Komin ceglany lub obudowa wkładu kominowego – zasady budowy

Komin ceglany lub obudowa wkładu kominowego – zasady budowy
Komin ceglany lub obudowa wkładu kominowego – zasady budowy 

Przewody kominowe można murować lub obudowywać cegłą gotowe kształtki systemowe. Jakie zasady obowiązują podczas budowy kominów ceglanych czy obudowywania cegłami klinkierowymi wkładów kominowych?

Ceglany komin lub obudowa

Z cegieł klinkierowych można wykonać obudowy wkładów kominowych – ceramicznych bądź stalowych. Kominy ceglane bez wkładu nadają się jedynie na przewody wentylacyjne, do odprowadzania dymu z kominka, a także pieca węglowego lub na inne paliwo stałe, nie można natomiast usuwać nimi spalin z pieca gazowego lub olejowego. Przewody odprowadzające spaliny z takich urządzeń wymagają zastosowania specjalnych wkładów ze stali kwasoodpornej lub kamionki, które są odporne na zawarte w spalinach kwasy. Do wybudowania przewodów wentylacyjnych można również użyć gotowych ceramicznych pustaków wentylacyjnych.

Z czego zbudować komin

Decydując się na wymurowanie komina z cegieł, pamiętajmy, że przepisy dopuszczają użycie jedynie cegieł pełnych, klasy minimum 15. Nie wolno w takim przypadku stosować cegieł kratówek dziurawek, a tym bardziej ceramiki poryzowanej. Jeśli chcemy jedynie obudować gotowy przewód kominowy, również najlepiej wykorzystać wysokiej klasy, dobrze wypaloną, gładką cegłę pełną bądź jeszcze mniej nasiąkliwą i bardziej wytrzymałą cegłę klinkierową. Dopuszczalne jest również użycie cegły szczelinowej. Cegły klinkierowe są mrozoodporne i bardzo mało nasiąkliwe, dlatego dobrze sprawdzają się jako materiał na tę część komina, która znajduje się ponad połacią dachu i wystawiona jest z każdej strony na wiatr, śnieg i narażona jest na ekstremalne warunki pogodowe. Komin systemowy można również obłożyć cegłami klinkierowymi krótszymi i cieńszymi niż standardowe – o wymiarach 210 x 100 x 65 mm lub 240 x 115 x 52 mm.

Płyta wsporcza

Pod obudowę komina wystającą ponad połać dachu należy wykonać płytę wsporczą podtrzymującą cegły. W niektórych systemach kominowych można kupić gotową płytę wsporczą zintegrowaną z obudową komina.

Spoiny między cegłami

Cegły na kominie powinny być dokładnie wyspoinowane na pełną spoinę, czyli zlicowaną z powierzchnią muru. Najlepiej stosować do tego gotowe zaprawy z trasem do murowania klinkieru. Kolejne warstwy cegieł muszą być przewiązane z przesunięciem o pół cegły, a w przypadku, gdy komin jest wybudowany ze zwykłej cegły, powinno się go otynkować.

Zdaniem eksperta z firmy Wienerberger:

Cegła klinkierowa na kominy

Kominy wykonane z ceramiki muruje się od wielu lat, a ich główną zaletą jest trwałość i estetyczny wygląd. Cegły z klinkieru najczęściej stosuje się do budowy przewodów kominowych, obudowy wkładów kominowych i kominów systemowych. Cegły klinkierowe to materiał niepalny, a zatem bezpieczny. Obudowa z cegieł pełnych lub 7-szczelinowych, murowanych na pełną spoinę jest szczelna. Dużą zaletą kominów ceramicznych jest odporność na zabrudzenia, które na powierzchni cegieł klinkierowych trudniej się osadzają. Kominy wykonane z cegieł klinkierowych nie wymagają wykańczania od zewnątrz.

Data utworzenia: 02.02.2015


dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły