Kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne – w trosce o ekologię i domowy budżet

Nasza planeta nie wygląda już tak jak kiedyś, coraz mniej jest dziewiczych obszarów, nietkniętych niszczącą działalnością człowieka. Zanieczyszczenie środowiska jest teraz jednym z bardziej palących problemów, z którym trzeba się zmierzyć i któremu trzeba przeciwdziałać. Dlatego mamy do czynienia z całą masą coraz to nowych usprawnień, które ułatwiają życie codzienne i jednocześnie nie szkodzą naturze. Choć kolektory słoneczne wynaleziono już w latach 80.tych XX wieku, w naszym kraju dopiero stają są niezwykle popularne.

Jak wynika z raportu TNS OBOP i przeprowadzonego w ramach Ogólnopolskiego Programu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczności Lokalnych „Gaspol kibicuje klimatowi” aż 75% Polaków byłoby skłonnych zainstalować w domu kolektory słoneczne . Jednak znacznie mniej osób decyduje się na ich montaż. Przyczyną tego stanu rzeczy jest zbyt duży koszt instalacji. Eksperci w temacie przekonują, że tak nie jest, a dobrze dobrany zestaw solarny to szybszy zwrot inwestycji i ulga dla budżetu domowego. Wykorzystanie energii słonecznej bowiem pozwala obniżyć comiesięczne wydatki ponoszone na ogrzewanie domu. Ale to nie jedyna korzyść: montując solary osobiście przyczyniamy się do ochrony środowiska naturalnego. Polacy, wbrew pozorom, coraz częściej wykazują zachowania proekologiczne, niestety, w przypadku montażu instalacji solarnej barierą są pieniądze. Specjaliści zgodnie twierdzą, że gdyby choćby tylko połowa Polaków zainstalowała na swoich dachach kolektory słoneczne znacząco przyczyniliby się do zmniejszenia emisji CO2 do atmosfery a w konsekwencji do ochrony klimatu.

Kolektor słoneczny czyli z czym to się je?

Działanie instalacji solarnej jest proste i jasne jak….słońce! Ciepło z promieni słonecznych jest pochłaniane przez powierzchnię kolektora umieszczonego na dachu i dalej przenoszone jest przez podgrzany płyn solarny do zbiornika z wodą, gdzie z kolei następuje przekazanie ciepła z płynu solarnego do wody.

Warunkiem niezbędnym dla zainstalowania kolektora słonecznego jest ilość promieniowania słonecznego w skali roku. Jest ona zależna od położenia geograficznego oraz aktualnego stanu zachmurzenia. W Polsce, w klimacie umiarkowanym, który nas raczej nie rozpieszcza, roczne wielkości promieniowania słonecznego wahają się od 900 do 1150 kWh/m2. Wynika z tego, że w skali roku można zaoszczędzić nawet do 60% kosztów podgrzewania wody, co stanowi całkiem niebagatelne, 20% kosztów energii zużywanej na podgrzewanie wody i ogrzewanie domu jednorodzinnego.

Słoneczna energia w Twoim domu

Niemniej jednak pamiętajmy o tym, że kolektory słoneczne nie mogą, niestety, stanowić jedynego źródła energii w naszym domu. Aby zapotrzebowanie energetyczne zostało w pełni zaspokojone musimy również posiadać uzupełniające urządzenia wykorzystujące konwencjonalną energię, taką jak np. gaz płynny.

Budowa zestawu solarnego

Same kolektory słoneczne to nie wszystko. Zestaw solarny składa się też takich elementów, jak:

• zbiornik na wodę,
• grupa pompowa zapewniająca cyrkulację czynnika roboczego (płynu solarnego),
• regulator temperatury regulujący obroty solarnej pompy obiegowej,
• solarne naczynie przeponowe, które zabezpiecza obieg grzewczy w przypadku wzrostu ciśnienia w instalacji.

Słoneczna energia w Twoim domu

Dofinansowanie na kolektory

Nie wszyscy wiedzą, że istnieje możliwość uzyskania dofinansowania na inwestycje energetyczne oparte o odnawialne źródła energii, w tym kolektory słoneczne. Od września 2010 roku NFOŚiGW wprowadził fundusz dla rodzin i wspólnot mieszkaniowych, oferujący tanie kredyty z dotacją funduszu na zakup i montaż kompletnych zestawów kolektorów słonecznych.

Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są na stronie www.nfosigw.gov.pl.

ASZ

5/5 - (5 votes)

Data publikacji: 1 września, 2013

Autor:

5/5 - (5 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. słoneczko
    sobota, 2 lutego, 2019

    Nieuchronna, stojąca przed nami, groźba rosnących cen surowców energetycznych z pewnością stawia nas przed dylematem oszczędności w tym zakresie. Coraz częściej bierze się pod uwagę wykorzystanie naturalnych źródeł energii jak siła wiatru, czy energia słoneczna. Niewątpliwie koszty inwestycyjne takich urządzeń są wysokie, ale trzeba wziąć pod uwagę, że wraz ze wzrostem cen energii, zwrot kosztów inwestycji będzie coraz krótszy. Dlatego już warto zastanowić się przy budowie na zastosowanie, z pewnością w pierwszej kolejności wykorzystania mocy naszego słońca.

  2. Arek T.
    niedziela, 2 czerwca, 2019

    Obserwuję powstające domy sąsiadów i coraz częściej widzę na ich dachach panele słoneczne. Rosnące ceny energii, świadomość zanieczyszczenia powietrza powodują inwestowanie w odnawialne źródła energii. Koszty są wysokie ale preferencje finansowe gmin oraz spadek cen urządzeń zachęcają do realizacji inwestycji. Jeśli jeszcze kiedyś będę budować dom to z pewnością będę mieć odnawialne źródła energii.

Podobne artykuły