Lukarna VELUX – montaż krok po kroku

2. MONTAŻ BOCZNYCH ELEMENTÓW KONSTRUKCJI I BELKI ŚRODKOWEJ
2. MONTAŻ BOCZNYCH ELEMENTÓW KONSTRUKCJI I BELKI ŚRODKOWEJ 

Firma VELUX w lutym br. wprowadziła do oferty kolejną nowość – lukarnę VELUX. Rozwiązanie zapewnia jeszcze więcej przestrzeni, światła i świeżego powietrza na poddaszu.

W przeciwieństwie do standardowej lukarny, instalacja rozwiązania VELUX nie wiąże się z budową skomplikowanej konstrukcji na dachu. Okna dachowe można montować w 4 lub 6-elementowych zestawach, dzięki wykorzystaniu gotowego kompletu wysokiej jakości elementów instalacyjnych. Wszystkie części przygotowane są pod wymiar i doskonale do siebie pasują, co znacznie przyspiesza prace montażowe.

Montaż lukarny

W gotowym zestawie konstrukcyjnym znajdują się: zestaw izolacyjny BDX wraz z izolacją przeciwwilgociową BFX, elementy oblachowania zewnętrznego i system kołnierzy uszczelniających oraz belki wspierające i belki, które są elementem wykończenia wewnętrznego. Zastosowanie sprawdzonych, systemowych rozwiązań firmy VELUX gwarantuje doskonałe parametry termoizolacyjne i szczelny montaż. Lukarna VELUX może być instalowana w dachach o kącie nachylenia między 35 a 70°. Zestaw składający się z 4 okien można stworzyć z dowolnych typów okien dachowych VELUX o wymiarach 78×118 cm, 94×118 cm lub 114×118 cm; zaś zestaw składający się z 6 okien tylko z okien o rozmiarze 78×118 cm. W sprzedaży od kwietnia 2017 roku.

1. PRZYGOTOWANIE DO INSTALACJI I MONTAŻ BELEK KONSTRUKCYJNYCH

1. PRZYGOTOWANIE DO INSTALACJI I MONTAŻ BELEK KONSTRUKCYJNYCH 1. PRZYGOTOWANIE DO INSTALACJI I MONTAŻ BELEK KONSTRUKCYJNYCH
Przed rozpoczęciem montażu przygotuj otwór w konstrukcji dachu, zgodnie z projektem, zależnie od ilości okien w zestawie. Minimalna szerokość otworu dachowego to 1,68 m, zaś maksymalna możliwa do uzyskania to 2,48 m. W gotowym zestawie znajdują się belki wykonane z sosny laminowanej. Przygotowane są pod wymiar, dzięki czemu idealnie pasują do konstrukcji. Zamontuj je w górnej i dolnej części otworu, przygotowanego wcześniej, zgodnie z instrukcją montażu.

2. MONTAŻ BOCZNYCH ELEMENTÓW KONSTRUKCJI I BELKI ŚRODKOWEJ

2. MONTAŻ BOCZNYCH ELEMENTÓW KONSTRUKCJI I BELKI ŚRODKOWEJ 2. MONTAŻ BOCZNYCH ELEMENTÓW KONSTRUKCJI I BELKI ŚRODKOWEJ
W następnym etapie zamontuj gotowe, prefabrykowane boczne elementy konstrukcji. Wykonane są z płyty OSB z warstwą izolacji termicznej. Następnie, w wyznaczonym miejscu, zamontuj drewnianą belkę środkową.

3. MONTAŻ RAMY TERMOIZOLACYJNEJ VELUX BDX

3. MONTAŻ RAMY TERMOIZOLACYJNEJ VELUX BDX 3. MONTAŻ RAMY TERMOIZOLACYJNEJ VELUX BDX
Kolejny elementem zestawu jest rama BDX ze spienionego polietylenu, która idealnie przylega do okna zapobiegając powstawaniu mostków termicznych i wychładzaniu wnęki okiennej. Na obwodzie ramy znajdują się kątowniki, dzięki którym precyzyjnie dokręcisz ją do łat montażowych. Po zamontowaniu ramy BDX zamontuj ościeżnice okien. Na tym etapie sprawdź ustawienie szczelin pomiędzy skrzydłem okna a ościeżnicą, zgodnie z instrukcją montażu.

4. MONTAŻ IZOLACJI PRZECIWWILGOCIOWEJ VELUX BFX

4. MONTAŻ IZOLACJI PRZECIWWILGOCIOWEJ VELUX BFX 4. MONTAŻ IZOLACJI PRZECIWWILGOCIOWEJ VELUX BFX
Teraz zamontuj wokółokienną izolację przeciwwilgociową BFX, która zapewnia szczelne połączenie z izolacją przeciwwilgociową dachu. Dzięki harmonijkowej konstrukcji w prosty i szybki sposób zamontujesz ją na łatach. Łatwy i szczelny montaż zapewnia także butylowa warstwa klejąca, która umożliwia przymocowanie BFX do ościeżnicy okna.

5. MONTAŻ SYSTEMU OBLACHOWAŃ I KOŁNIERZA USZCZELNIAJĄCEGO

5. MONTAŻ SYSTEMU OBLACHOWAŃ I KOŁNIERZA USZCZELNIAJĄCEGO 5. MONTAŻ SYSTEMU OBLACHOWAŃ I KOŁNIERZA USZCZELNIAJĄCEGO
W kolejnym etapie zamontuj system oblachowań i kołnierzy uszczelniających. W zestawie znajdziesz wszystkie elementy niezbędne do instalacji. Kołnierz, wykonany z lakierowanego aluminium, zapewnia bezpieczne odprowadzenie wody lub śniegu poza obrys okna. Następnie zamontuj środkową rynnę poprzeczną, która zapewni odprowadzenie wody spomiędzy górnej i dolnej linii okien. Po zamontowaniu całości uzupełnij materiał pokryciowy dachu wokół lukarny.

6. INSTALACJA SKRZYDEŁ OKIEN DACHOWYCH I MONTAŻ BELEK WEWNĘTRZNYCH

6. INSTALACJA SKRZYDEŁ OKIEN DACHOWYCH I MONTAŻ BELEK WEWNĘTRZNYCH 6. INSTALACJA SKRZYDEŁ OKIEN DACHOWYCH I MONTAŻ BELEK WEWNĘTRZNYCH
Następnie włóż skrzydła okien we wcześniej zamontowane ościeżnice. W ostatnim etapie, od środka pomieszczenia, zamontuj izolację przeciwwilgociową VELUX BBX (nie jest ona elementem zestawu) oraz belki wewnętrzne, wykonane z sosny lakierowanej na biało.

Warianty okien
Rozmiar okna Kombinacja okien
MK06 2×2 okna dachowe
lub
2×3 okna dachowe
PK06 2×2 okna dachowe
SK06 2×2 okna dachowe

Cała oferta firmy VELUX dostępna jest na stronie internetowej www.velux.pl


Lukarna VELUX – montaż krok po kroku
Oceń artykuł

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Zobacz także