Rynny

Kiedy należy wymienić system rynnowy?

Opady, nasłonecznienie bądź upływający czas – na zużycie systemu rynnowego wpływa wiele czynników. O ile przy budowie nowego domu, zamontowanie rynien to podstawa, tak w przypadku domu z dłuższą historią – należy samodzielnie monitorować stan orynnowania, aby w odpowiednim czasie zadecydować o jego wymianie.

Kiedy powinno się wymienić system rynnowy?

System rynnowy służy do ochrony elewacji i całego budynku przed zalaniem. Jego zły stan,
a przede wszystkim pojawiające się niespodziewanie nieszczelności, to duże zagrożenie dla domów, które posiadają wysunięte okapy. Nieodpowiednio odprowadzony nadmiar wody opadowej nie tylko zniszczy elewację, ale może przyczynić się do rozwoju pleśni oraz grzybów na ścianach budynku jak i wewnątrz domu. Woda zamarzając w zawilgoconych elementach budynku może doprowadzić do ich trwałego uszkodzenia, dlatego, kiedy tylko pojawią się pierwsze objawy zwiastujące niesprawność systemu – należy reagować natychmiastowo.

System rynnowy można naprawiać bez obaw, a efekty pracy – sprawdzać dwa razy do roku podczas przeglądów. Uszkodzenia mechaniczne – powstałe na przykład wskutek uszkodzenia rynny bądź rury spustowej przez drzewa podczas wichury – naprawia się przez wymianę uszkodzonego elementu. Jeśli uszkodzony został tylko niewielki fragment orynnowania, zamontowanego kilka lat temu – może pojawić się problem z odpowiednim dopasowaniem elementów. Wynika to z faktu, że producenci, wzbogacają swoją ofertę i wprowadzają nowe modele, wstrzymując tym samym produkcję starszych systemów – mówi Magdalena Gardyła, ekspert firmy Galeco. Kiedy mamy do czynienia z taką usterką, wówczas wymienia się tylko pojedynczy ciąg orynnowania, na przykład, skupiając się na jednej połaci dachu. Kiedy zaś problem dotyczy rur spustowych – w łatwy sposób można zastosować zamiennik o tym samym przekroju zwracając uwagę na sposób łączenia.

Podstawą do wymiany starych, skorodowanych rynien jest ich kondycja – ich naprawa jest z reguły nieopłacalna i należy w całości wymienić system rynnowy. Nie zawsze bywa to łatwe, ponieważ zdarzają się przypadki, w których haki rynnowe zamontowane są bezpośrednio pod pokryciem, a brak deski czołowej uniemożliwia zamontowanie nowych. Mamy wówczas do czynienia z całkowitą wymianą konstrukcji dachowej oraz zamontowaniem zupełnie nowych elementów – tłumaczy ekspert z Galeco.

W zależności od surowców i klimatu – rynny powinny być systematycznie przeglądane, a każda nieszczelność – niezwłocznie naprawiana. Nie warto w ich wypadku bagatelizować żadnych drobnych uszczerbków czy uszkodzeń – tylko dzięki takiemu działaniu sprawimy, że system rynnowy będzie służył przez długie lata.

 

5/5 - (2 votes)

Data publikacji: 23 czerwca, 2016

Autor:

5/5 - (2 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły