Pokrycia dachowe

Konserwacja dachu – konieczna czy nie?

Zimą pogoda nas nie rozpieszcza. Niskie temperatury, opady, marznący deszcz, śnieg i lód. Między innymi na te czynniki atmosferyczne każdego dnia jest narażony dach. Jak o niego dbać, by uniknąć kosztownego remontu? Czy konserwacja dachu po zimie jest konieczna? Okazuje się, że nie zawsze!

Nie każdy dach wymaga konserwacji

Przyjęło się, że wiosna jest czasem drobnych napraw, również tych związanych z pokryciem dachowym. Warto sprawdzić, czy po zimie nie pojawiły się uszkodzenia mechaniczne, a także udrożnić rynny. Wiele zależy od rodzaju pokrycia dachowego. Nie wszystkie wymagają konserwacji z taką samą częstotliwością i w takim samym stopniu.

Jeśli chcemy zaoszczędzić sobie kłopotów związanych z naprawami i pracami konserwacyjnymi na dachu, doskonałym wyborem będą dachy Gerard. To pokrycia wykonane z blachodachówki wykończonej posypką mineralną. Są niezwykle odporne na czynniki atmosferyczne. Nie ulegają tak łatwo uszkodzeniom jak dachy betonowe czy ceramiczne. Dachówka jest przytwierdzona do więźby w ośmiu punktach i zamontowana horyzontalnie. Dzięki temu zyskuje odporność na podmuchy wiatru. Nie straszny jej również grad, zalegające opady czy niskie temperatury, od których inne dachówki potrafią pękać. Dachy Gerard nie wymagają konserwacji. Można je jedynie od czasu do czasu umyć. Dotyczy to jednak przede wszystkim domów położonych na terenach o dużym zanieczyszczeniu powietrza czy stojących w bliskim sąsiedztwie lasów.

Jeśli konserwujemy – na co zwrócić uwagę?

Jeśli nasz dach jest ceramiczny lub betonowy, warto sprawdzić go po zimie. W pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na miejsca złączeń. To one są zazwyczaj siedliskiem grzybów i pleśni. Szukajmy ich zwłaszcza w okolicach kominów czy zlewni – gdzie woda utrzymuje się dłużej.

Dobrze też sprawdzić dach pod kątem drobnych uszkodzeń: wyszczerbień czy pęknięć. Niskie temperatury, grad o dużej średnicy mogą prowadzić do tego typu szkód. Jeśli odkryjemy je odpowiednio wcześnie, unikniemy problemów związanych z większymi remontami, np. przeciekiem, czy poważniejszą naprawą, w przypadku gdy przeciek będzie na tyle duży, że osłabi konstrukcję.

Naszym celem po zimie powinny być również rynny. Zapchane mogą prowadzić do zawilgocenia ścian. Woda stojąca w rynnach sama w sobie też nie jest pożądana. Jeśli temperatura spadnie, a woda zamarznie, może dojść nawet do rozsadzenia rynny.

Konserwacja jest jednym z bardzo istotnych czynników przy wyborze dachu. Sprawdzajmy koniecznie wytrzymałość porycia, bo ona będzie gwarantem naszego domowego spokoju i bezpieczeństwa. Producenci zwykle informują o koniecznych przeglądach konserwacyjnych. Wskazówką może być również gwarancja udzielana na dach. W przypadku dachów Gerard producent ręczy aż przez 50 lat! To najlepszy dowód na to, że pokrycie jest wytrzymałe i nieprędko będzie wymagało napraw.

5/5 - (21 votes)

Data publikacji: 4 stycznia, 2021

Autor:

5/5 - (21 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. praktyk
    wtorek, 5 stycznia, 2021

    Pokrycie dachu materiałem ,który nie wymaga konserwacji jest bardzo dobrym rozwiązaniem ponieważ oszczędzimy dzięki temu nerwy jak i pieniądze.Warto w tym przypadku postawi na dachy typu Gerard,a ich oryginalny wygląd i trwałość są najlepszą rekomendacją do ich zastosowania.

  2. ostrożny
    wtorek, 5 stycznia, 2021

    Warunki atmosferyczne są istotnym czynnikiem wpływającym na stan dachu. Dlatego warto, by przynajmniej raz w roku, dokonać oględzin dachu wraz z instalacjami odwodnienia. Zapewni to nam spokój na długi okres użytkowania.

Podobne artykuły