Lukarna VELUX – montaż krok po kroku

2. MONTAŻ BOCZNYCH ELEMENTÓW KONSTRUKCJI I BELKI ŚRODKOWEJ
2. MONTAŻ BOCZNYCH ELEMENTÓW KONSTRUKCJI I BELKI ŚRODKOWEJ 

Firma VELUX w lutym br. wprowadziła do oferty kolejną nowość – lukarnę VELUX. Rozwiązanie zapewnia jeszcze więcej przestrzeni, światła i świeżego powietrza na poddaszu.

W przeciwieństwie do standardowej lukarny, instalacja rozwiązania VELUX nie wiąże się z budową skomplikowanej konstrukcji na dachu. Okna dachowe można montować w 4 lub 6-elementowych zestawach, dzięki wykorzystaniu gotowego kompletu wysokiej jakości elementów instalacyjnych. Wszystkie części przygotowane są pod wymiar i doskonale do siebie pasują, co znacznie przyspiesza prace montażowe.

Montaż lukarny

W gotowym zestawie konstrukcyjnym znajdują się: zestaw izolacyjny BDX wraz z izolacją przeciwwilgociową BFX, elementy oblachowania zewnętrznego i system kołnierzy uszczelniających oraz belki wspierające i belki, które są elementem wykończenia wewnętrznego. Zastosowanie sprawdzonych, systemowych rozwiązań firmy VELUX gwarantuje doskonałe parametry termoizolacyjne i szczelny montaż. Lukarna VELUX może być instalowana w dachach o kącie nachylenia między 35 a 70°. Zestaw składający się z 4 okien można stworzyć z dowolnych typów okien dachowych VELUX o wymiarach 78×118 cm, 94×118 cm lub 114×118 cm; zaś zestaw składający się z 6 okien tylko z okien o rozmiarze 78×118 cm. W sprzedaży od kwietnia 2017 roku.

1. PRZYGOTOWANIE DO INSTALACJI I MONTAŻ BELEK KONSTRUKCYJNYCH

1. PRZYGOTOWANIE DO INSTALACJI I MONTAŻ BELEK KONSTRUKCYJNYCH 1. PRZYGOTOWANIE DO INSTALACJI I MONTAŻ BELEK KONSTRUKCYJNYCH
Przed rozpoczęciem montażu przygotuj otwór w konstrukcji dachu, zgodnie z projektem, zależnie od ilości okien w zestawie. Minimalna szerokość otworu dachowego to 1,68 m, zaś maksymalna możliwa do uzyskania to 2,48 m. W gotowym zestawie znajdują się belki wykonane z sosny laminowanej. Przygotowane są pod wymiar, dzięki czemu idealnie pasują do konstrukcji. Zamontuj je w górnej i dolnej części otworu, przygotowanego wcześniej, zgodnie z instrukcją montażu.

2. MONTAŻ BOCZNYCH ELEMENTÓW KONSTRUKCJI I BELKI ŚRODKOWEJ

2. MONTAŻ BOCZNYCH ELEMENTÓW KONSTRUKCJI I BELKI ŚRODKOWEJ 2. MONTAŻ BOCZNYCH ELEMENTÓW KONSTRUKCJI I BELKI ŚRODKOWEJ
W następnym etapie zamontuj gotowe, prefabrykowane boczne elementy konstrukcji. Wykonane są z płyty OSB z warstwą izolacji termicznej. Następnie, w wyznaczonym miejscu, zamontuj drewnianą belkę środkową.

3. MONTAŻ RAMY TERMOIZOLACYJNEJ VELUX BDX

3. MONTAŻ RAMY TERMOIZOLACYJNEJ VELUX BDX 3. MONTAŻ RAMY TERMOIZOLACYJNEJ VELUX BDX
Kolejny elementem zestawu jest rama BDX ze spienionego polietylenu, która idealnie przylega do okna zapobiegając powstawaniu mostków termicznych i wychładzaniu wnęki okiennej. Na obwodzie ramy znajdują się kątowniki, dzięki którym precyzyjnie dokręcisz ją do łat montażowych. Po zamontowaniu ramy BDX zamontuj ościeżnice okien. Na tym etapie sprawdź ustawienie szczelin pomiędzy skrzydłem okna a ościeżnicą, zgodnie z instrukcją montażu.

