Lukarny

Lukarna – ozdobny element dachu

Fachowo zaprojektowana i poprawnie zbudowana lukarna nie tylko doświetla poddasze, ale jest również prawdziwą ozdobą dachu, a tym samym całego domu. Zdradzamy tajniki budowy lukarny: wstępnego krycia oraz wentylacji połaci zależnie od tego, jakim daszkiem przykryta jest lukarna.

Mieszkanie na dobrze zaplanowanym strychu to wspaniała sprawa: z jednej strony zapewnia dużo światła, z drugiej – przytulne zakątki. Jest popularnym sposobem doświetlenia poddasza i jako charakterystyczny detal uatrakcyjnia wygląd dachu. Możliwość łączenia różnych rodzajów daszków, sposobów wykańczania ścian i kształtów okien sprawia, że potencjał architektoniczny lukarny jest olbrzymi.

Choć lukarna kojarzy się z architekturą tradycyjną, nie jest dla niej zarezerwowana. Może być również interesującym elementem domów nowoczesnych. Wygląd lukarny powinien być dopasowany do kształtu bryły i wielkości domu, a liczba, kształt i rozmieszczenie lukarn w dachu wynikać z tego, jaki ma spadek, czym są pokryte połacie oraz jaką tworzy bryłę.

Dla wnętrza najważniejsze znaczenie ma wielkość lukarny – przede wszystkim szerokość ścianki z oknem lub oknami, a także ich wielkość oraz wysokość i kształt sufitu, bo jeśli ścianki lukarny są odpowiednio wysokie, może być on zupełnie płaski.

Zazwyczaj lukarny mają konstrukcję drewnianą, tak jak reszta dachu. Wykonuje się je również z murowaną ścianką czołową i drewnianymi bądź murowanymi ściankami bocznymi.

Lukarna z daszkiem pulpitowym

Lukarna z daszkiem pulpitowym pasuje do dachów o dużym spadku. Ze względu na prosty kształt daszku jest ona dyskretną ozdobą domu nawet wówczas, gdy musi być szeroka, a pomieszczenie z dużą lukarną pulpitową może być równie wygodne jak to na kondygnacji przekrytej stropem.

Lukarna z daszkiem dwuspadowym

Lukarna z daszkiem dwuspadowym podobnie jak pulpitowa nadaje się raczej na dachy o dużym spadku. Zazwyczaj nie jest zbyt szeroka, bo taka nie na każdej połaci dobrze wygląda, a i zbudować ją byłoby dość trudno. We wnętrzu takiej lukarny łatwo można urządzić miejsce do pracy.

Lukarna z daszkiem trójspadowym

Daszek o trzech połaciach nie jest elementem dominującym i łatwo go zespolić z dachem głównym o małym nachyleniu. Lukarny z daszkiem trójspadowym bywają dość duże, co pozwala na ustawienie pod oknem nawet stołu. Lukarny typu wole oczko oraz trójkątne często nie mają własnych daszków, lecz są schowane pod odpowiednio ukształtowanym głównym dachem.

5/5 - (11 votes)

Data publikacji: 30 stycznia, 2015

Autor:

5/5 - (11 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. iwona
    piątek, 11 stycznia, 2019

    Pięknie wygląda taka lukarna.Niestety w naszym domu nie mamy,ale zawsze z wielkim zachwytem patrzę na domy,które sa w nią wyposażone.

  2. oczko
    sobota, 9 marca, 2019

    Lukarny świetnie spełniają swoje zadanie w zakresie doświetlenia poddasza. Niewątpliwie stanowią atrakcyjne wykończenie dachu. Jednak patrząc na kształty wymyślnych lukarn mam wrażenie, że wykonanie tego elementu nie jest sprawą tak prostą.

Podobne artykuły