Kolektory słoneczne. Prosty i estetyczny montaż w dachu

 

Efektywne wykorzystanie naturalnych źródeł energii to temat niezwykle aktualny. Wzrasta świadomość inwestorów w tym zakresie – zarówno tych instytucjonalnych, jak i indywidualnych. Coraz więcej budynków posiada zainstalowane na dachach kolektory słoneczne, bowiem niezależne i odnawialne źródło energii to przede wszystkim bezpieczeństwo, oszczędność pieniędzy i ochrona środowiska naturalnego.

Współcześni architekci coraz częściej wpisują w bryły projektowanych budynków kolektory słoneczne. Nie ulega wątpliwości, że tego typu instalacje mają olbrzymi wpływ na wygląd zewnętrzny budynku. Efektywność systemu solarnego jest tym większa, im większa jest jego powierzchnia. To powoduje, że instalacje pokrywają coraz większe połacie dachów skośnych. Koncern Roto Frank od kilkunastu lat specjalizuje się w produkcji urządzeń o wysokiej wydajności: kolektorów słonecznych i modułów fotoelektrycznych. Ofertę Roto wyróżnia przede wszystkim estetyka zewnętrzna systemu. Założeniem konstruktorów od samego początku było stworzenie zintegrowanego systemu umożliwiającego połączenia wielokrotne kolektorów z oknami dachowymi Roto (patrz fot 1).

Fot. 2 – Okna integrowane z dachem przy użyciu modułów połówkowych(małe kolektory lub panele blachy w kolorze kołnierzy).
Fot. 3 – Schemat instalacji do wspomagania ogrzewania wody użytkowej. Zasobnik biwalentny c.w.u. połączony w dolnej części z obiegiem kolektorów a w górnej z dogrzewaniem przez kocioł c.o. w celu zapewnienia ciepłej wody przez cały rok.

Roto Sunroof to nowość w ofercie Roto – modułowy system do pozyskiwania energii słonecznej, który zmienia funkcję dachu z tylko ochronnej na całkowicie użytkową. Przeznaczony do nowego budownictwa oraz do już istniejących budynków Roto Sunroof daje możliwość zaprojektowania „słonecznego dachu”, w 100% zagospodarowującego południową połać dachową. Dla pozyskania energii słonecznej wykorzystany zostaje niemal każdy metr kwadratowy dachu – bez dachówek, wyłącznie kolektory, moduły fotoelektryczne i oczywiście markowe okna dachowe Roto (patrzfot 1 i 2) Roto Sunroof umożliwia także projektowanie systemów z pojedynczymi modułami kolektorów słonecznych. Przeciętne nasłonecznienie w Polsce po- zwala kolektorom Roto w 70% pokryć koszty energii związanej z ogrzewaniem wody użytkowej. Roto Sunroof może też wspomagać ogrzewanie budynków i podgrzewać wodę w basenach. Koszt podstawowej instalacji dla czteroosobowejrodziny do ogrzewania wody użytkowej (kolektory, sterownik, stacja solarna z grupą bezpieczeństwa, zasobnik c.w.u. i płyn roboczy) rozpoczyna się od 9980zł netto, zaś instalacji do podgrzewania wody użytkowej i wspomagania centralnego ogrzewania od 24090zł netto.

Prosty montaż – gwarancja sukcesu z Roto

Fot. 4 – Zestaw podstawowy 2 płaskich kolektorów perfekcyjnie zamontowany w dachówce.

Kolektory montujemy na łatach dachowych i łączymy z dachem kołnierzami uszczelniającymi tak jak okna dachowe. Daje to pewne i estetyczne połączenie z każdym pokryciem dachowym. Wszystkie prace na dachu wykonują dekarze i zapewniają w ten sposób jego szczelność.

Szczegółowych informacji nt. systemów solarnych Roto udziela Pan Tomasz Urbański pod numerem telefonu 0-604 194 015, e-mail: tomaszurbanski@roto-frank.com

Data utworzenia: 11.02.2013


dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły