Kilka praktycznych porad przydatnych przy rozstawieniu łat dla dachówek

Kilka praktycznych porad przydatnych przy rozstawieniu łat dla dachówek
Kilka praktycznych porad przydatnych przy rozstawieniu łat dla dachówek 

Ile rodzajów dachówek i producentów tyle potencjalnych możliwości. Rozstaw łat zależny jest bowiem od formatu dachówki, z której wykonamy pokrycie dachowe, zaś każdy producent sam określa szerokość i długość dachówki. Konsekwencje nieprawidłowego rozstawu łat mogą być bardzo poważne, warto zatem zapoznać się z tym tematem.

Ważnym parametrem jest długość dachówki, gdyż to właśnie na jej podstawie ustala się rozstaw łat. Ogólna zasada jest taka, że jeśli odległości pomiędzy łatami zostaną niedokładnie rozmierzone, czyli przekroczone zostaną wartości skrajne, dachówka nie zachowa swoich właściwości: nie będzie prawidłowo leżeć i będzie podatna na działanie wiatru.

Z Należy pamiętać, że za ciasny lub zbyt duży rozstaw łat może być przyczyną tego, że dachówka nie wepnie się prawidłowo w swoje miejsce, a to już jest o tyle groźne, że może doprowadzić do uszkodzenia pokrycia dachowego. Nie wszyscy pamiętają, że krokwie pracują powierzchniowo, wyginają się minimalnie w górę i w dół ( ma to związek ze zmianą wilgotności). W związku z tym, dachówki również są podatne na pewne niezauważalne dla nas przesunięcia.

Te częste błędy techniczne spowodowane są najczęściej przez dekarza, do którego zadań należy między innymi prawidłowe rozmierzenie łat.

Sposób rozmierzania łat – zrób to z firmą Roben:

– Rozstaw łat należy rozmierzyć z partii dachówek znajdujących się na placu budowy
– Do określenia średniego rozstawu łat należy ułożyć na równej powierzchni podwójny szereg
– Każdy szereg składać się musi z 12 dachówek losowo wyciągniętych z kilku palet ułożonych górną częścią do dołu, po to aby zamki czołowe zazębiały się
– Wymiar między noskami pierwszej i jedenastej dachówki na zsuwie i rozsuwie dodaje się, a następnie dzieli przez 20
– Wynik tego działania daje nam średni rozstaw łat lub długość krycia.

Rozstaw łat dla dachówek Röben:

• Piemont – 360-398 mm
• MONZAplus – 390-396 mm
• Bornholm – 363-369 mm
• Fleming – 363-369 mm

ASZ


Kilka praktycznych porad przydatnych przy rozstawieniu łat dla dachówek
4.7 (93.53%) 34 głos[ów]


Komentarze

 • Idzia napisał(a):

  Dobry fachowiec jest niezbędny do prawidłowego ułożenia dachówek na dachu. Dlatego nie warto na tym oszczędzać. Musimy mieć pewność, że dach jest wykonany solidnie i posłuży nam na lata.

 • Hela napisał(a):

  Odpowiednio rozstawione łaty to bardzo ważna kwestia w pokryciu dachu. Źle ustawienie ich spowoduje uszkodzenie dachu, a tego nikt nie chce. Lepiej więc poświęcić więcej czasu na szczegóły, żeby cieszyć się z pokrycia przez długie lata.

 • maciek napisał(a):

  Instrukcja mierzenia łat powinna znajdować się na kazdym opakowaniu pokrycia, lub być dostępna w sieciach sprzedaży. To istotna wiedza w doborze i przy kupnie dachówek. Dzięki temu dekarz nie będzie musiał kombinować ani nie trzeba będzie powtarzać zakupów.

 • Janko napisał(a):

  Dużo przydatnych informacji które nie jednej osobie się przydadzą zarówno która dopiero rozpoczyna przygodę z pokrywaniem dachów jak i doświadczonym dekarzom. Tak to ważny element naszego domu, chroni nas nie tylko przed zjawiskami atmosferycznymi ale także ładnie położona dachówka stanowi piękną ozdobę i wykończenie budynku z zewnątrz. Tak jak jest to napisane w artykule nie prawidło położona dachówka, ciasny lub luźny rozstaw może być przyczyną tego że konsekwencje będziemy znosić przez długi czas a w efekcie będziemy ponownie inwestować w naprawę lub położenie nowego materiału.

