Izolacje dachowe

Montaż izolacji nakrokwiowej Recticel

Montaż izolacji nakrokwiowej Recticel jest prosty. Podczas prac wykonawczych wystarczy jedynie pamiętać o kilku prostych zasadach.

Składowanie i transport płyt

Paczki z płytami mogą być składowane w stosie bez dodatkowych usztywnień do wysokości 4 paczek. Jeżeli w stosie będzie składowanych ich więcej, należy zwiększyć powierzchnie podpór. Ważne jest zapobieganie uszkodzeniom płyty podczas rozładunku, stąd też zaleca się stosowanie trawersu lub pasów rozładunkowych. Można również pomiędzy pasami a płytą ułożyć deski przycięte do szerokości płyty, co zapobiegnie uszkodzeniu frezowanych na pióro-wpust boków. Końce obu pasów zebrać u góry, a przez ich „oczka” przeciągnąć jeden dodatkowy pas, który zawieszany jest na haku. Ze względu na to, że płyty są lekkie, nie ma problemu z ich transportowaniem na dach.

Rosnące wymagania względem izolacyjności

Układanie płyt

Podczas prac montażowych płyt ważne jest, aby pierwszy rząd w okapie był wstępnie ustabilizowany. Zalecanym rozwiązaniem jest zastosowanie przy okapie drewnianej belki startowej.
Przy montażu płyt obowiązuje zasada układania płyt z przesunięciem ich połączeń w sąsiednich rzędach. Idealnie, jeżeli takie przesunięcie wynosi ½ płyty, ale najczęściej tworzy się ono niejako samoczynnie, przez wykorzystanie odcinka z ostatniej płyty w rzędzie (odcinek nie węższy niż 25 cm) przy rozpoczęciu kolejnego rzędu płyt. Takie wykorzystanie odcinków płyt zredukuje również ilość związanych z nimi odpadów.
Płyty w ostatnich rzędach w kalenicy układane są na styk, a powstała szczelina wypełniana jest pianką i pokrywana taśmą samoprzylepną. Przy niewielkich pochyleniach połaci płytę można dociąć pod kątem prostym do podłoża, przy dużych pochyleniach powinno się dociąć pod kątem ostrym, aby szczelina do wypełnienia była mniejsza.
Należy zwrócić uwagę, aby połączenia znajdujące się między płytami były uszczelnione od strony spodniej (od strony pomieszczeń) odpowiednią taśmą samoprzylepną (Rectitape). W połączeniu z aluminiową okładziną, która jest na płycie PIR, taśma jest elementem warstwy paroizolacyjnej dachu i go uszczelnia.
Od strony zewnętrznej na płytach układana jest membrana paroprzepuszczalna (pomijana w przypadku, gdy płyta zaopatrzona jest w membranę wklejoną fabrycznie). Zasady układania membran są analogiczne do tych, jak w klasycznie docieplanych dachach.

Rosnące wymagania względem izolacyjności

Mocowanie płyt

Na tak przygotowanej powierzchni montowane są kontrłaty, za pomocą wkrętów przechodzących przez płytę termoizolacyjną i osadzanych w krokwi. Podczas prac montażowych używa się odpowiednich wkrętów do drewna z łbem stożkowym, które są gwintowane na ich części.
Ważne jest, aby wkręty mocować stosownie do wytycznych producenta, zazwyczaj jest to na przemian pod kątem 67° oraz prostopadle do połaci dachu. Łączniki wkręca się w krokiew w rozstawie wynoszącym zazwyczaj około 40 cm. Rozstaw łączników na metr kwadratowy dla danego dachu wynika z obciążeń wiatrem i nośności łącznika. Należy pamiętać o tym, aby w strefach okapowej, kalenicowej oraz szczytowych zagęścić rozstaw łączników. Recticel dostarcza systemowe łączniki Rectifix, które przy ustawieniu pod kątem 90° do połaci zapewniają prawidłowe zamocowanie płyt (bez potrzeby stosowania naprzemiennych kierunków). Po przykręceniu kontrłat nabijane są łaty, a następnie wykonywane jest zasadnicze pokrycie dachowe (np. dachówki, blachodachówki, panele na rąbek).

Energooszczędny dach

Zastosowanie izolacji nakrokwiowej warto rozważyć dla uzyskania właściwości domu energooszczędnego, a nawet pasywnego. W odróżnieniu od tradycyjnego ocieplenia (np. wełny pomiędzy krokwiami) likwidujemy tu mostki cieplne na krokwiach. Stosując takie rozwiązanie zyskuje się nie tylko korzyści związane z energooszczędnością, ale również zalety w zakresie architektonicznym i konstrukcyjnym budynku.

Recticel Powerroof oryginalna nakrokwiowa termoizolacja dachu skośnego
4.9/5 - (32 votes)

Data publikacji: 30 października, 2020

Autor:

4.9/5 - (32 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły