Budownictwo drewniane

Masywne budownictwo drewniane – ściany HBE

W ostatnich latach zauważamy niesamowite tempo rozwoju masywnych konstrukcji drewnianych. Okazało się bowiem, że można budować kilkunastopiętrowe obiekty w całości złożone w komponentów drewnianych (jak chociażby 14-piętrowy budynek w Bergen (Norwegia), zaprojektowany i wykonany w całości z drewna klejonego warstwowo oraz elementów CLT). Są one co najmniej tak samo bezpieczne, jak te ze stali i żelbetu, a dają całą masę dodatkowych korzyści.


Wielu czołowych światowych projektantów i wykonawców już kilka lat temu okrzyknęło XXI wiek wiekiem masywnych konstrukcji drewnianych. Wiodące kraje w tego typu rozwiązaniach to m.in. Kanada, Anglia, Francja, Norwegia, Niemcy, Austria. Zapewne powstanie pierwszego drewnianego wieżowca w Polsce to temat bardziej odległy, ale dzięki dostępności nowych technologii mniejsze projekty możemy już bez obaw projektować i realizować. Z pomocą przychodzi tutaj system Hüttemann Brettschichtholz Elemente i jego profile ścienne (o stropowych oraz dachowych pisaliśmy w poprzednich wydaniach).
W dużym skrócie technologię można porównać do dużych klocków „Lego” – intuicyjne i szybkie w montażu, pewne drewniane prefabrykaty. Dla czytelników zorientowanych w technologiach drewnianych – powstałe w systemie HBE ściany możemy porównać ze ścianami CLT. Pracujemy jednak szybciej oraz ze znacznie większą elastycznością, (ściany składane są w całość z uniwersalnych, łatwo dostępnych paneli), otwartość na dyfuzję pary wodnej (warstwy kleju biegną jedynie w poprzek ściany) oraz możemy budować w wielu trudno dostępnych miejscach panel po panelu nie komplikując sobie przeładunków oraz transportów. Dzięki pionowemu układowi paneli wykorzystujemy blisko 10 razy wyższą wytrzymałość drewna wzdłuż słoi niż w poprzek. Produkt oczywiście klasyfikowany jest jako wyrób budowlany z kompletem certyfikatów. Elementy przeważnie produkowane są w klasie GL24.

Fot. 2. Schemat montażu panel po panelu na placu budowy, niczym duże klocki "Lego".

Fot. 2. Schemat montażu panel po panelu na placu budowy, niczym duże klocki “Lego”.


Główne dostępne wymiary produkcyjne:

  • grubość od 6 do 26 cm,
  • szerokość od 28 do 100 cm,
  • długość nawet do 24 m.

W toku rozwoju i ewolucji system jest już w pełni zoptymalizowany do przekrojów typowych dostępnych od ręki w magazynach dystrybutorów. Panele typowe występują w dwóch głównych wymiarach: 10×36×1350 cm
oraz 10×56×1350 cm. Długość 13,5 mb po podziale na 5 szt. pozwala uzyskać typową wysokość ściany bez odpadów
(270 cm + 2 x ~10 cm podwalina oraz oczep = ~290 cm). Grubość 10 cm pozwala stworzyć bardzo wytrzymałe i stabilne ściany, a w połączeniach zmieścić podwójne pióro-wpust oraz kanał na schowanie przewodów instalacji elektrycznej. Te duże klocki lego, lub inaczej mówiąc „drewniane cegły” można wykorzystać w wielu obiektach. Od wiat, altan, ogrodów zimowych, przez całoroczne, energooszczędne a nawet pasywne domy całoroczne. Również części socjalne hal, biura, pawilony handlowe obiekty rolnicze, agroturystyczne, boksy dla koni i wiele, wiele innych.
Wyodrębnić można dwa sposoby montażu: prefabrykacja całych ścian w zakładzie produkcyjnym i następnie ich transport na plac budowy jak również bezpośredni montaż panel po panelu na placu budowy. Obie formy mają podobną ilość zwolenników i każdy z wykonawców może z powodzeniem wybrać odpowiadający mu kierunek w zależności od projektu oraz własnych zasobów.

Fot. 3. Kompletna konstrukcja domu w systemie HBE przed przystąpieniem do montażu izolacji.

Fot. 3. Kompletna konstrukcja domu w systemie HBE przed przystąpieniem do montażu izolacji.


Główne zalety prefabrykacji ścian w hali:

  • uniezależnienie się od warunków atmosferycznych,
  • znaczne skrócenie czasu montażu bezpośrednio na placu budowy,

Po stronie plusów budowy panel po panelu na budowie możemy wskazać m.in.:

  • niższe koszty transportu, łatwiejsza logistyka,
  • możliwość budowania w miejscach o utrudnionym dostępie, np. wąskie działki, gęsta zabudowa,
  • elastyczność w planowaniu budynku nawet podczas realizacji.

W przypadku prostych, sezonowych obiektów konstrukcję takiej ściany wystarczy zaimpregnować od zewnątrz odpowiednimi preparatami. W przypadku domów dokładamy od zewnątrz odpowiednią warstwę izolacji, najlepiej z materiałów drewnopochodnych lub wełny mineralnej i wykańczamy elewacją wedle upodobań (np. tynk, klinkier, elewacja drewniana).
Na zakończenie warto zwrócić uwagę na fakt, iż zagorzali fanatycy domów murowanych rzadko kiedy zmieniają kierunek w stronę szkieletu drewnianego lub domu z bala. Natomiast dużo szybciej przekonują się do masywnych technologii drewnianych opisanych powyżej. Pozwala to z dużym optymizmem spojrzeć na wspomniane produkty jako powiew świeżości oraz kolejny przyrost rynku domów drewnianych w naszym kraju.

Glulam-Pro
Jeżeli potrzebujesz więcej informacji – skontaktuj się z dystrybutorem:
www.glulam.pl
tel. +48 503 037 177

5/5 - (23 votes)

Data publikacji: 30 lipca, 2016

Autor:

5/5 - (23 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. budowlaniec
    poniedziałek, 4 lutego, 2019

    Osobiście jestem miłośnikiem domów drewnianych. Może one nie są tak długowieczne jak domy murowane, ale z pewnością bardziej ekologiczne i przytulne. Opisany w artykule system paneli drewnianych z pewnością ułatwia budowę i skraca czas montażu budowli. Mam nadzieję, że takie systemy staną się wkrótce bardziej powszechne w naszym kraju.

  2. Karol
    czwartek, 23 kwietnia, 2020

    Jak użytkownik kanadyjczyka jestem zwolennikiem domów drewnianych. Są ekologiczne, cieple i przytulne a naturalny budulec jakim jest drewno dobrze wpływa na nas i nasze samopoczucie. Uważam że opisana w artykula metoda budowy domu to rozsądna propozycja dla nowych inwestorów. Jak z pewnością rozważyłbym taką opcję.

Podobne artykuły