Cieśla

Masywne dachy drewniane – duże i małe

W poprzednim artykule prezentowaliśmy rozwiązania dla masywnych stropów drewnianych, tym razem analizujemy ten produkt pod kątem zastosowań w konstrukcjach dachowych.


Z uwagi na proces produkcji podobny do klasycznych belek z drewna klejonego warstwowo możliwe są stosunkowo duże i mocne przekroje. Dzięki temu jesteśmy w stanie przekrywać spore rozpiętości i powierzchnie oraz przenosić duże obciążenia. Rozwiązania te są coraz częściej stosowane np. przy budowie dachów zielonych na obiektach wielkopowierzchniowych oraz przy klasycznych dachach pod dalsze klasyczne pokrycie.
Bardzo często przy pierwszym kontakcie z technologią pojawiają się obawy o wysoką cenę. Faktycznie porównując sam materiał z rozwiązaniem belkowym może być ono nieco droższe. Analizując jednak przekrycie kompleksowo okazuje się, że można zrezygnować z wielu innych elementów jak np. płatwie/krokwie, stężenia, niektóre warstwy folii, oraz warstwy wykończeniowe. Bardzo ważnym argumentem jest tutaj fakt, iż elementy same w sobie stanowią doskonałe usztywnienie głównych elementów konstrukcyjnych.
Duża oszczędność występuje również na samym montażu, który jest niesamowicie łatwy i szybki. Robocizna jest parametrem, którego wartość stale rośnie, a co za tym idzie coraz większym powodzeniem cieszą się technologie oszczędzające czas montażu. Od wewnątrz uzyskujemy niepowtarzalny klimat i urok pomieszczeń. Stosowanie masywnych przekrojów drewnianych wpływa również bardzo korzystnie na panujący w pomieszczeniach klimat, stałą i komfortową wilgotność, a co za tym idzie lepszy sen i regenerację organizmu. Możemy również tworzyć przegrody otwarte na dyfuzję pary wodnej.
Warto zwrócić uwagę, iż nie jest to temat w Polsce jedynie wirtualny. Regularnie powstają kolejne tego typu konstrukcje również w naszym kraju. Oprócz obiektów wielkopowierzchniowych panele stosuje się z powodzeniem w klasycznych domach jedno i wielorodzinnych oraz domkach letniskowych, wiatach oraz altanach.

Fot. 2. Element dachowy (również stropowy).

Fot. 2. Element dachowy (również stropowy).

Fot. 3. Montaż paneli na budynku jednorodzinnym.

Fot. 3. Montaż paneli na budynku jednorodzinnym.

Fot. 4. Widok poddasza.

Fot. 4. Widok poddasza.

Czasem jako alternatywę dla klasycznej więźby dachowej, czasem jako stropodach. W małych obiektach mamy do czynienia z mniejszymi rozpiętościami w efekcie czego redukuje się również grubość czyli cenę m2 konstrukcji. Zachowuje się przy tym wysoką sztywność, trwałość i wszystkie opisane powyżej zalety.

Fot. 5. Montaż stropodachu w altanie ogrodowej.

Fot. 5. Montaż stropodachu w altanie ogrodowej.

Fot. 6. Gotowa altana ogrodowa.

Fot. 6. Gotowa altana ogrodowa.

masywne-dachy-drewniane-duze-i-male_6
Jesteś ciekawy nowych technologii? Nie zostawaj w tyle i zwróć się do nas!
Przedstawiciel producenta oraz jednostka doradczo-projektowa:
www.glulam.pl

Świadczymy usługi doradcze, dostarczamy niezbędne obliczenia konstrukcyjne oraz wskazujemy najbliższych partnerów handlowych, u których można zamówić kompletną konstrukcję.

4.9/5 - (25 votes)

Data publikacji: 30 maja, 2016

Autor:

4.9/5 - (25 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły