Stopnie dachowe

Którędy do komina?

Przepisy nakazują, by akcesoria umożliwiające bezpieczne poruszanie się po dachu oraz przeprowadzenie kontroli i konserwacji różnych elementów na nim umieszczonych były montowane na dachach o spadku połaci większym niż 25%. Dobrze jednak, by znalazły się na każdym dachu.

Wyłazy dachowe oraz stopnie i ławy kominiarskie nie kosztują wiele, a znacznie ułatwiają poruszanie się po dachu. Ich brak wyraźnie odczujemy już przy pierwszej konieczności wyczyszczenia komina czy skorygowania położenia anteny. Tymczasem ani projektanci, ani inwestorzy zwykle albo nie pamiętają o tego typu zabezpieczeniach, albo świadomie z nich rezygnują, by ograniczyć koszty.

Kto płaci dwa razy

Oszczędzanie na kosztach zakupu dodatkowych elementów na nowy dach później bardzo często oznacza spore wydatki. Nie warto rezygnować z montażu takich akcesoriów również dlatego, że podczas chodzenia po dachu, na którym ich nie ma, łatwo uszkodzić pokrycie. Skutkiem tego mogą być zniekształcone fale lub porysowana powłoka blachodachówki albo popękane dachówki ceramiczne lub cementowe. Rodzaj akcesoriów zależy od pokrycia (dachówka, blacha, papa, gonty) a ich odpowiednie zamocowanie zależy od wiedzy i doświadczenia wykonawcy.

Stopnie i ławy kominiarskie

Którędy do komina?

Akcesoria służące do poruszania się po dachu są mocowane za pośrednictwem elementów wsporczych, które najczęściej wykonuje się ze stali ocynkowanej lub z aluminium zabezpieczonych powłokami ochronnymi. Stopnie i ławy kominiarskie mają antypoślizgową (ażurową) powierzchnię, co zapobiega gromadzeniu się śniegu, oblodzeniu i poślizgnięciu.

Rozmieszczenie

Rozmieszczenie akcesoriów do komunikacji należy wcześniej odpowiednio rozplanować. Stopnie powinny utworzyć „drabinę”, która doprowadzi od okna czy wyłazu do komina, urządzeń technicznych oraz anten radiowych i telewizyjnych, ławy zaś powinny znaleźć się w bezpośrednim sąsiedztwie tych urządzeń, tak, by można było wygodnie i bezpiecznie stanąć na nich podczas pracy. Odległości między ławami i stopniami powinny odpowiadać mniej więcej długości kroku; przy ich wymierzaniu należy uwzględnić nachylenie dachu.

Mocowanie

Stopni i ław nie mocuje się do pokrycia, ale do znajdującego się pod nimi sztywnego poszycia albo łat – dlatego najlepiej robić to podczas krycia dachu. Jeśli elementy do komunikacji będą montowane później, na gotowym dachu, zwykle konieczne będzie zdjęcie fragmentu pokrycia. Na dachu krytym:
dachówką ceramiczną lub cementową – ławy i stopnie kominiarskie można montować za pośrednictwem dachówek wsporczych, na powierzchni których znajduje się specjalnie wyprofilowana nakładka betonowa lub aluminiowa. Dachówki te wymagają jednak wcześniejszego ułożenia łat pomocniczych (inaczej podpórkowych) zamocowanych przynajmniej do dwóch sąsiednich krokwi. Do łat tych nierdzewnymi wkrętami przykręca się dachówki wsporcze, a do nich z kolei – stopnie dachowe lub wsporniki ław kominiarskich (do których później zamocuje się wybrany typ ławy). Zamiast dachówek wsporczych można też użyć metalowych wsporników.
blachodachówką lub bitumiczną płytą falistą – na takich dachach ławy i stopnie mocuje się na metalowych wspornikach, które przykręca się do łat pośrednich przewiercając właściwe poszycie. Później, co kilka lat, konieczne jest sprawdzenie szczelności tego zamocowania i ewentualne jego zabezpieczenie uszczelniaczem – zwłaszcza miejsc powstałych na skuter dużych różnic ruchów termicznych
blachą płaską na rąbek – mocowanie odbywa się za pomocą zacisków na rąbku bez przebijania blachy do poszycia. Na tych zaciskach montuje się ławy, stopnie lub bariery przeciwśniegowe.
gontem bitumicznym – wsporniki ław i stopni przykręca się do sztywnego poszycia znajdującego się pod gontem, lub, jeśli zalecenia producenckie na to pozwalają, bezpośrednio na goncie.

Którędy wyjść…

Na dach można próbować przedostać się przez okno dachowe, jednak może to być w miarę wygodne i bezpieczne tylko wtedy, gdy okno jest odpowiednio duże i uchylne (albo uchylno-obrotowe, ale z osią obrotu umieszczoną wysoko). Zamiast ryzykować, lepiej jednak zamontować w dachu specjalny wyłaz, otwierany na bok (na prawą lub lewą stronę) albo do góry. Powinien on znaleźć się możliwie blisko komina, by droga do przejścia po dachu była jak najkrótsza. Najwygodniej umieścić go tuż za kominem. Oczywiście, jeśli ze względu na rodzaj pomieszczenia znajdującego się w tym miejscu na poddaszu, nie jest dobre rozwiązanie (np. jest to reprezentacyjny pokój, albo przestrzeń nad schodami, na których trudno oprzeć drabinę), wyłaz można przesunąć – wtedy trzeba na dachu poprowadzić od niego do komina bezpieczną „ścieżkę” ze stopni kominiarskich.

opracowanie redakcji w oparciu o materiały firm Rheinzink i Ekro

4.9/5 - (12 votes)

Data publikacji: 1 stycznia, 2013

Autor:

4.9/5 - (12 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Alina
    czwartek, 14 lutego, 2019

    Takie stopnie to bardzo dobry pomysł. Każdy powinien takie stopnie zamontować, nie można o tym zapomnieć. Dobrze jak jest też wyjście na dach specjalnym włazem, raczej nie wychodziłabym oknem dachowym.

Podobne artykuły