Realizacje

Miedziany wieżowiec w sercu Nuuk

Dziewięciopiętrowy budynek konsorcjum Qullilerfik jest najwyższą budowlą w Nuuk. Uwagę przykuwa głównie fasada wykonana z miedzi.

Centrum Nuuk jest bogatsze o nowy, architektoniczny punkt orientacyjny. U zbiegu ulic Quillilerfik i Aqqusinersuuaq stanął dziewięciopiętrowy budynek. Jego ściany są wykonane z lanego betonu i pokryte drewnianą konstrukcją Kerto w systemie kasetowym, a całość zabezpieczona jest izolacją i wzmocniona płytami gipsowymi. Do wykończenia fasady użyto dwóch rodzajów blach miedzianych: 0,9 mm blach falistych i 1,5 mm blach płaskich.

Generalnym wykonawcą fasady, do realizacji której użyto łącznie 43 ton miedzi, była firma Gronbech Construction AS, która już wcześniej z powodzeniem realizowała podobne projekty w arktycznym klimacie. Zapytaliśmy inżyniera Petera Styrbaka z Gronbech Construction o specyfikę realizcji tego zlecenia.

„Prace trwały od sierpnia do końca grudnia 2004 roku, tak więc warunki pogodowe dały się nam we znaki”, mówi Peter Styrbak. „Nasza ekipa liczyła pięć osób. Z powodu niskich temperatur i ograniczonego światła dziennego pracownicy musieli zakładać dodatkowe warstwy odzieży i przez większość czasu pracować przy sztucznym oświetleniu. Niemniej jednak, nie pierwszy raz przyszło nam pracować w takich warunkach, więc byliśmy dobrze przygotowani.”

Miedziany wieżowiec w sercu Nuuk
Miedziany wieżowiec w sercu Nuuk

Zaskakująco szybkie patynowanie

Budynek Quillilerfik wykończono ciemnym, oksydowanym pokryciem Nordic Brown z Outukumpu. Blachy 1,5 mm przycięto w firmie Ib Andersen Industri, natomiast blachy 0,9 mm wyprofilowała firma Plannja z Alborg. Części obróbki gięcia blach podjęła się firma Poul Sorensen z Rodovre, na stałe współpracująca z Gronbech. Gotowe, wyprofilowane elementy fasady wysłano na Grenlandię.

„Bazową część konstrukcji stanowi trzypiętrowy budynek, nad którym wznosi się sześciopiętrowa wieża. Jest to obecnie najwyższa budowla na Grenlandii.
Powierzchnia fasady powleczonej miedzią jest dość duża. Nordic Brown został wcześniej poddany procesowi utleniania, a mimo to, ku naszemu zaskoczeniu stwierdziliśmy, że znienacka miedź zaczęła przybierać zielonkawy odcień. Jedynym wytłumaczeniem tak szybkiego procesu jest działanie mgły i soli morskiej”, mówi Peter Styrbak.

Powietrze polarne w Nuuk jest bardzo czyste, jeśli nie liczyć spalin samochodowych jest ono właściwie wolne od zanieczyszczeń przemysłowych. Dlatego prawdopodobną przyczyną tak szybkiego pojawienia się patyny na powierzchni miedzi jest lokalizacja obiektu w bezpośrednim sąsiedztwie morza.

Wielofunkcyjne rozwiązanie

Projekt budynku Quillilerfik wykonała pracownia Schmidt, Hammer & Lassen, która posiada na swoim koncie opracowanie projektu imponującego Domu Kultury w Nuuk. W tym przypadku sztuka polegała na stworzeniu wyrazistej a jednocześnie wielofunkcyjnej całości.

„Na pierwszych trzech piętrach budynku będą mieściły się m.in. sklepy, biura, poczta i bank. Natomiast sześciopiętrowa wieża jest przeznaczona na pomieszczenia biurowe i mieszkalne”, mówi Bjarne Dehs z pracowni Schmidt, Hammer & Lassen, generalnego architekta projektu. „Wykończenie dachu po stronie wschodniej stanowi zagięty metalowy ekran, który odgradza budynek od ruchliwej ulicy Aqqusinersuuaq. W kilku miejscach uzupełniliśmy miedziane elementy fasady drewnianymi listwami, choć bez wątpienia jednolity, silny, architektoniczny wyraz budynku to przede wszystkim zasługa powłoki z miedzi oksydowanej.”

Miedziany wieżowiec w sercu Nuuk

Wirtualny spacer po Quillilerfik

Przebieg prac realizacyjnych rejestrowała kamera zamontowana na budynku hotelu Hans Egede, który jest położony powyżej wieżowca. Pod adresem www.post.gl/dk/ Info/Presse/Nybyggeri/webcam.htm można obejrzeć budowlę w czasie rzeczywistym. Oddanie budynku do użytku spełniło długoletnie oczekiwanie pracowników poczty grenlandzkiej, jakim było umieszczenie centrali pocztowej i telekomunikacyjnej pod jednym dachem.

Właściciel obiektu: Byggekonsortiet Qullilerfik
Wykonawca generalny: NCC
Projekt inżynieryjny: Ramboll
Powierzchnia: 6.800 m2
Generalny architekt projektu: Schmidt, Hammer & Lassen
Wykonawca fasady: Gronbech Construction AS
Taśma miedziana: półtwarda, ciemny, oksydowany Nordic Brown, Outokumpu
Grubość: 1,5 mm / 0,9 mm
Szerokość: 615-1.000 mm
Ilość: 43 ton

Źródło: Forum miedzi

5/5 - (4 votes)

Data publikacji: 18 sierpnia, 2013

Autor:

5/5 - (4 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły