Drewno konstrukcyjne

Konstrukcyjne drewno klejone – rodzaje

Historia nierozerwalnego pod wpływem wody połączenia klejonego dwóch lub więcej warstw drewna konstrukcyjnego rozpoczęła się ponad 100 lat temu. Jednym z kluczowych przełomów był patent DRP nr 197773 uzyskany przez Otto Hetzera już w 1906 r. Otworzyło to drogę do dalszego rozwoju technologii klejenia oraz standaryzacji produktów. Od kilkudziesięciu już lat produkty z klejonego na różne sposoby drewna konstrukcyjnego rewolucjonizują rynek. Poniżej przedstawiamy w skrócie główne dostępne aktualnie produkty z podstawowym opisem ich parametrów.

Konstrukcyjne drewno lite łączone wzdłużnie na złącza klinowe - konstrukcyjne drewno klejone

Konstrukcyjne drewno lite łączone wzdłużnie na złącza klinowe

Konstrukcyjne drewno lite łączone wzdłużnie na złącza klinowe (drewno konstrukcyjne na złącza klinowe)

W przekroju drewno lite łączone na połączenia klinowe (mikrowczepy) w długie elementy magazynowe oraz pod projekt. Główny surowiec do produkcji to świerk. Produkowane na podstawie normy EN 15497. Wilgotność: 15 +/-3%. Dwie jakości wykończenia powierzchni: podstawowa – niewizualna (przemysłowa) oraz na zamówienie – wizualna. Główna dostępna klasa wytrzymałości: C24. Produkowane jako belki magazynowe głównie w długościach 13 m, w jakości przemysłowej. Przy mniejszych przekrojach dostępne są również krótsze belki magazynowe. Główne dostępne przekroje: szerokość 40-140 mm ze skokiem co 20 mm, wysokość 60-280 mm ze skokiem co 20 mm.

Drewno klejone warstwowo - konstrukcyjne drewno klejone

Drewno klejone warstwowo

Drewno klejone warstwowo

Składa się z co najmniej dwóch warstw (lameli) sklejonych ze sobą. Lamele wykonywane są najczęściej jako elementy łączone wzdłużnie na złącza klinowe. Główny surowiec do produkcji to świerk. Produkowane na podstawie normy EN 14080. Wilgotność 12 +/-3%. Dwie jakości wykończenia powierzchni: podstawowa – wizualna oraz alternatywnie – niewizualna (przemysłowa). Główna dostępna z magazynów klasa wytrzymałości: GL24c i GL 24h, powszechnie dostępne klasy produkcyjne: GL28c, GL30c. Trudniej dostępne: GL28h, GL30h. Bardzo trudno dostępne: GL32c, GL32h. Magazynowo produkowane głównie w długościach 12,0 m oraz 13,5 m. Dostępne przekroje: szerokość 60-260 mm ze skokiem co 20 mm, wysokość od 100 mm do nawet 2500 mm (2,5 m), w niektórych produkcjach nawet więcej. Długości pojedynczego elementu nawet do 50 m, jednak powyżej 35 m należy zwrócić szczególną uwagę na możliwości transportu takich elementów. Z drewna klejonego warstwowo stosunkowo łatwo można kształtować również elementy gięte, o różnych promieniach i kształtach.

Drewno klejone warstwowo dla budownictwa masywnego - konstrukcyjne drewno klejone

Drewno klejone warstwowo dla budownictwa masywnego

Drewno klejone warstwowo dla budownictwa masywnego (np. HBE – Hüttemann Brettschichtholz Elemente)

Produkcja zgodna z technologią drewna klejonego warstwowo na podstawie normy EN14080. Najczęściej stosowana grubość lameli: 40 mm. Główny surowiec do produkcji to świerk. Wilgotność 10 +/-3%. Dwie jakości wykończenia powierzchni: wizualna oraz niewizualna (przemysłowa). Magazynowo w Polsce dostępne dwa przekroje: 10x36x1350 cm oraz 10x56x1350 cm w jakości przemysłowej. Klasa wytrzymałości: GL24. Możliwości produkcyjne: grubość 60-260 mm ze skokiem co 20 mm, szerokość 240-1040 mm, długości produkcyjnie do 24 m. Są to elementy ścienne (stosowane jako bale pionowe), stropowe oraz dachowe, frezowane na podwójne pióro-wpust (bale ścienne dodatkowo z wyfrezowanym kanałem na instalacje elektryczne).

Drewno klejone krzyżowo - konstrukcyjne drewno klejone

Drewno klejone krzyżowo

Drewno klejone krzyżowo (X-Lam, CLT)

Składa się z co najmniej 3 warstw sklejonych ze sobą naprzemiennie pod kątem 90 stopni. Tworzy ustroje płytowe (ściany, stropy, dachy). Główny surowiec do produkcji to świerk. Produkowane na podstawie normy EN16351. Wilgotność 12 +/-3%. Wyróżnia się kilka rodzajów wykończenia powierzchni od spełniających rygorystyczne kryteria dla wnętrz pomieszczeń po typowo przemysłowe. Wytrzymałość zależna od zastosowanej do klejenia tarcicy. Dostępne powszechnie przekroje produkcyjne: grubość 6-40 cm, szerokość na ogół do 300/350 cm, długość 14 m, a nawet 16,5 m. Drewno klejone krzyżowo można również kształtować w elementy łukowe.

Forniry klejone warstwowo - konstrukcyjne drewno klejone

Forniry klejone warstwowo

Forniry klejone warstwowo (LVL)

Produkowane przez sklejenie arkuszy fornirów o grubości około 3 mm zgodnie z normą EN14374. Główny surowiec do produkcji: drewno drzew iglastych (świerku, sosny). Wilgotność około 9%. Jakość wykończenia – przemysłowa. Podstawowe dostępne wymiary: grubość do 90 mm, szerokość do 2500 mm, długość do 25 m (w Polsce do 18 m).

inż. Jakub Przepiórka
jakub@glulam.pl

4.9/5 - (52 votes)

Data publikacji: 1 marca, 2019

Autor:

4.9/5 - (52 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Krzysztof
    poniedziałek, 4 marca, 2019

    Drewno klejone pozwala stworzyć różne grubości i kształty, a dalej z tego konstrukcje. Drewno świerkowe najlepiej pasuje jako klejone ze względu na trwałość, wytrzymałość i rozmieszczenie sęków w regularnych odległościach.

  2. drewniak
    piątek, 8 marca, 2019

    Bogata paleta drewna klejonego, bazująca na różnych technologiach, pozwala na szerokie wykorzystanie ich w budownictwie. Sposób produkcji decyduje o ich wytrzymałości, a więc o dedykowanym przeznaczeniu. Atutem drewna klejonego jest również możliwość uzyskania różnych kształtów, co niewątpliwie zwiększa możliwości ich wykorzystania.

Podobne artykuły