Kolektor słoneczny podgrzeje wodę w basenie

Kolektor słoneczny podgrzeje wodę w basenie
Kolektor słoneczny podgrzeje wodę w basenie 

Któż nie chciałby mieć odkrytego basenu na powietrzu? Ale problem nie tkwi w jego wybudowaniu lecz w podgrzaniu wody. Na naszej szerokości geograficznej pogoda jest niezwykle kapryśna. Jednego dnia mamy upał nie do wytrzymania, drugiego rześką temperaturę. I to właśnie powstrzymuje nas od założenia basenu, bo kąpiel w zimnej wodzie to wątpliwa przyjemność, a podgrzewanie jej w tradycyjny sposób jest zbyt rujnujące dla domowego budżetu. Chyba, że zdecydujemy się na nowoczesny system podgrzewania wody podłączony do kolektora słonecznego!

To właśnie rozwiązanie zastosowano na nowym solankowym basenie rekreacyjnym w Inowrocławiu – pierwszej tego typu inwestycji w regionie.

Solankowy basen rekreacyjny, którego uroczyste otwarcie nastąpiło w drugiej połowie kwietnia 2013 roku, wyróżnia się ciekawymi i nowoczesnymi rozwiązaniami .Posiada częściowo rozsuwany dach, pełne przystosowanie dla osób niepełnosprawnych i nowoczesną instalację solarną do podgrzewania wody.

Całkowita powierzchnia lustra wody w basenie ma ok. 170 m2. Podgrzanie takiej ilości byłoby niezwykle kosztowne, jednak dzięki inwestycji w instalację solarną koszty zostaną znacznie zmniejszone.

Do instalacji podgrzewających wodę w basenach zostało bezpośrednio podłączonych 8 najnowocześniejszych wielkopowierzchniowych solarów marki Braas.
Kolektory słoneczne zostały skierowane na południową stronę, co zapewnia najdogodniejsze warunki ich oświetlenia. Urządzenia zamontowano na połaci dachu, co daje kilka korzyści. Po pierwsze dach wygląda nowocześnie i estetycznie. Po drugie typu montaż sprawia, że oszczędza się na dachówkach, które inaczej musiałyby znajdować się pod solarami. Całość jest niezwykle odporna nawet na ekstremalne warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne.

Kolektor słoneczny podgrzeje wodę w basenie

Jak mówi Łukasz Grzywacz, Manager Produktu Systemy Solarne marki Braas:
– Dobrze zaprojektowana i zamontowana instalacja może zapewnić nawet 60 procent rocznego zapotrzebowania na energię i tym samym o tyle obniżyć rachunki za energię. Osiem kolektorów słonecznych marki Braas zapewniło basenowi znaczące obniżenie kosztów utrzymania obiektu.

Dotacje solarne do końca 2013 roku

Inowrocławska terma solankowa kosztowała 6,5 mln zł. Czterdzieści procent tej kwoty wydało miasto, a 60% procent przekazał Urząd Marszałkowski z % ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Kolektor słoneczny podgrzeje wodę w basenie
Warto przypomnieć, że wnioskodawcy wciąż mogą ubiegać się o 45-procentową dopłatę, która obejmuje zakup oraz instalację systemu solarnego dla gospodarstw domowych i wspólnot mieszkaniowych, z wyjątkiem właścicieli budynków podłączonych do miejskiej sieci cieplnej z gorącą wodą. Dotychczas było to średnio 6 570 złotych. Akcja, organizowana przez Program Priorytetowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dokumenty można składać do końca 2013 roku*.

ASZ

Data utworzenia: 05.07.2013


Kolektor słoneczny podgrzeje wodę w basenie
5 (100%) 3 głos[ów]


dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Zobacz także