Komunikacja dachowa

Komunikacja dachowa
Komunikacja dachowa 

Na systemie komunikacji dachowej oszczędzać nie warto – większość osób, które stwierdzają, że jest to niepotrzebny wydatek i rezygnują ze stopni kominiarskich, już przy pierwszej awarii komina bądź anteny przekonuje się, że była w błędzie.

Poruszanie się po dachu pozbawionym stopni kominiarskich może okazać się nie tylko niebezpieczne, ale również spowodować uszkodzenia pokrycia dachowego, a cena naprawy dachu lub zamawianie podnośnika, by dostać się do komina, może znacznie przewyższyć koszt komunikacji dachowej. Nie warto również oszczędzać na jakości – gwarantuje ona, że system będzie bezpieczny oraz posłuży nam wiele lat.

Rozmieszczenie

Elementy systemu komunikacji, czyli stopnie i ławy kominiarskie, powinny znajdować się na każdym dachu. Mimo, że prawo obliguje do montażu tych akcesoriów jedynie inwestorów budujących dach o spadku połaci powyżej 25% oraz pokrytych materiałami łamliwymi, to doświadczenie pokazuje, że dobry system komunikacji przydaje się także na mniej pochyłych dachach. Dobrze zaprojektowane stopnie kominiarskie powinny zapewniać możliwość swobodnego dojścia z wyłazu dachowego czy drabiny do tak newralgicznych punktów dachu jak komin bądź antena, przy których z kolei powinny znaleźć się ławy kominiarskie. Rozmieszczenie stopni kominiarskich ściśle wiąże się z kątem nachylenia dachu – w dachach o małym nachyleniu (do 30°) zalecany jest montaż stopnia w co drugim rzędzie dachówek. Przy pokryciu stromym stopień należy montować w każdym rzędzie, a stopnie muszą tworzyć „drabinkę” umożliwiającą swobodne poruszanie się po dachu. System komunikacji dachowej powinien być uwzględniony w projekcie dachu. W przypadku gotowego dachu konieczna może być częściowa rozbiórka połaci, co wymaga większych nakładów finansowych.

Jakość i bezpieczeństwo – przede wszystkim

Przy zakupie akcesoriów dachowych należy wybierać takie, które charakteryzują się wieloletnią trwałością. Warto zwrócić uwagę na wykonanie poszczególnych elementów (grubość profili, szerokość ław i wsporników), a także zabezpieczenie antykorozyjne. Najbardziej odporne na korozję są systemy wykonane z aluminium bądź stali nierdzewnej, ale ich cena jest odpowiednio wyższa od standardowych systemów z ocynkowanej i powlekanej stali. Wszystkie elementy powinny spełniać kryteria wyznaczone przez Europejską Normę EN516, a zgodność z tą normą powinien potwierdzać znak CE wybijany na poszczególnych elementach systemu.

Stopnie i ławy kominiarskie powinny być ażurowe oraz posiadać powierzchnię antypoślizgową. Warto wybrać system komunikacji, który jest łatwy w montażu i gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa. Najwygodniejsze w montażu są stopnie nie wymagające użycia dodatkowej łaty nośnej. Dobrze, jeżeli stopnie kominiarskie posiadają uchwyty zamieszczone na zewnątrz lub wewnątrz stopnia, których można przytrzymać się w trakcie poruszania się po dachu. Stopnie i ławy mocowane są na różnego rodzajach wspornikach w zależności od rodzaju pokrycia dachowego. Do mocowania ław kominiarskich na pokryciu z dachówek ceramicznych lub betonowych stosowany jest wspornik ław podklejony od spodu taśmą z pianki, a do mocowania stopni na takich pokryciach najlepszy jest wspornik ze stabilizującą i ochronną stopką z EPDM.

Inwestycja na lata

Dobrze zaprojektowana i fachowo wykonania komunikacja dachowa nie raz posłuży nam do bezpiecznego poruszania się po dachu – nie tylko w czasie wizyty kominiarza, ale również przy drobnych awariach na przykład z anteną. Z pewnością przyda się także podczas sezonowych przeglądów dachu, które powinno się przeprowadzać przynajmniej raz w roku. Dzięki stopniom i ławom kominiarskim bez trudu dotrze się wówczas w każde miejsce na dachu, a ewentualne naprawy połaci dachowej będą łatwiejsze do wykonania.


Komunikacja dachowa
5 (100%) 1 głos[ów]

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Zobacz także