 • irszock napisał(a):

  No wiadomo aby nie zaczynać budować dom od dachu, tak i rozmierzania łat, przed dostarczeniem materiału do krycia na plac budowy. Chociaż widziałem już kilka razy że część ekipy zaczyna "podganiać" robotę i zaczyna rozmierzać łaty, a szef jedzie dopiero dachówki. Rozumiem że w takim przypadku nie zostanie kupiony inny materiał niż odległości między aby je dopasować znaczy dachówki.

 • Szymon napisał(a):

  Skorzystanie z usług dobrego dekarza jest tutaj niezbędne. Nie zamierzam oszczędzać, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Ta kwestia jest dla mnie absolutnie najważniejsza. Rozstaw łat to bardzo ważny temat, dlatego należy do niego podejść z dużym respektem.

 • łaciarz napisał(a):

  Przy nieprawidłowych odległościach łat należy rozumieć, że dachówka będzie bardziej pracowała bardziej niż w normalnych warunkach przy zmianach wilgotności. A to jest zapewne przyczyną możliwości jej uszkodzenia przy np. silnych wiatrach. Wniosek jest prosty - jeśli nie posiadamy dostatecznej wiedzy z zakresu dekarstwa, korzystajmy z usług sprawdzonych, doświadczonych dekarzy.

 • Benek napisał(a):

  Za montaż łat dla dachówek najczęściej odpowiada dekarz. Dobrze wybierać znane firmy dekarskie aby nie mieć w przyszłości problemów.

 • Iwko24 napisał(a):

  Cenne wskazówki dla kogoś,kto ma pojęcie o dekarstwie i samodzielnie pokrywa dach.Wierzę,że fachowcy posiadają taką wiedzę choc nigdy nie wiadomo na kogo się trafi.

 • Karol napisał(a):

  Nie miałem pojęcia iż rozstaw łat ma istotny wpływ na montaż dachówki. Z opisu wynika, iż każdy producent ma określone wymagania co do tego rozstawu, a uzależnione jest to od rodzaju i typu dachówki. Uważam iż konieczna w tym momencie jest konsultacja z wykonawcą, tak aby później dokonać poprawnego wyboru i zakupu. Warto też zajrzeć do projektu domu, tam z pewnością podany jest konkretny typ dachówki wraz z wszystkimi obliczeniami.

 • maciek napisał(a):

  Sposób rozmieszczenia łat jest bardzo ważny przy pokryciu dachowym, Niewłaściwy rozstaw może doprowadzić do uszkodzenia pokrycia dachowego.Dlatego uważam, że dach należy zlecić dobremu dekarzowi który prace wykona zgodnie z planem budynku a my będziemy się cieszyć szczelnym dachem przez wiele lat.

 • Ania Mal napisał(a):

  Nie wiedziałam, że na tyle rzeczy trzeba zwrócić uwagę. Warto sprawdzić czasem fachowca.

 • Łukasz napisał(a):

  Prawidłowe rozstawienie ład gwarantuje nam, że dachówki nie będą się przesuwać i będą na swoim miejscu oraz, że nie będziemy mieli problemów z dachówkami np podczas dużego wiatru itd. Dach jest wizytówką domu ale również musi być stabilny i bezpieczny dlatego dobrze wiedzieć jakimi kryteriami musimy się kierować przy planowaniu i montażu dachu. Dlatego uważam, że dach należy zlecić firmie, która zna się na rzeczy i gwarantuje nam prawidłowe krycie dachu na naszym domu.

 • kos napisał(a):

  Jak widać sposób rozmieszczenia łat jest bardzo ważny i warto do prac dekarskich wybrać fachowca,który zna się na swym fachu i potrafi dokładnie wyliczyć rozstaw łat i je odpowiednio zamontować. Na dobrym fachowcu można polegać i prace dekarskie wykona zgodnie z projektem oraz stosownie do dachówki.

 • Klaudiusz napisał(a):

  Jak dobrze jest doczytać pożyteczną wiedzę przy rozstawieniu łat dla dachówek.Długośc dachówki istotna przy rozstawie łat.Niebezpieczny jest rozstaw za duży lub za ciasny ,który może prowadzić do uszkodzenia pokrycia dachowego.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Zobacz także