Makita dla dekarzy, cieśli i blacharzy.

Nożyce akumulatorowe Makita XSJ02Z
Nożyce akumulatorowe Makita XSJ02Z 

Istnieje już od 103 lat. Jest światowym liderem. Lista branży, gałęzi, dziedzin czy segmentów rynku w których stosowane są jej wyroby, jest niezwykle długa długa. Funkcjonuje na każdym kontynencie i praktycznie w każdym kraju świata. Jej nazwa to marka sama w sobie, synonim jakości, innowacyjności i dopracowania technologicznego w każdym szczególe, przy jednoczesnym mistrzostwie w dziedzinie wzornictwa. Od kilku dekad taka jest: szalenie profesjonalna. MAKITA.

Właśnie dlatego Makita!

Historia marki w Polsce sięga zaledwie 1995 roku, kiedy to zarejestrowana została spółka Makita Sp. z o.o. z centralą w Bielsku-Białej. To, że marka, a właściwie jej wyroby odniosły spektakularny sukces na naszym rynku wynika w dużej mierze z dokonań Makita Corporation osiągniętych na przestrzeni ostatniego półwiecza, czyli poczynając od wczesnych lat 70-tych i mocnego wejścia na rynek USA. Sukces odniesiony na tym wymagającym rynku przyspieszył ekspansję – kolejne podbijane rynki to m.in. państwa Europy Zachodniej (Francja, Wielka Brytania, Włochy i Niemcy), Kanada, Australia, następnie Ameryka Południowa i Azja (Indie i Chiny) oraz Rosja i pozostałe rynki Europy Środkowo-Wschodniej. Za tymi sukcesami stoi nie tylko szerokie portfolio złożone z ponad 1000 wysokiej jakości wyrobów  adresowanych do dziesiątek grup odbiorców branżowych – kilka z nich zostanie opisanych poniżej – ale przede wszystkim szalenie wysoka jakość przy jednocześnie jej doskonałej relacji do ceny dowolnie wybranego z katalogu produktu. Dodawszy do tego świetne wzornictwo, ergonomię i innowacyjność, uzyskuje się narzędzia po prostu najlepsze w każdej kategorii. Właśnie dlatego Makita!

 

Przegląd najważniejszych grup narzędzi.

W ofercie marki Makita wyróżnić można mnóstwo grup produktowych, adresowanych do specjalistów w określonych działach ogólnie pojętej branży budowlanej, obejmującej wszelkiego rodzaju budownictwo, konstrukcje i instalacje. Dla specjalistów pracujących na dachach marka przygotowała cały wachlarz nożyc do blachy, zarówno tych tnących w linii prostej blachy ze stali nierdzewnej czy walcowanej na zimno, jak też radzących sobie z cięciem po łuku, przy czym można wybrać modele zasilane z sieci, jak też akumulatorowo.

nożyce skokowe makita JN1601
nożyce skokowe Makita JN1601

Najpopularniejszą grupą nożyc są nożyce skokowe z modelem JN1601 na czele. Model ten, zasilany prądem 230 V / 50 Hz, tnie blachę płaską, falistą i trapezową przy prędkości skokowej 2200 / min. oraz długości skoku wynoszącej 7 mm. Rękojeść narzędzia jest smukła i ergonomiczna, pomaga też niewielka waga – zaledwie 1.6 kg przy mocy znamionowej silnika 550 W. Matryca ustawiana jest bezstopniowo i obraca się o 360º z blokadą co 90º. Maksymalne zdolności cięcia blach aluminiowych i stalowych to odpowiednio 2.5 mm i 1.6 mm przy ich wytrzymałości 200 i 400 N/mm2.

Inną ciekawą pozycją jest grupa akumulatorowych nożyc, a wśród nich model DJS161RFJ, który zasila 18-woltowy akumulator Li-Ion. Przy częstotliwości skoków 4300 / min. na biegu jałowym i wadze 2.2 kg, narzędzie pozwala ciąć blachy: stalową o grubości do 1,6 mm a ALU do 2.5 mm – wszystko to bez konieczności podciągania prądu, bez przeszkadzającego kabla zasilającego.

Makita oferuje dekarzom również akcesoria usprawniające pracę na wysokości i w dużej mierze eliminujące konieczność notorycznego schodzenia na dół po kolejne narzędzie. Chodzi tu o pasy dekarskie, które oprócz oczywistej kieszeni na młotek i kilku kieszonek na wkręty, kołki, gwoździe oraz ręczne nożyce do cięcia blachy, wyposażone są też w mocne zapięcie na wiertarkę lub wkrętarkę akumulatorową.

