Dachówka ceramiczna

Mnich-mniszka – historyczna dachówka używana współcześnie

Na rynku pokryć dachowych obecnie dostępna jest bardzo szeroka gama kształtów dachówek w różnych kolorach, powłokach i rozmiarach. Jedną z najbardziej wyróżniających się jest dachówka mnich-mniszka. Obok dachówki karpiówki jest to najstarszy typ dachówek ceramicznych, o kształcie nie zmienionym od tysięcy lat.

Mnich-mniszka składa się z dachówki dolnej zwanej mniszką, którą układa się bezpośrednio na łatach i dachówki górnej zwanej mnichem i jest typem pokrycia dachowego, które układa się z dwóch rodzajów dachówek. Ten  model dachówki tworzy na dachu specyficzny układ z pionowymi liniami, co szczególnie w połączeniu z dużą powierzchnią krycia nadaje budynkowi bardzo elegancki i podniosły wygląd.

Prawidłowo zamontowana dachówka mnich-mniszka tworzy bardzo szczelne pokrycie. Dachówki przy zachowaniu minimalnego spadku oraz wykonanym prawidłowym kryciu wstępnym mogą być montowane na dachu każdego rodzaju. Pokrycie z dachówki mnich-mniszka można wykonywać kilkoma sposobami. Najczęściej wybieraną opcją jest użycie spinek systemowych. Za pomocą spinki dachówka górna (mnich) przytwierdzana jest do łaty. Takie połączenie zapewnia docisk dachówce dolnej (mniszce). Kolejnym i bardzo pracochłonnym sposobem jest mocowanie dachówki za pomocą drutu (najczęściej miedzianego). Sposób ten najczęściej stosowany jest przy dużych nachyleniach połaci (wieże kościelne itp. ). Mnich posiada specjalny otwór montażowy przy górnej krawędzi, przez którą wiąże się drut, mocując go jednocześnie do gwoździa wbitego w łatę. Ostatnim trzecim sposobem mocowania dachówek jest użycie specjalnej zaprawy dekarskiej.

Niektórzy producenci dachówek np. SanMarco stworzyli tzw. mniszki podwójne, których zastosowanie sprawia, że utworzony z dachówek efekt rynien pionowych wygląda bardziej estetycznie, a dach wykonuje się szybciej i łatwiej.

Warto również wspomnieć tu o zamiennikach dachówki mnich-mniszka – są to dachówki zakładkowe (z zamkami bocznymi i górnymi) z wysoką falą. Ich montaż jest znacznie prostszy, a uzyskany efekt jest bardzo podobny do pokrycia w mnichu-mniszce.

Fot. 2. Pokrycie minch-mniszka - Kościół Garnizonowy pw. NMP KrólowejPokoju przy ul Bernardyńskiej 2 w Bydgoszczy.Fot. 2. Pokrycie minch-mniszka – Kościół Garnizonowy pw. NMP Królowej Pokoju przy ul Bernardyńskiej 2 w Bydgoszczy.

Praca wysokowykwalifikowanych firm dekarskich, które wykonują pokrycia dachowe używając dachówki mnich-mniszka jest wysoko ceniona, gdyż nie każdy wykonawca jest w stanie poradzić sobie z ułożeniem tego rodzaju dachówki. Dachówkę kładzie się mozolnie, każda para łączona jest osobno, dachówka najczęściej nie posiada akcesoriów dachowych (np. dachówek skrajnych), które musi wykonać dekarz.

Prac z użyciem tej dachówki wymagają najczęściej dachy na obiektach zabytkowych, sakralnych, o wysokim prestiżu dlatego też dostarczany materiał musi być najwyższej jakości. Dzięki temu, iż oferowane przez alledachy. pl dachówki San Marco, Tognana czy FBM spełniają wysokie wymogi konserwatorów zabytków, mogliśmy uczestniczyć w renowacji obiektów takich jak Zamek Piastów w Legnicy, zabytkowy kościół w Okoninie czy Muzeum Rybołówstwa w Helu. Wykonawcy, szczególnie przy tak ważnych pracach, muszą być wspierani poprzez skuteczność działania, elastyczność w podejściu do klienta, a przede wszystkim pewność i terminowość dostaw. Umożliwia to dobrą współpracę przy dużych obiektach historycznych, jak i przy realizacji inwestycji prywatnych, gdzie z kolei najczęściej stosowana jest wspomniana już dachówka zakładkowa bardzo wiernie odzwierciedlająca tradycyjną formę dachówki mnich-mniszka, zapewniająca inwestorowi oszczędności przy realizacji inwestycji przy gwarancji zachowania wyróżniającego się, historycznego wizerunku budynku w oryginalnej śródziemnomorskiej kolorystyce.