4. MONTAŻ IZOLACJI PRZECIWWILGOCIOWEJ VELUX BFX

4. MONTAŻ IZOLACJI PRZECIWWILGOCIOWEJ VELUX BFX 4. MONTAŻ IZOLACJI PRZECIWWILGOCIOWEJ VELUX BFX
Teraz zamontuj wokółokienną izolację przeciwwilgociową BFX, która zapewnia szczelne połączenie z izolacją przeciwwilgociową dachu. Dzięki harmonijkowej konstrukcji w prosty i szybki sposób zamontujesz ją na łatach. Łatwy i szczelny montaż zapewnia także butylowa warstwa klejąca, która umożliwia przymocowanie BFX do ościeżnicy okna.

5. MONTAŻ SYSTEMU OBLACHOWAŃ I KOŁNIERZA USZCZELNIAJĄCEGO

5. MONTAŻ SYSTEMU OBLACHOWAŃ I KOŁNIERZA USZCZELNIAJĄCEGO 5. MONTAŻ SYSTEMU OBLACHOWAŃ I KOŁNIERZA USZCZELNIAJĄCEGO
W kolejnym etapie zamontuj system oblachowań i kołnierzy uszczelniających. W zestawie znajdziesz wszystkie elementy niezbędne do instalacji. Kołnierz, wykonany z lakierowanego aluminium, zapewnia bezpieczne odprowadzenie wody lub śniegu poza obrys okna. Następnie zamontuj środkową rynnę poprzeczną, która zapewni odprowadzenie wody spomiędzy górnej i dolnej linii okien. Po zamontowaniu całości uzupełnij materiał pokryciowy dachu wokół lukarny.

6. INSTALACJA SKRZYDEŁ OKIEN DACHOWYCH I MONTAŻ BELEK WEWNĘTRZNYCH

6. INSTALACJA SKRZYDEŁ OKIEN DACHOWYCH I MONTAŻ BELEK WEWNĘTRZNYCH 6. INSTALACJA SKRZYDEŁ OKIEN DACHOWYCH I MONTAŻ BELEK WEWNĘTRZNYCH
Następnie włóż skrzydła okien we wcześniej zamontowane ościeżnice. W ostatnim etapie, od środka pomieszczenia, zamontuj izolację przeciwwilgociową VELUX BBX (nie jest ona elementem zestawu) oraz belki wewnętrzne, wykonane z sosny lakierowanej na biało.

Warianty okien
Rozmiar okna Kombinacja okien
MK06 2×2 okna dachowe
lub
2×3 okna dachowe
PK06 2×2 okna dachowe
SK06 2×2 okna dachowe

Cała oferta firmy VELUX dostępna jest na stronie internetowej www.velux.pl

Data utworzenia: 14.05.2017


Komentarze

 • Inwestor napisał(a):

  Wreszcie coś konkretnego! Nie muszę się martwić o wszelkiego rodzaju szczegóły, zamawiam lukarnę pod dany wymiar, a producent dostarcza wszystko, i tylko montować. - Do tej pory musiałem nie dość że dokonać pomiarów, to zamówić gdzie indziej okna, znaleźć dobrego cieślę lub stolarza, który mi wykonał konstrukcję, a następnie zakupić odpowiednie materiały, do obróbki całości.

 • Michał napisał(a):

  Nie wiedziałem iż firma Velux wprowadziła do swojej oferty Lukarny. To bardzo ciekawe rozwiązanie. Z opisu wynika iż jest to kompletny, gotowy zestaw montażowy. Solidnie przygotowane elementy, jak i cały zestaw zapewniają doskonałe parametry szczelności oraz termoizolacyjne. Montaż takiej lukarny to skomplikowany proces i choć w opisie podane jest iż jest on prosty, to lepiej pozostawić go doświadczonym wykonawcom.

 • Panicz napisał(a):

  Dobrze, że firma Velux przygotowała taką ofertę, wszystkie elementy są gotowe, wymierzone, więc to na pewno pozwoli ograniczyć czas montażu. Lukarna Velux wygląda bardzo efektownie, świetnie dopełnia całokształt wnętrza. Jej zastosowanie to bardzo atrakcyjne i pożyteczne rozwiązanie.