Wspomniane właśnie wkrętarki, zasilane energią z wydajnych baterii Li-Ion, stały się w ostatnich dwóch dekadach narzędziami niezbędnymi podczas wykonywania pokryć dachowych i chodzi tu zarówno o typowe wiertarko-wkrętarki, jak też i o wkrętarki udarowe. Myśląc o tej pierwszej kategorii warto skierować swoją uwagę w stronę modelu DDF459RFJ, który dzięki zastosowaniu silnika bezszczotkowego osiągnął wagę zaledwie 1.7 kg przy pojemności baterii 3.0 Ah i który oferuje maksymalny moment obrotowy twardy na poziomie 45 Nm (miękki 25 Nm). Maksymalne średnice wiercenia tym narzędziem w stali i drewnie to odpowiednio 13 i 38 mm. Szybkomocujący uchwyt wiertarski 13 mm, walizka z dwoma akumulatorami i szybką ładowarką, to w tym przypadku oczywistość, ale nie jest oczywistością to, że model ten obsługuje również akumulatory o pojemności do 6.0 Ah, co pozwala często na całodzienna pracę bez potrzeby wymiany baterii.

Myśląc o wkrętarkach udarowych marki Makita warto przyjrzeć się bardzo lekkiemu modelowi o symbolu DTD170RTJ. To zasilane bezszczotkowym silnikiem narzędzie z uchwytem 6-kątnym ¼”, oferuje moment obrotowy na poziomie 175 Nm i cztery biegi wkręcania udarowego przy częstotliwości udarów sięgającej 3800/min. Ciekawym i przydatnym rozwiązaniem są w nim tryby „T” i „A”, gdzie pierwszy służy do szybkiego wkręcania śrub samowiercących, zaś drugi polega na tym, że wkrętarka zaczyna wkręcać wpierw z małą prędkością obrotową, by po chwili włączyć udar i błyskawicznie zwiększyć w sposób płynny prędkość aż do osiągnięcia maksimum. Przydatnymi dodatkami są wskaźnik poziomu naładowania baterii i dioda LED podświetlająca obszar roboczy i wyłączająca się z opóźnieniem po zaprzestaniu obrotów wrzeciona narzędzia.

Montaż łat i deskowanie to prace wymagające użycia gwoździarek, których oferta ze strony marki Makita obejmuje zarówno wersje pneumatyczne, jak i gazowe oraz akumulatorowe – te dwie ostatnie grupy to oczywiście narzędzia mobilne (bezprzewodowe). Ciekawą propozycją dla dekarzy jest pneumatyczna gwoździarka AN902, wbijająca pojedynczo lub sekwencyjnie płaskie gwoździe o długości 45-90 mm przy ciśnieniu roboczym od 5 do 8 bar. Narzędzie obsługuje gwoździe łączone drutem, waży 3.5 kilograma, dysponuje magazynkiem na 150 do 300 gwoździ i oferuje regulację głębokości wbijania gwoździ.

Budowa lub naprawa dachu wymaga nieraz od fachowca użycia szlifierki kątowej celem oszlifowania twardego materiału. Ich wybór w ofercie marki Makita jest bardzo szeroki, obejmujący praktycznie wszystkie standardy wielkości tarczy, jak i sposoby zasilania narzędzia. Inne powszechnie stosowane w dekarstwie narzędzia to ręczne pilarki tarczowe, lekkie ale mocne narzędzia umożliwiające cięcie pod kątem 90º lub skośnie z pochyleniem do 45º. Świetnym reprezentantem tej grupy narzędzi jest model 5008MG o mocy znamionowej 1800 W, ważący 5.1 kg i wyposażony w tarczę o średnicy 210 mm. Pilarka ta pozwala zagłębić tarczę w materiale na 75 mm przy cięciu pod katem prostym i 57 mm przy cięciu skośnym 45º, zapewniając obroty na poziomie 5200 / min. bez obciążenia.

Warto pamiętać o dodatkowej korzyści wynikającej z faktu korzystania z elektronarzędzi marki Makita – o gwarancji. Dla całej oferty oraz wszystkich opisanych powyżej modeli wynosi ona 3 lata, przy czym dla samych akumulatorów jest to dodatkowa gwarancja 2-letnia. Na to nakłada się szybka i sprawna praca serwisu, który statystyki dotyczące czasu „załatwienia” pojedynczego narzędzia sprowadził do niezwykle krótkiego okresu.

 

Podsumowanie.

Dekarze, cieśle, blacharze – wszyscy oni korzystają z elektronarzędzi i wszyscy oni są częścią ogólnie pojętego rynku budowlanego, dla którego co roku przygotowywane są rankingi porównujące poszczególne marki produktowe na nim obecne. Jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień w Polsce jest  tytuł Złotej Budowlanej Marki Roku, który przyznawany jest w oparciu o badania rynku przeprowadzane corocznie przez ASM Centrum Badań i Analiz Sp. z o.o. Ostatnia edycja konkursu w kategorii Elektronarzędzia to wielkie i niekwestionowane zwycięstwo marki Makita. Jest to nagroda przyznana przez użytkowników profesjonalnych, wykonawców i fachowców, którzy w tegorocznej anonimowej ankiecie wskazali na Makitę jako markę o najwyższej jakości, najlepszej relacji jakości do ceny i przede wszystkim jako markę najczęściej używaną podczas pracy. Trudno o lepsze potwierdzenie pozycji Makity na rynku polskim – pozycji lidera.

 


Makita dla dekarzy, cieśli i blacharzy.
4.9 (98.97%) 39 głos[ów]

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Zobacz także