4.9/5 - (16 votes)

Data publikacji: 17 marca, 2015

Autor:

4.9/5 - (16 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Marcin Sozański
    wtorek, 22 listopada, 2016

    Dachówki mnich-mniszka taniej montuje się na wkręty (połowa ceny spinki). Nikt rozsądny nie bawi się w mocowanie drutem skoro jest cały zestaw spinek i wkrętów. Układanie nie jest trudne układa się np. 4 kolumny mniszek a potem montuje mnichy. W zestawieniu firm obecnych na rynku polskim brakuje największego włoskiego producenta dachówek Industrie Cotto Possagno, którego dachówki są np. na bazylice w Limanowej, bazylice w Nysie oraz wielu kościołach i innych zabytkach.

  2. Juryj
    wtorek, 28 listopada, 2017

    Ułożenie tak ciekawie wyglądającej dachówki minch-mniszka wymaga wysokiej umiejętności i wiedzy dekarza. Zazwyczaj stosuję się na budowlach zabytkowych , kościelnych.Są również zamienniki, które bardzo nie odbiegają od oryginalnych mnich-mniszek a łatwiejsze troszke w ułożeniu

  3. Samba
    wtorek, 28 listopada, 2017

    Bardzo estetyczne pokrycie. Pięknie prezentuje się na monumentalnych budowlach, np. kościołach. Nie wiedziałam tylko, że takie pokrycie nazywa się mnich-mniszka.

  4. Jacek
    środa, 29 listopada, 2017

    Firma SanMarko tworząc blachodachówkę podwójną trafiła w mój gust jak ma wyglądać trwałe i efektowne pokrycie dachowe.Obym znalazł dobrego dekarza który będzie potrafił dobrze wykonać pokrycie taką dachówką.

  5. mnich
    środa, 29 listopada, 2017

    Dachówki mnich-mniszka jak widać układane tradycyjną metodą wymagają dużego nakładu pracy. A biorąc pod uwagę fakt, że tego typu dachówki układane są na obiektach zabytkowych i kościołach, to takie pokrycie zajmie bardzo dużo czasu. Efekt oczywiście jest godny uwagi. Dystyngowany, trochę staroświecki i przykuwający wzrok.

  6. Justyna
    środa, 29 listopada, 2017

    Nie miałam pojęcia o istnieniu takiego rodzaju dachówki. Bardzo mi się ona podoba, i jeszcze ta fajna nazwa mniszka. Jestem laikiem jeśli chodzi o dachówki, ale myślę iż podczas remontu dachu zdecyduję się na taki typ.

  7. Damian
    środa, 29 listopada, 2017

    Dachówki mnich-mniszka muszą być montowane przez firmy specjalizujące się takim montażem bo nie każdy dekarz posiada taką fachową wiedzę. Jak widać najlepiej pasuje na spadzistych dachach.

  8. czeczort
    środa, 29 listopada, 2017

    Mnie na początku artykułu troszkę skojarzyło się dwuznacznie (mniszka na dele mnich na górze). Ale do sedna, odwiedzałem, zwiedzałem wiele obiektów zabytkowych, sakralnych, zamków i żaden z przewodników nie wspomniał nigdy o tej metodzie, sposobie pokrycia, że jest to jedna z najstarszych form, używana do dzisiaj. Wydaje mi się że nazwa “mnich-mniszka” jest zdecydowanie trafiona. Dopiero po tym artykule zwruciłem uwagę, że na różnych budowlach, szczególnie sakralnych, czy to w kraju, czy za granicą pokrycie jest niemal identyczne. “Kiedyś” dekarze też mieli polot w wymyślaniu nazw. Sposób pokrycia jest piękny.

  9. Gary
    czwartek, 30 listopada, 2017

    Montaż mniszek wymaga specjalistycznej wiedzy. Nie zgadzam się z tym, że mniszki nadają się wyłacznie do zabytkowych budowli jak twierdzi większość osób 😉 To doskonałe pokrycie dla dachów spadzistych.

  10. Banan
    czwartek, 30 listopada, 2017

    Mimo, że dachówka mnich-mniszka wykorzystywana jest od wieków to trzeba przyznać, że ani jakością ani estetyką nie ustępuje najnowszym typom dachówek. Miałem tę przyjemność ujrzenia zalet tejże dachówki właśnie podczas wizyty w muzeum w Helu. Z pewnością jest to jedna z lepszych i najbardziej wyróżniających się dachówek na rynku. Stare ale jare 😉

  11. Jerzy
    czwartek, 30 listopada, 2017

    Taka dachówka mnich-mniszka idealna jest do pokrycia kościołów czy budynków sakralnych jak to opisane jest w artykule. Do położenia jej wymagana jest nie zwykła precyzja i doświadczenie. Sądzę że tylko najlepsi dekarze mogą sobie z nią poradzić dlatego jest ona nie zwykła i bardzo ciekawa.

Podobne artykuły