Łupek

Łupek, naturalne pokrycie dachu i elewacji

Budowa domu, to ważny moment w życiu każdego z nas. Nadając kształt nieruchomości, chcemy, aby spełniała ona nasze oczekiwania pod względem praktycznym, ale także estetycznym. Na co zwrócić uwagę?

Metody wznoszenia budynków nieustannie ewoluują. Przy budowach sprzed 10 lat wykorzystywano inne materiały i technologie, niż robi się to obecnie. Branża jest bardzo dynamiczna, a producenci komponentów co rusz pracują nad ulepszeniem swoich rozwiązań. Co więcej, tworzą zupełnie nowe, a czasami nieoczywiste propozycje. Bywa, że jest to tylko chwilowa moda, ale są też takie koncepcje, jak np. eksponowanie elementów drewnianych czy cegieł lub ich fragmentów, które cieszą się popularnością przez wiele lat. Swój renesans przeżywa obecnie łupek. Co warto o nim wiedzieć?

Łupek na dach

Opowiadanie o łupku spokojnie można zacząć od „dawno, dawno temu, za górami za lasami (…)”, gdyż jego historia zaczyna się 400 mln lat temu. Właśnie wtedy, osadzony na dnie morza namuł ilasty w wyniku procesów górotwórczych stwardniał. Wysoka temperatura oraz nacisk spowodowały, że materiał ten przekształcił się w łupek. Jest to w pełni produkt naturalny i nieszkodliwy dla środowiska. W dobie jednorazowych i nietrwałych przedmiotów to duża zaleta. Dlatego łupek naturalny z powodzeniem wykorzystywany jest jako pokrycie dachowe, ale także używa się go do budowy elewacji budynku. Więcej przydatnych informacji, znaleźć można na https://www.lupek.pl/.

Naturalnie stylowy

Łupek ciesz się zainteresowaniem wśród inwestorów, którzy oczekują od wyglądu nieruchomości czegoś więcej. Surowiec jest plastyczny i można z niego tworzyć przeróżne kompozycje, łącząc ze sobą kolory i faktury. Świetnie sprawdzi się także jako jednobarwny monolit pokrywający dach i elewację. Może być materiałem dominującym lub uzupełnieniem zaplanowanej kompozycji. Nadaje się w obu tych wariantach, zawsze prezentując się stylowo i z klasą. Kolor surowca uzależniony jest od jego struktury mineralnej. Najbardziej popularny jest odcień grafitowy, ale znajdą się także barwy zieleni i purpury.

 Warto podkreślić, że estetyka to nie jedyne co oferuje łupek. Materiał jest wytrzymały i odporny na warunki atmosferyczne, a także działanie promieni słonecznych. Przez co nie traci swojego koloru i sprosta zarówno upalnym miesiącom letnim, jak i siarczystym zimom. Dachy wykonane z łupków są ponadczasowe i długowieczne. Ich trwałość określa się na 250 lat i jest to bardziej reguła niż pojedyncze przypadki. Dlatego przy zestawieniu kosztów i czasu eksploatacji, budowa dachu z takiego materiału jest ekonomicznie uzasadniona. Łupek naturalny to wdzięczny materiał również dla dekarzy. Przydatne wskazówki dla specjalistów dostępne są na https://www.lupek.pl/dla-dekarzy/.

Budując dom, chcemy stworzyć miejsce, które będzie bezpiecznym azylem. Dlatego często sięgamy po materiały i surowce pochodzenia naturalnego. Gwarantują one bezpieczeństwo dla naszego zdrowia, a także otaczającego nas środowiska. Dobrze, gdy taki materiał jest długowieczny i możliwie długo utrzymuje swoje właściwości. Dzięki temu takie rozwiązania w perspektywie czasu są ekonomicznie uzasadnione i przynoszą realne oszczędności. Wszystkie te parametry spełnia łupek. Dlatego decydując się na pokrycie nim dachu oraz elewacji, mamy pewność, że zabezpieczymy nasz dom przed warunkami pogodowymi, a przy tym znacząco podnosimy walory estetyczne. Po prostu przyjemne z pożytecznym.

4.9/5 - (30 votes)

Data publikacji: 4 listopada, 2020

Autor:

4.9/5 - (30 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. obywatel
    czwartek, 5 listopada, 2020

    Zawsze podobają mi się naturalne materiały wykorzystane w w budownictwie,dotyczy to także pokryć dachowy.Łupek jako naturalne pokrycie domu jest bardzo dobrym i trwałym rozwiązaniem i warto zainwestować w dach poryty naturalnym łupkiem.

  2. tradycjonalista
    czwartek, 5 listopada, 2020

    Powrót do natury staje się w obecnych czasach coraz częściej praktykowany. Także stosowany w zamierzchłej historii łupek przechodzi swój powolny renesans. Duża wytrzymałość i odporność, możliwość uzyskania różnych form i odcieni pozwala na praktyczne jego wykorzystanie. Warto zastanowić się nad tą propozycją przy wyborze pokrycia dachowego.

Podobne artykuły