 • Idziabel napisał(a):

  Bardzo ciekawa alternatywa montażu okna w innej postaci niż tradycyjne okno dachowe. Szybki montaż może sprzyjać popularności takim oknom. Oprócz funkcjonalności, okna ładnie się prezentują.

 • Jacek napisał(a):

  Więcej światła przyda się na moim poddaszu i dlatego zamontuję jeszcze w tym roku lukarne Velux z czterema oknami.Do tej operacji muszę znaleźć dobrego dekarza.

 • Mati napisał(a):

  Świetne rozwiązanie. Widać że firma VELUX idzie z duchem czasu i nastawiona jest na coraz to większe wymagania rynku. Doskonale opisany montaż krok po kroku pozwala stwierdzić że nie jest jakąś skomplikowaną czynnością montaż lukarny.

 • czerstwy napisał(a):

  Nareszcie ktoś pomyślał o gotowych zestawach montażowych. Pomysł jest godny uwagi. Przy takim, gotowym zestawie żaden dekarz chyba już nie będzie "psioczył" na skomplikowaność i wymyślność konstrukcji dachu.

 • Darek napisał(a):

  Gotowe zestawy to jest to czego oczekiwałem od firmy. Szybkie rozwiązanie, montaż, zabezpieczenia i można się cieszyć oknami na poddaszu. Dobra firma montażowa to gwarancja wykonania prawidłowego montażu i bezpieczeństwo dla domowników.

 • Luka napisał(a):

  Lukarna jest niewątpliwie jednym z atrakcyjniejszych elementów urozmaicenia dachowego. Stanowi ona ponadto doskonałe źródło doświetlenia poddasza. Dlatego niezwykle cenną jest informacja, że Velux opracował i wdrożył lukarnę dostarczaną wraz z kompletnym zestawem konstrukcyjnym. Dzięki temu montaż całego systemu nie powinien stanowić już żadnego problemu fachowcowi. A dodatkowo nie ma przy tym konieczności dorabiania i dopasowywania elementów lukarny. Robota lekka, łatwa i przyjemna.

 • Marek napisał(a):

  Podoba mi się bardzo wygląd lukarny jaka proponuje Firma VELUX. Warto taki montaż w przyszłosci zlecić .Widać że jest wiecej przestrzeni na poddaszu i lepszy dopływ świeżego powietrza

 • Andrzej napisał(a):

  Nie wiedziałem, że firma Velux ma w ofercie gotowy zestaw elementów instalacyjnych, który umożliwia montaż dowolnych okien dachowych w atrakcyjne zestawy sześciu lub czterech okien. Montaż nie wygląda na bardzo skomplikowany, lukarna VELUX wygląda świetnie. W przyszłości zajrzę do ich oferty.

 • bartek napisał(a):

  Firmę Velux chwali bardzo dużo ludzi a w szczególności nowe rozwiązanie lukarnę VELUX .W przeciwieństwie do standardowej lukarny, instalacja rozwiązania VELUX nie wiąże się z budową skomplikowanej konstrukcji na dachu do montażu używa się gotowych elementy oblachowania zewnętrznego i system kołnierzy uszczelniających oraz belki wspierające i belki, które są elementem wykończenia wewnętrznego i innych materiałow wykończeniowych uzyskujemy tym sposobem niesamowity efekt przestrzeni, światła i świeżego powietrza na poddaszu.

 • Iwko24 napisał(a):

  Cenne wskazówki przed montażem lukarny.Pięknie wygląda,a firmę Velux chwalili znajomi więc warto o niej pamiętać.

 • karol napisał(a):

  Lukarna to piękne rozwiązania dla domu rodzinnego. Nie tylko świetnie prezentuje się z zewnątrz, ale jest dobrym uzupełnieniem sypialni lub salonu. Instrukcja z artykułu jest przydatną wiedzą dla kogoś kto szuka takiego rozwiązania.

 • Ania Mal napisał(a):

  Bardzo ciekawe rozwiązanie dla domu. Nie wiedziałam jednak, że trzeba pamiętać o tylu szczegółach.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły