Kuny dużym problemem w naszych domach

Kuny dużym problemem w naszych domach
Kuny dużym problemem w naszych domach 

Kuna domowa, inaczej kamionka, jest ssakiem z rodziny łasicowatych. Jest bardzo aktywnym nocnym łowcą. Kuny żywią się gryzoniami, owadami, ptakami i ich jajami oraz zjadają również owoce.

Kuny żyły z człowiekiem od wieków. Pomagały regulować pogłowie myszy i szczurów, które zawsze towarzyszyły człowiekowi. We współczesnych czasach kuny domowe ze zwierzęcia mile widzianego w obejściu „przepoczwarzyły” się w zwierzaki niszczące przewody w samochodach niszczące sygnalizatory świetlne i materiały izolacyjne w budynkach. Cały Internet pełen jest sposobów na pozbycie się kun, jednak nie w tym tkwi problem. Problemem jest złe wykonanie budynków i zły dobór materiałów.

Wszyscy Ci, którzy już mają dom, nie mają wpływu na jego budowę i wybór materiałów. Przy pierwszych znakach pojawienia się kun powinni stosować środki doraźne lub skontaktować się z firmą wyspecjalizowaną w tępieniu szkodników. Natomiast ci, którzy są na etapie budowy domu powinni zwrócić uwagę na działania prewencyjne. Jest to trudne, ale nie niemożliwe. Należy zwrócić uwagę na wykonanie w szczególności podbitek, szpar wentylacyjnych, koszy dachowych oraz prawidłowego montażu okien dachowych. Te działania nie zabezpieczają jednak na 100%. Podczas eksploatacji budynku z biegiem lat mogą pojawić się pęknięcia, rozszczelnienia lub otwory wynikające z uszkodzeń mechanicznych np.: dachówek.

Tam właśnie zaatakują kuny. Oczywiście kuny mogą same przegryźć podbitkę, folię dachową, a nawet blachę. To czy w dachu zrobią większe zniszczenia i zostaną na dłużej to sprawa, czy nasz dach będzie dla nich miłym miejscem do życia. Kuny, które dostaną się do wewnątrz dachu i znajdą tam wełnę mineralną, natychmiast poczują się jak w domu. Uwielbiają się w niej gnieździć. Czynią straszne zniszczenia. Drążą olbrzymie ilości korytarzy, którymi się przemieszczają. Bardzo dobrze słychać to na poddaszu. Oprócz tego, jeśli oblężenie domu trwa dłużej, zaczyna być czuć smród odchodów i systematycznie zwiększają się rachunki za ogrzewanie. Taki stan bardzo szybko prowadzi do konieczności remontu.

Kuny dużym problemem w naszych domach
Kuny dużym problemem w naszych domach

Jak pozbyć się kuny?

Co zrobić, aby wygrać wojnę z kuną domową, myszami, wiewiórkami i innymi gryzoniami, które mogą zagnieździć się w izolacji dachu? Jest na to sposób. Nie dawać zwierzakom idealnych warunków do życia. Należy zastosować materiał, w którym nie tylko gryzonie, ale i kuny nie chcą drążyć tuneli, ani budować gniazd. Takim materiałem jest ekologiczna wełna drzewna STEICO Flex. Jest to materiał wykonany z włókien drzewnych, w który wbrew pozorom, zwierzęta nie lubią wchodzić, a co dopiero żyć, ponieważ nie lubią kwaśnego odczynu.

Do włókien drzewnych w procesie formowania mat dodawany jest kwas borowy, który jest kluczową bronią w walce z kunami. Wełna drzewna jest materiałem mało znanym w naszym kraju, mimo że jest to materiał produkowany w Polsce. Wełna drzewna jest w 100% materiałem ekologicznym wykonanym w włókien drzewnych o dobrych parametrach izolacyjnych i dużej pojemności cieplnej, która jest równie ważnym parametrem jak lambda. Wełna drzewna oprócz tych parametrów jest odporna na wilgoć, a co za tym idzie wybacza wiele błędów wykonawczych. Jest materiałem, który nie zmienia kształtu, nie kurczy się, a jej przewagą jest to ,że nie zsuwa się jak inne materiały izolacyjne.

Wszyscy ci, którzy budują dom i chcą spać spokojnie powinni zastosować wełnę drzewną, gdyż nic innego nie stanowi 100% zabezpieczenia. Dzikie zwierzęta zawsze znajdą drogę do wewnątrz dachu, ale ostatnią linią obrony są włókna drzewne, które nie tylko są doskonałym izolatorem, ale również nie lubią ich szkodniki.

Przemysław Biedrzycki
501-660-408
biuro@domybiedrzycki.pl

Data utworzenia: 16.03.2018


Komentarze

  • Marekk napisał(a):

    Z kuna ja i moja rodzina męczyliśmy się już od trzech lat. Jej ogromne zniszczenia poczynione w naszym domu zostały oszacowane na kilkanaście tysięcy złotych. Próbowałem wielu metody jej zwalczania, ale nic to nie dawało. Dopiero system domowy, który założyła mi firma stopkunom.pl rozwiązał nasz problem w ciągu jednego dnia. Polecam tę firmę dla osób zmagających się z tym problemem kunowym.

  • MAREK napisał(a):

    Kuny są wszędzie na strychu, kręcą się przy samochodach i przegryzają kable. Coś strasznego. Ja żeby się pozbyć tych małych gryzoni kupiłem woreczki z sierścią psa kunagone. Mam je i na strychu porozkładane w każdym rogu i zaczepione pod maską samochodu. Na razie nie ma po zwierzętach ani śladu. Co pół roku kupuję te odstraszacze, bo przez taki okres właśnie działają.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły