Blachy dachowe

Miedź coraz popularniejsza w architekturze

Efektowny wygląd oraz długowieczność czynią z miedzi coraz bardziej popularny materiał na okładziny elewacyjne. Miedź pozwala na wyjątkowe efekty wizualne, które docenią wszyscy, którzy pragną aby ich realizacje stały się znakiem rozpoznawcznym otaczającego krajobrazu. Miedź jako materiał pokryciowy najczęściej stosowana jest w swej pierwotnej, czerwonawej lub w wstępnie patynowanej zielonkawej postaci, oferując znakomitą ciągliwość, łatwość montażu i plastyczność umożliwiającą nadawanie jej dowolnie wybranych kształtów. Ale ostatnimi czasy złotawa wersja miedzy święci triumfy jako kluczowy elementu wielkich projektów budowlanych realizowanych w całej Europie.

Elewacja z miedzi to gwarantowane wizualne zauroczenie

Miedziane okładziny elewacyjne łatwo wtapiają się w krajobraz dzięki swym zielonkawym czy brązowawym odcieniom. Miedź to także potencjał tworzenia budowli wizualnie uderzających i wybitnie charakterystycznych. Dzięki możliwości wytwarzaniu różnych stopów, materiał jest dostępny również w barwie złotej która stała się już niemal klasycznym elementem zdobień architektonicznych. Gdy jednak złoty kolor dominuje lub pojawia się na całej zewnętrznej powierzchni budynku, staje się innowacyjnym i wyjątkowo oryginalnym rozwiązaniem robiącym wrażenie na wszystkich obserwatorach.

W krajobrazach miejskich coraz wyraźniej swoją obecność zaznaczają ściany kurtynowe, ażurowe elewacje i złote okładziny miedziane przeróżnych rodzajów. Złoto jest obecne także w architekturze wnętrz: złote opierzenia, metalowe ściany działowe czy perforowane przepierzenia coraz chętniej wprowadzane są do holów wejściowych czy przestrzeni publicznych w całej Europie.
Producenci opracowali dwa rodzaje złotych stopów miedzi: jedne zachowują swój kolor, a drugie zmieniają barwę wraz z upływem czasu. Inwestor ma dzięki temu możliwość wyboru pomiędzy połyskującą złotą powierzchnią ulegającą z biegiem lat nieznacznym zmianom a barwą złota, która po pewnym czasie osiąga kolor ciemnobrązowy.

Okładzina z miedzi – łatwa montażu i długowieczna

Miedź i jej stopy słyną z wyjątkowej ciągliwości, dlatego z łatwością są poddawane obróbce i oferują szeroką gamę faktur i wzorów powierzchni. Umożliwiają też wprowadzanie wszelkich innowacji architektom starającym się wykraczać koncepcyjnie poza swoje czasy. Ta charakterystyczna cecha dodatkowo ułatwia montaż okładzin dostępnych w formie taśm, arkuszy, a nawet łusek.
Ponieważ miedź nie poddaje się w znacznym stopniu zjawisku rozszerzalności, jej użycie gwarantuje bardzo wysoką wytrzymałość mechaniczną, bezcenną w kontekście oporu względem uderzeń czy naporu wiatru. By jeszcze bardziej podnieść trwałość pokryć dachowych, złote stopy miedzi poddawane są dodatkowym procesom obróbki, podnoszącym ich odporność na utlenianie oraz zapewniającym niezmienność barwy przez długie lata, bez konieczności konserwacji czy malowania.
Oprócz wyżej wymienionych zalet należy wspomnieć, że miedź jest materiałem w 100% nadającym się do recyklingu, a zatem wybór architektów pada na nią również z uwagi na zgodność z ideą zrównoważonego rozwoju, szczególnie w kontekście realizacji projektów budowlanych o niskiej energochłonności.

Kino-multipleks ze złotą okładziną elewacyjną zgodną z normą HQE - wizytówka miejscowości Saint Raphaël w departamencie Var (Francja)

Analiza projektu nr 1:
Kino-multipleks ze złotą okładziną elewacyjną zgodną z normą HQE – wizytówka miejscowości Saint Raphaël w departamencie Var (Francja)

Ukończone w roku 2010 centrum Victora Hugo o powierzchni użytkowej 9.615 m2 powstało w centrum miejscowości Saint Raphaël. Motywacją władz miejskich było zrewitalizowanie poprzemysłowych terenów kolejowych. Czas pokazał, ryzyko się opłaciło. Centrum składające się z multipleksu z siedmioma salami kinowymi przeznaczonymi w sumie dla 1.350 widzów, dworca autobusowego oraz dwupoziomowego parkingu stało się kluczowym elementem rewitalizacji przemysłowej okolicy.
Inwestycja powstała na bazie partnerstwa prywatno-publicznego – administracja lokalna zaangażowała się bezpośrednio w prace budowlane. Budowla posiada wykonaną w całości ze złotego stopu miedzi okładzinę elewacyjną, dzięki której architekci tworzący koncepcję projektu zdołali zrealizować swoją wizję stworzenia modelowej budowli stanowiącej spoiwo krajobrazu miejskiego. „Aby podnieść innowacyjność centrum, zdecydowaliśmy się wykorzystać ten unikatowy i piękny zarazem materiał” – wyjaśnia autor projektu. Myślą przewodnią projektu stało się też poszanowanie środowisko naturalnego. Recykling złomu miedzianego, wybór wysokiej jakości naturalnych materiałów zgodnych z koncepcją zrównoważonego rozwoju oraz zastosowanie paneli fotowoltaicznych o łącznej powierzchni 1.000 m2 na płaszczyźnie dachu to wybrane z czynników, które przyczyniły się do zapewnienia zgodności z francuską normą środowiskową Haute Qualité Environnementale (HQE) . Dzięki podjętej przez władze miejskiej inicjatywie mieszkańcy odzyskali część przestrzeni miejskiej, a szacowana liczba odwiedzających centrum sięgnęła 350.000 osób rocznie.

5/5 - (9 votes)

Data publikacji: 21 marca, 2013

Autor:

5/5 - (9 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. o.opozda
    piątek, 13 października, 2017

    Miedź jako jeden z najbardziej niepowtarzalnych materiałów od lat inspiruje twórców z całego świata. Wraz z upływem czasu tworzy się naturalna patyna, która może dodać projektowi lub instalacji artystycznej dodatkowe walory artystyczne, Więcej o procesje ewolucji miedzi na copperconcept.org/pl/publikacje/jak-ewaluuje-powierzchnia-miedzi-i-jej-stopow

Podobne artykuły