Łupek

Łupek naturalny w Gliczarowie

Łupek kamienny uznaje się za prestiżowe pokrycie. Stąd też inwestorzy na etapie wyboru wykonawcy dachu z łupka biorą pod uwagę doświadczenie, referencje, specjalizacje dekarzy w określonych pokryciach, a także specjalistyczne szkolenia firmy dekarskiej. Z punktu widzenia inwestora mniej ważna jest natomiast cena usługi.

Łupek jest to kamień powstały ze skał osadowych. Jego niepowtarzalny wygląd jest zasługą nakładania się na siebie skał przez miliony lat, co skutkuje jego łupliwością. Łupek to w pełni naturalny surowiec, a więc dach jest nie tylko piękny, ale i naturalny. Pokrycie z łupka nadaje budynkowi niepowtarzalnych walorów estetycznych. Wystarczy tylko wziąć za przykład dom jednorodzinny w Gliczarowie, którego pokrycie z łupka kamiennego wykonała firma Roofer Marcina Stawowczyka.

Zakres prac i konstrukcja

Zakres prac firmy Roofer obejmował ułożenie pokrycia oraz wykonanie obróbek blacharskich kominów i systemu odprowadzenia wody z dachu. Więźba dachowa została wykonana wraz konstrukcją budynku.

Łupek naturalny w Gliczarowie

Podłoże pod łupek stanowi membrana wysokoparoprzepuszczalna położona na krokwie, a w następnej kolejności zamontowano kontrłaty o wymiarach 60 × 40 mm. Warto podkreślić, że kontrłaty mają za zadanie zapewnienie wentylacji konstrukcji dachu. Następny element konstrukcyjny stanowi pełne deskowanie bazujące na heblowanych deskach łączonych ze sobą technologią „pióro-wpust”. Na tak przygotowane podłoże układana jest membrana pod łupek z bitumem. Membrana ma grubość wynoszącą zaledwie 1,2 mm, bowiem ważne jest wyeliminowanie ewentualnych zgrubień, które mogą być widoczne na połaci dachowej z łupkiem.

System rynnowy i kosze dachowe

Wspomniany już system odprowadzenia wody z dachu bazuje na rynnach tytanowo-cynkowych firmy Rheinzink. Specjalnie do pokrycia tego typu pod względem kolorystycznym została dobrana blacha na obróbki blacharskie.

Patrząc na dach budynku szczególne wrażenie robią kosze dachowe. Konstrukcja pod kosz również była przygotowywane przez firmę Roofer. Wykonanie łuków, krążyn za pomocą desek jest nie lada sztuką, z pewnością zarezerwowaną wyłącznie dla doświadczonych dekarzy i cieśli. Niebanalnych walorów architektonicznych nadaje budynkowi komin pokryty tzw. kamieniem zakopiańskim, specjalnie dostarczonym na potrzeby inwestycji.

Łupek naturalny w Gliczarowie

Wyjątkowa kalenica

Warto również zwrócić uwagę na wykończoną łupkiem kalenicę dachu. Od strony wietrznej płytka łupka jest wypuszczona a z drugiej wpuszczona. Dla zapewnienia wentylacji więźby dachu główna kalenica jest podniesiona.

Podsumowanie

Wykonanie dachu pokrytego łupkiem kamiennym, w tym tego, który przewidziano na domu w Gliczarowie, nie jest rzeczą łatwą. Prace w tym zakresie wymagają dokładności i staranności. Świadczy o tym czasochłonność inwestycji, która w tym przypadku trwała około 6 miesięcy.

Łupek naturalny w Gliczarowie
Łupek naturalny w Gliczarowie
Łupek naturalny w Gliczarowie

Śmiało można sformułować wniosek, że firma Roofer Marcina Stawowczyka specjalizuje się w pokryciach dachowych bazujących na łupku naturalnym. Potwierdzeniem jest ponad 10-letnie doświadczenie w układaniu łupka naturalnego. Firma stawia na wykwalifikowanych pracowników, którzy sztuki dekarskiej uczyli się od najlepszych.

W ramach podsumowania warto podkreślić, że zasługi w zakresie wykonania tak imponującego dachu nie można przypisać wyłącznie jego wykonawcy. Ważne jest również dostarczenie łupka o odpowiedniej jakości przez firmę Rathscheck. Z kolei wsparciem technicznym służył Dawid Koziołek.

5/5 - (5 votes)

Data publikacji: 30 listopada, 2014

Autor:

5/5 - (5 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. iwo
    piątek, 25 stycznia, 2019

    6 miesięcy pracy to sporo ale za to jaki efekt ! Nie wiedziałam,że łupek kamienny służy do krycia dachów i może zastąpić tradycyjną dachówkę.Wygląda pięknie,niesamowity efekt.

Podobne artykuły