Blachodachówka

Montaż blachodachówek bez błędów

Pokrycia blaszane stanowią nowoczesne, trwałe i estetyczne pokrycie dachów na budynkach zarówno jedno- i wielorodzinnych, jak i gospodarczych, użyteczności publicznej czy zabytkowych. Dzięki szerokiej gamie kolorów oferowanych przez firmę Blachy Pruszyński i możliwości dopasowania do różnych płaszczyzn pokrycie wykonane z blachy można z łatwością dopasować do elewacji oraz otoczenia.


Wszystkie blachodachówki firmy Blachy Pruszyński powstają z blachy dwustronnie ocynkowanej i powlekanej kilkoma warstwami lakieru, co zapewnia ich długowieczność. Dzięki wytwarzaniu arkuszy na konkretną długość odpady ograniczone są do minimum. Dekarzom montaż blachodachówek ułatwia także niewielka waga pokrycia – 1 m² waży zaledwie ok. 5 kg. Blachodachówki mogą być stosowane do dachów o nachyleniu nie mniejszym niż 9° (15%). W celu, aby pokrycie wykonane było trwałe i estetyczne, należy stosować się do projektu technicznego budynku oraz zaleceń montażowych producenta.
Montaż blachodachówek bez błędów

Montaż blachodachówek

Przed montażem blachodachówki należy sprawdzić geometrię dachu. W przypadku połaci prostokątnej weryfikuje się przekątne – muszą być równe. Bazą montażu arkuszy blachodachówek jest zawsze linia okapu. Należy dokładnie zamontować podkład – szczególnie łaty. Muszą być one mocowane (gwoździe skrętne – ocynk) równolegle do okapu z zachowaniem właściwych odległości. Kierunek montażu blachodachówek jest dowolny. Jednak praktyczniej rozpocząć go z lewej strony, jeśli arkusz ma rowek kapilarny po lewej stronie. W takim przypadku po wstępnym zainstalowaniu pierwszego arkusza następny podkłada się pod poprzedni i sprawdza ułożenie względem okapu. Następuje idealne ich połączenie na zakładzie wzdłużnym i przetłoczeniach, arkusz nie będzie osuwać się z dachu. Po zainstalowaniu następnego arkusza można przystąpić do zamocowania arkusza poprzedniego. Dopuszczalne jest również układanie pokrycia od prawej strony. Wybór sposobu uzależniony jest od samej więźby oraz przyzwyczajeń dekarza.
Pamiętajmy, że arkusze w miejscach kominów, okien dachowych i rynien koszowych powinny być dłuższe minimum o wielkość jednego przetłoczenia.

Jak zamocować blachodachówkę?

Do mocowania blachodachówki stosuje się wkręty samowiercące o wymiarach 4,8 x 35 mm z uszczelką z gumy EPDM (jest odporna na zmiany temperatury i promieniowanie słoneczne, zapewniając szczelność mocowania) – potocznie zwane FARMERAMI. W przypadku blachodachówek z powłokami podwyższonej trwałości (PURMAT i PURLAK) należy używać wkrętów PREMIUM. Arkusze blach pomiędzy sobą łączy się łącznikami samowiercącymi o wymiarach 4,8 x 20 (zszywkami). Wkręty należy osadzać wkrętarką wyposażoną w płynną regulację mocy w najniższym miejscu fali dachówki. Szacunkowe ich zużycie wynosi 6-10 szt./m² i uzależnione jest od kształtu dachu oraz ilości obróbek blacharskich. Arkusze blach mocuje się na każdej fali przy okapie, kalenicy, zakładzie wzdłużnym, krawędziach bocznych dachu oraz na rynnie koszowej.
Montaż blachodachówek bez błędów

Obróbki równie ważne

Obróbki blacharskie wykonywane są z arkuszy blach płaskich (tego samego gatunku, koloru i rodzaju powłoki organicznej co blachodachówki) bezpośrednio na budowie. Niedopuszczalne jest stosowanie jakichkolwiek obróbek miedzianych na dachach krytych blachami ocynkowanymi lub lakierowanymi. Obróbki blacharskie muszą zapewnić szczelność pokrycia w miejscach załamań i krawędzi połaci dachowych oraz właściwą estetykę pokrycia. Najlepszy efekt osiągniemy mocując je na wkręty TORX.

Pasy nadrynnowe. Montowane są po zainstalowaniu orynnowania. Swoimi krawędziami wchodzą w rynnę na 1/3 jej szerokości. Po montażu pasów nadrynnowych można przystąpić do układania pokrycia.

Pasy podrynnowe. Montowane są przed montażem rynien. Osłaniają pionową deskę okapową, która jest podłożem do montażu orynnowania.

Obróbki kominowe. Ich wadliwe wykonanie jest źródłem najczęściej występujących nieszczelności. Fartuchy boczne obróbek powinny zachodzić poza pełny grzbiet blachodachówki. Do obróbki kominów stosuje się również samoprzylepne taśmy dekarskie. Wówczas obróbka blaszana pełni funkcję dekoracyjną maskującą taśmę dekarską.

Obróbki kominowe. Na połaciach o nachyleniu powyżej 30° za kominami powinno się instalować odboje. Chronią one tył komina przed strugą wody deszczowej, zmuszając ją do ominięcia komina.

Rynny koszowe. Występują na styku dwóch połaci w miejscu tzw. koszy zlewnych. Ich zadaniem jest odprowadzenie wód deszczowych z połaci do rynny. Montowane są przed arkuszami blachodachówki.

Wiatrownice. Osłaniają krawędzie boczne dachu. Montowane są po zainstalowaniu arkuszy blachodachówki.
Montaż blachodachówek bez błędów
Kalenice. Kalenica baryłkowa zabezpiecza grzbiet dachu oraz krawędzie, gdzie stykają się dwie połacie pod rozwartym kątem. Musi być tak zamocowana, aby umożliwić pokryciu dachowemu oraz ociepleniu swobodne „oddychanie” poprzez jedną lub dwie pustki powietrzne. Warto pokusić się o takie rozwiązanie, gdzie pas FWK o wysokiej paroprzepuszczalności przyklejono do krawędzi blachodachówki. Końcówki kalenicy zamyka się zakończeniami. Mocowanie kalenicy odbywa się minimum na co drugim grzbiecie blachodachówki.

Obróbki rur wywiewnych, wywietrzników itp. Wszelkie elementy o przekroju kołowym uszczelnia się za pomocą kołnierzy wykonanych z gumy EPDM. Podstawy tych kołnierzy umożliwiają dopasowanie się do kształtu blachy podłoża i dodatkowo uszczelniane są silikonem i mocowane wkrętami samowiercącymi.

Blachy Pruszyński

4.6/5 - (28 votes)

Data publikacji: 29 grudnia, 2017

Autor:

4.6/5 - (28 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Aga
    sobota, 12 stycznia, 2019

    Poprawny montaż blachodachówek to zdecydowanie podstawa długotrwałego i szczelnego dachu. Warto zwrócić też uwagę jak widać na obróbki, które są zarówno ważne, chociaż nie myślałam, że na tyle ważne.

  2. praktyk
    piątek, 10 stycznia, 2020

    Aby dach spełniał swe zadanie i był bezpieczny ,a także ładnie wyglądał należy pokrycie dachu zlecić sprawdzonym fachowcom.Na dobrych fachowcach nie warto oszczędzać ponieważ gdy wynajmiemy pierwszego lepszego wykonawcę dachu ,to może się okazać ,że stracimy czas i pieniądze ,a dach nie będzie taki jak chcieliśmy.

Podobne artykuły