La Fabrica – niesamowity dom mieszkalny w dawnej fabryce cementu

La Fabrica, Barcelona
La Fabrica, Barcelona 

Projekt La Fabrica to prawdziwe dzieło sztuki. Z zewnątrz przypomina ruiny zamku porośniętego bujną roślinnością, w środku stanowi oryginalne połączenie nowoczesności z industrialnym duchem budynku. Architekt Ricardo Bofill zamienił  starą fabrykę cementu w dom mieszkalny. Efekt jest zdumiewający.

Architekt Ricardo Bofill natknął się na opuszczoną fabrykę cementu w 1973 roku i od razu dostrzegł w niej ogromny potencjał. Postanowił przekształcić budynek fabryki w swój dom, co uczynił 45 lat później.

Fabryka położona jest na obrzeżach Barcelony i została zamknięta po zakończeniu II wojny światowej, ponieważ miała zbyt toksyczny wpływ na środowisko. Jednak budynek o powierzchni 3 tysięcy m2 nie został zburzony.

Przystosowanie obiektu do potrzeb mieszkalnych stanowiło ogromne wyzwanie: architekt musiał zmierzyć się z częściową rozbiórką oraz niezliczonymi naprawami.

Z zewnątrz La Fabrica przypomina ruiny zamku porośniętego bujną roślinnością, przestrzeń w środku  stanowi oryginalne połączenie nowoczesności z industrialnym duchem budynku.

      

Źródło: F5

Data utworzenia: 09.05.2017


Komentarze

  • Waldi B. napisał(a):

    Genialna realizacja. Marzę aby kiedyś zamieszkać takim lofcie. Samo otoczenie roślinnością bajeczne. Wnętrze niczego sobie. W wersji krajowej mógłbym zamieszkać na terenie wytwórni wódek Koneser gdyby nie była już rozparcelowana pomiędzy inne projekty.

  • ewunias napisał(a):

    Robi wrażenie. Bałabym się tylko czy roślinność na murach nie zacznie ich niszczyć

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły