Blachy dachowe

Modułowy rąbek zatrzaskowy

Trend płaskich dachów wymusił rozwój produktów o czystej geometrii, korespondującej z nowoczesną architekturą. Rąbek stojący w wydaniu zatrzaskowym jest produktem powszechnie dostępnym na rynku. Teraz przyszedł czas na rąbek w wersji modułowej.

Za marką systemów dachowych Bratex stoi już 30 lat doświadczenia. Polski producent zlokalizowany jest w nowoczesnym i nowo powstałym zakładzie oraz systematycznie wprowadza do oferty nieszablonowe produkty. Najnowszą propozycją firmy jest Bratex Smart Lock, ultranowoczesny rąbek modułowy, dla którego inspiracją był układany na mijankę rąbek rzemieślniczy. To produkt modułowy, lecz z optymalizacją pod konkretny projekt dachu.

Bratex Smart Lock – modułowy rąbek zatrzaskowy

Podstawą projektową produktu Smart Lock jest sprawdzony już rąbek zatrzaskowy Bratex Snap Lock. Koncepcja zastosowania opiera się na dostarczaniu paneli rąbka Smart Lock w krótkich odcinkach o dwóch długościach, stanowiących wzajemne uzupełnienie – długości pełnej i skróconej. Tym sposobem uzyskuje się efekt krycia na mijankę, lecz bez dodatkowej pracy, która wymagana jest przy stosowaniu metody tradycyjnej krycia na felc.

Koncepcja montażu opiera się na metodzie Bratex Click & Fix, czyli zatrzaśnij i przykręć. Niezależnie od tego, czy montuje się arkusze o długości pełnej czy skróconej, wystarczy połączyć, zatrzasnąć i przykręcić arkusz na listwie montażowej.

Lista zalet wykorzystania rąbka modułowego jest nadzwyczaj długa.
To produkt modułowy, lecz optymalizowany pod konkretny projekt, dostępny w mnogości wariantów oferowanych przez firmę Bratex Dachy. Rozwiązania techniczne oraz znaczne skrócenie długości paneli absorbują skutki ruchu termicznego oraz efekty zmiennej charakterystyki materiałowej.
Krótkie zakłady poprzeczne usprawnia kieszeń kompensująca grubość, która jednocześnie zabezpiecza przed zasysaniem wody. Zintegrowana uszczelka butylowa zapewnia szczelność oraz idealne przyleganie powierzchni ekspozycyjnej.
Wyrób jest wygodny do stosowania na budynkach w ścisłych centrach dużych miast, gdzie nie można dostarczyć długich arkuszy. Krótkie arkusze umożliwiają bardzo łatwe przenoszenie i manewrowanie.
Efekt krycia naprzemiennego uzyskuje się natychmiast bez dodatkowej pracy, ponieważ jest wbudowaną cechą produktu.

Krycie połaci rozpoczyna się od prawej strony w kierunku lewej. Dla dachu o długości krokwi 8 metrów można wykorzystać dwa komplety długości, na przykład 2 m oraz 1 m. W pierwszej kolumnie od okapu do kalenicy układa się cztery arkusze 2 m.
Drugą kolumnę rozpoczyna się od arkusza 1 m, po czym kontynuuje się trzema arkuszami 2 m, kończąc przy kalenicy arkuszem 1 m. Tym sposobem uzyskuje się doskonały efekt krycia w stylu szachownicy, natomiast rozstaw pomiędzy łączeniami zależy tylko od wyobraźni architekta lub inwestora. Arkusze rąbka modułowego są fabrycznie przygotowane i posiadają odpowiednie wycięcia, przetłoczenia, zakończenia, kieszeń oraz uszczelkę butylową, aby zapewnić montaż według metody Click & Fix.

Spółka Bratex Dachy rozpoczęła prace rozwojowe nad rąbkiem modułowym na początku 2016 roku i trwały one cztery lata. Zakończenie projektu zwieńczono zgłoszeniem do europejskiego urzędu patentowego, ponieważ jest to nowość na skalę światową.

Produkt jest obecnie w fazie przygotowywania do produkcji seryjnej i w najbliższych tygodniach zostanie wprowadzony do oferty, co nastąpi jeszcze w tym roku.

Skontaktuj się z Doradcą Produktu

Michał Tober, północ Polski
michal.tober@bratex.pl
tel. +48 668 896 858

Adam Kotliński, południe Polski
adam.kotlinski@bratex.pl
tel. +48 734 219 120

4.9/5 - (31 votes)

Data publikacji: 25 listopada, 2020

Autor:

4.9/5 - (31 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Andrzej
    środa, 2 grudnia, 2020

    modułowy system na płaskie dachy jest świetny, na pewno znajdzie wielu zwolenników. system montażu wydaje się bardziej przyjazny. czekamy kiedy oferta Bratex pojawi się na rynku.

Podobne artykuły