Pokrycia dachowe

Które pokrycia dachu hali namiotowej należy znać i jakie są najbardziej efektywne?

Hala namiotowa może zostać w stu procentach dopasowana do rzeczywistych potrzeb inwestora. Ogrom możliwości sprawia, że tego typu konstrukcje mogą być wykorzystywane w wielu różnych branżach. Jednym z kluczowych elementów jest oczywiście dach, który powinien cechować się wysoką wytrzymałością oraz odpornością na negatywne oddziaływanie czynników otoczenia. Wiadomym jest, że koszt wzniesienia obiektu również ma znaczenie, a więc dobrze dowiedzieć się, które z dostępnych rozwiązań jest najbardziej ekonomiczne.

Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę?

Dach hali namiotowej musi być zgodny z aktualnie obowiązującymi normami oraz standardami. Podczas planowania przedsięwzięcia należy zwrócić uwagę nawet na najmniejsze detale. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć m.in. w Bazie Wiedzy Grupy Łukasiuk: https://www.grupalukasiuk.pl/pl/baza-wiedzy/dach-hali-namiotowej/, gdzie temat jest bardzo dokładnie przybliżony. 

Wracając do najważniejszych czynników, które należy uwzględnić, będą to m.in.:

  • Bezpieczeństwo – już na samym początku należy podkreślić, że za stopień ergonomii obiektu nie odpowiada jedynie pokrycie dachowe. Właśnie dlatego tak istotne jest to, aby konstrukcja została zaprojektowana przez doświadczonych ekspertów. Tylko wtedy będzie ona mocna i stabilna. Nie bez znaczenia jest również jakość zastosowanych materiałów.
  • Rodzaj pokrycia – można wyróżnić pokrycie dachowe izolowane oraz nieizolowane. Wszystko zależy od tego, jakiego komfortu termicznego oczekuje inwestor. Wybór odpowiedniego rozwiązania powinien być przemyślany. Dobrze skorzystać z doradztwa fachowców.
  • Przeznaczenie obiektu – różnica pomiędzy halą przemysłową, produkcyjną, sportową, czy też rolną jest znacząca. Namioty posiadające stalową konstrukcję cieszą się coraz większym zainteresowaniem, a więc wykorzystywane są w różnorodnych branżach.
  • Temperatura wewnętrzna – niektóre towary (m.in. żywność) muszą być magazynowane w dogodnych warunkach. Zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska temperatura stanowi zagrożenie dla przechowywanych produktów. Już podczas projektowania trzeba o tym pamiętać.
  • Cyrkulacja powietrza – opisywany parametr ma szczególne znaczenie w przypadku obiektów sportowych, handlowych, czy też użytkowych. Skraplająca się para wodna to spory problem, który może doprowadzić nawet do rozwoju grzybicy lub pleśni. Emitują one toksyczne związki, które negatywnie wpływają na samopoczucie i zdrowie.
  • Cena – budżet jest istotny, jednak czasami rozsądniej zapłacić nieco więcej. Podstawą jest to, aby konstrukcja była wytrzymała, a jednocześnie wygodna w eksploatacji. Zmieniające się warunki atmosferyczne mogłyby doprowadzić do uszkodzenia dachu, a nawet ścian. Na jakości nie można oszczędzać!

Wybór pokrycia dachowego hali namiotowej

Nie można jednoznacznie powiedzieć, jakie pokrycie dachowe będzie najlepszym wariantem, gdyż jest to kwestia bardzo indywidualna. Właśnie dlatego dobrze jest skorzystać z pomocy specjalistów, którzy zaproponują spersonalizowaną ofertę.

Można rozróżnić takie warianty, jak np.:

  • Dach z pojedynczej plandeki – jest zdecydowanie najtańszy, co przypadnie do gustu osobom z ograniczonym budżetem. Bardzo często jest on wybierany w przypadku hal przemysłowych. Takie konstrukcje są bardziej wrażliwe na czynniki atmosferyczne. Opisywane pokrycie jest stosowane w obiektach nieocieplanych. Jest ono dość lekkie, co ułatwia transport. 
  • Dach z podwójnej plandeki (pneumatyczny) – jest to wariat dla konstrukcji ocieplanych. Wysokiej klasy izolacja termiczna pozwala utrzymać optymalną temperaturę wewnątrz obiektu. Pompa pneumatyczna odpowiada za utrzymanie pożądanego ciśnienia między plandekami. Sporym plusem jest niski poziom przepuszczalności ciepła. Ogrzewanie hali stanie się o wiele bardziej ekonomiczne. Warto wspomnieć także o tym, że dach pneumatyczny zmniejsza ryzyko skraplania się pary wodnej. 
5/5 - (4 votes)

Data publikacji: 1 marca, 2021

Autor:

5/5 - (4 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły