Chemia budowlana

Malowanie dachu z blachy ocynkowanej

W Polsce pogoda zwykła nas nie rozpieszczać i tak w ciągu lata mamy upały, a zimą temperatury nie zachęcające do wychodzenia z domu choć na chwilę. Takie wahania temperatur działają wysoce szkodliwie na powłokę farby na blaszanym dachu, a co za tym idzie również na rozwój korozji. Do tego dochodzą inne warunki atmosferyczne takie jak promieniowanie UV, deszcz czy śnieg. To wszystko sprawia, że po jakimś czasie, blaszany dach nie wygląda już zbyt dobrze i należałoby go odmalować. Lepiej zrobić to, niż wymieniać cały dach, co będzie dużo droższe i pracochłonne.

Przygotowywanie blachy do malowania

Dach z blachy ocynkowanej powinniśmy najpierw zabezpieczyć farbą podkładową, która ma silne właściwości antykorozyjne, a dopiero potem możemy nakładać farę nawierzchniową. Takie podwójne zabezpieczenie sprawia, że nie będziemy musieli martwi się o kondycje dachu nawet dwa razy dłużej niż gdybyśmy użyli tylko farby nawierzchniowej.

Zanim nałożyły powłokę antykorozyjną musimy usunąć z powierzchni dachu wszelkie zanieczyszczenia takie jak odchodząca farba, rdza, tłuszcze i oleje, pył oraz inne obce zanieczyszczenia. Najszybciej i najskuteczniej zrobimy to za pomocą myjki ciśnieniowej z dyszą rotacyjną pod ciśnieniem min. 300 barów. Jeśli jednak nie mamy możliwości użycia takiej myjki to jesteśmy zmuszeni usunąć wszelkie zabrudzenia ręcznie za pomocą takich narzędzi jak druciana szczotka (może być na kiju), szlifierka z metalową szczotką lub gruboziarnisty papier ścierny. Warto nadmienić, że w miejscach, gdzie stara farba mocno trzyma się podłoża, lepiej jest zmatowić ją drobnoziarnistym papierem ściernym i odpylić. Przyczepność farby najłatwiej sprawdzić podważając ją szpachtułką lub próbując oderwać ją gwałtownym ruchem przy pomocy taśmy klejącej.

Na koniec należy dach odtłuścić z różnych zabrudzeń takich jak substancje chemiczne z atmosfery, sadza, pyłki drzew czy ptasie odchody. Najszybszą metodą znowu jest użycie myjki ciśnieniowej z detergentem, ale jeśli takowej nie posiadamy, to dach należy wyszorować szczotką o mocnym włosiu z użyciem ciepłej wody z detergentem, który rozpuszcza tłuszcz. Pamiętajmy o tym, aby na koniec dokładnie spłukać powierzchnię dachu.

Technika malowania dachu

Farbę na dach, najłatwiej jest nanosić agregatem malarskim, ale można to też zrobić wałkiem malarskim lub pędzlem. Najlepiej sprawdzi się agregat, dzięki któremu naniesiemy farbę równomiernie i szybko. Natomiast w miejscach trudno dostępnych, lepiej jest użyć pędzla, którym dokładniej naniesiemy farbę z mniejszą utratą materiału i bez ryzyka, że zachlapiemy coś farbą. Przy malowaniu dachu należy pamiętać o kilku ważnych czynnikach, które mają ogromny wpływ na to, czy dana farba na dach zostanie położona prawidłowo.

  • Należy unikać malowania w pełnym słońcu ponieważ maksymalna temp. podłoża, gdzie mamy pewność, że farba nie schnie za szybko to 55oC
  • Nie należy malować wcześnie rano jak również późno wieczorem, ze względu na poranną rosę oraz wieczorną wyższą wilgotność powietrza, która może doprowadzić do rozwodnienia nanoszonej farby
  • Nie malować, gdy w ciągu kolejnych 7 dni temp. może spaść poniżej 0oC
  • Malować, gdy temp. wynosi minimum 10oC
  • Warto wiedzieć, że w temp około 20oC powłoka farby wysycha szybko, nawet w ciągu godziny; natomiast w warunkach jesiennych przy temp. około 8oC i wyższej wilgotności, wysychanie farby może wydłużyć się nawet do 24 godzin.

Podczas wykonywania wszystkich prac, powinno się pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Gdy malujemy dość płaski dach nie będzie konieczne zabezpieczanie się liną, lecz gdy przyjdzie nam odmalowywać stromy dach zaleca się, aby wszystkie prace wykonywać na uprzęży.

Tomasz Malewski

Bekerfarb

4.9/5 - (40 votes)

Data publikacji: 20 września, 2018

Autor:

4.9/5 - (40 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Witek
    piątek, 28 grudnia, 2018

    Ponieważ pogoda w kraju jest bardzo zmienna dobrze jest co jakis czas odmalować nasz dach.Wazne żeby dobrze przygotowć podłoze które w końcowym efekcie da pozytywny skutek

  2. Jacek
    czwartek, 7 lutego, 2019

    Na budynku gospodarczym mam blachę ocynkowaną ,która według mnie kwalifikuje się aby ja odmalować.Porady tutaj przedstawione znacznie poprawiły moją wiedzę jak przygotować się do malowania blachy ocynkowanej jaki samego malowania i wiem,że dobrze przygotowana powierzchnia do malowania przyczyni się do jakości powłoki malarskiej jaki i jej trwałości.

Podobne artykuły