Messner Mountain Museum – futuryzm po alpejsku

Messner Mountain Museum - futuryzm po alpejsku
Messner Mountain Museum - futuryzm po alpejsku 

Messner Mountain Museum składa się z sześciu oddziałów, z których ostatni, otwarty latem na 2 275 m n.p.m. jest dziełem słynnej architektki Zahy Hadid.

W muzeum założonym przez włoskiego alpinistę i pasjonata Reinholda Messnera prezentowane są takie zagadnienia jak historia alpinizmu, wiedza na temat lodowców, gór, osadnictwa na szczytach. Messner Mountain Museum składa się z sześciu oddziałów –Firmian, Juval, Dolomites, Ortles, Ripa oraz Corones – a każdy z nich skupia się na jednym zagadnieniu. Ostatni położony jest na szczycie Kronplatz w Dolomitach na wysokości 2 275 m n.p.m.. Otwarty w lipcu 2015 obiekt to dzieło słynnej Zahy Hadid. Trzy ekspozycyjne piętra wkomponowane zostały we wnętrze góry, natomiast część wychodząca poza przypomina futurystyczną betonową bryłę lodu. Wyłaniający się z niej taras znajduje się wprost nad przepaścią, co przyprawia o dreszcz emocji, ale i oferuje cudowne widoki na malownicze okolice.

Messner Mountain Museum - futuryzm po alpejsku Messner Mountain Museum - futuryzm po alpejsku Messner Mountain Museum - futuryzm po alpejsku Messner Mountain Museum - futuryzm po alpejsku Messner Mountain Museum - futuryzm po alpejsku

Więcej na: www.messner-mountain-museum.it, www.mmmcorones.com, www.zaha-hadid.com

Autor: Angelika Ogrocka
Źródło: Design Alive

Data utworzenia: 10.03.2016


Komentarze

  • Karol napisał(a):

    Ciekawa propozycja architektoniczna - futurystyczna, wysoko w górach z rewelacyjnymi widokami natury. Messner Mountain Museum rzeczywiście odbiega od tradycyjnych propozycji, co w połączeniu ze znanym wspinaczem zachęca do odwiedzenia i poznania.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły