Budownictwo drewniane

Krzywe drewno, prosty dach

Wszyscy wiemy, jaka jest jakość drewna stosowana w budownictwie w Polsce. Szczególnie teraz, kiedy ceny certyfikowanego drewna konstrukcyjnego poszybowały w kosmos. Mokre, nie strugane drewno, które najczęściej stosujemy pozostawia wiele do życzenia i sprawia cieślom mnóstwo problemów. Krzywe, nie trzyma wymiarów, bardzo często jego przekrój poprzeczny jest trapezem.

Krzywe drewno, prosty dach

Często spotykam się z opinią, że takie drewno można wycinać tylko z przymiarki. Nie da się zrobić więźby metodą liczenia i trasowania na dole. Nie mogę się z tym zgodzić, walczę z tym stereotypem od dawna. Idealnie pasuje tu powiedzenie o rąbku i baletnicy. To jest wykonalne, jeśli zastosujemy metodę liczenia i trasowania, którą promuję od 2 lat, metodę, która powoli zakorzenia się coraz bardziej na polskim rynku ciesielstwa. Jesteśmy w stanie zrobić idealnie prosty dach stosując nawet najbardziej krzywe drewno. Wystarczy trzymać się kilku zasad.

  1. Nadzacios. Zawsze przy trasowaniu zaciosów nie mierzymy głębokości zaciosu, tylko to, co zostaje nad zaciosem. Dzięki temu niezależnie od wysokości krokwi zacios będzie głębszy, lub płytszy, a płaszczyzna dachu będzie idealnie prosta. Stosujemy tę zasadę zarówno przy krokwiach zwykłych, jak i narożnych i koszowych.
  2. Trasujemy lokalnie. Trasując krokwie na dole nie zwracamy w ogóle uwagi na to, czy drewno jest proste. Trasujemy zaciosy stosując zasadę nr 1, lokalnie na fragmencie krokwi, tak jakby była prosta. Jeśli frezujemy wszystkie krokwie jednocześnie, układamy je zaciosami do góry tak, żeby koziołki były bezpośrednio pod obróbkami. Zwracamy uwagę, żeby zachować płaszczyznę od dołu, nie ważne jest, że na górze, czyli na płaszczyźnie na której będziemy frezować zaciosy krokwie będą miały różną wysokość. Jeśli różnice wysokości są duże, układamy tak, żeby te najwyższe były rozmieszczone równomiernie co kilka krokwi. Tak, żeby prowadzić blat frezarki po tych najwyższych krokwiach. Jeśli natomiast wycinamy pojedynczo piłą łańcuchową, trasujemy zgodnie z zasadą 1 i 2, wycinamy jedną krokiew na wzór i od niej rysujemy kolejne wyrównując górną płaszczyznę krokwi lokalnie, czyli w tym miejscu, gdzie jest zacios, który rysujemy. Jeśli położymy krokiew, która jest naszym wzorem i jest prosta, na krzywej krokwi, którą chcemy odrysować, wyrównujemy górną płaszczyznę krokwi w miejscu pierwszego zaciosu, rysujemy, przechodzimy do kolejnego zaciosu, wyrównujemy górną płaszczyznę, rysujemy. Analogicznie postępujemy ze wszystkimi zaciosami, okapem i kalenicą.
  3. Pierwsze płatwie. Po zamontowaniu murłaty liczymy wysokość i odległość płatwi od murłaty i długość słupów. Płatew montujemy w obliczonej pozycji przed montażem krokwi.
  4. Krawędź oparcia. Jeśli nasze płatwie i murłaty nie trzymają wymiaru, montując ustawiamy prosto i w obliczonej pozycji krawędź belki, na której opiera się zacios.
Krzywe drewno, prosty dach

Jeśli zastosujemy te cztery proste zasady, wniesiemy na górę krzywe krokwie, przykręcimy i dach będzie idealnie prosty. Co najważniejsze, nie potrzebujemy do tego większego nakładu pracy i czasu, wprost przeciwnie, zaoszczędzimy dużo czasu i energii. Wielu naszych kolegów wciąga krokwie do góry, odrysowuje zaciosy do płatwi od sznurka i wycina w „powietrzu”.
Krokwie zostają wtedy krzywe. Jak ustawimy prosto na murłacie i w kalenicy, środek krokwi i okap zostaje wygięty. Pozostaje struganie krokwi, albo klinowanie na łatach.
Od kiedy powstała Akademia Ciesielstwa, walczymy z tym stereotypem. Setki cieśli już się przekonało, że Kalkulator Ciesielski i alfawinkiel w połączeniu z wiedzą, jaką przekazujemy w szkoleniach, to najlepszy sposób na wydajną i precyzyjną pracę.

Michał Sadko
Akademia Ciesielstwa sp. z o.o.

4.9/5 - (62 votes)

Data publikacji: 1 sierpnia, 2021

Autor:

4.9/5 - (62 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. praktykant
    poniedziałek, 2 sierpnia, 2021

    Krzywe drewno automatycznie nasuwa wątpliwości co do możliwości wykonania z niego prostych konstrukcji. Cenne uwagi przedstawione w artykule obalają ten mit. Stosując się do czterech zasad ujętych w artykule i kierując się również zdrowym rozsądkiem osiągniemy właściwy efekt przy budowie konstrukcji dachowej.

  2. Damian
    poniedziałek, 13 września, 2021

    Jeśli myślimy, że drewno jest krzywe i tym bardziej widzimy jak ono wygląda to z góry zakładamy, że to nie zbyt nadaje się do montażu. Są jednak tacy specjaliści, co z krzywego zrobią proste, jednak to wymaga stosowania określonych zasad. Nie każde drewno jest stracone i wielokrotnie okazuje się, że może być użyte z powodzeniem.

Podobne artykuły