Okna dachowe

Montaż okien dachowych – bez problemów i błędów

Montaż okien dachowych, gdy zostanie prawidłowo przeprowadzony, sprawia, że w pomieszczeniach na poddaszu jest jasno, ciepło i sucho. Jednak w przypadku usterek powstałych podczas instalowania okien dachowych, na poddaszu może pojawić się wilgoć i zapanować chłód.

W przypadku okien dachowych o sukcesie, jakim są ciepłe i suche, dobrze oświetlone wnętrza na poddaszu decydują nie tylko parametry okien (choć oczywiście powinny być one jak najlepsze), ale też bezbłędny montaż. Można powiedzieć, że tak jest w przypadku każdej stolarki otworowej i jest to niewątpliwie prawda, ale błędy montażowe popełnione przy montowaniu okien dachowych skutkują ryzykiem nie tylko wymienionych niewygód, ale też uszkodzenia dachu.

Montaż okien dachowych – warto znać zasady

Okna dachowe najlepiej montować równocześnie z kryciem połaci dachowej. Ułatwia to prace montażowe i zmniejsza ryzyko wystąpienia nieszczelności i uszkodzeń pokrycia. Można oczywiście przeprowadzić również montaż okien w gotowym dachu – podczas remontu czy adaptacji poddasza na cele mieszkalne. Wtedy przestrzeganie zasad „ciepłego” montażu i zwracanie uwagi na szczelność stają się jeszcze ważniejsze, bo błędy montażowe są trudniejsze do wczesnego wykrycia i skorygowania. Okna dachowe mogą być montowane w każdej konstrukcji dachu. Wystarczy pozostawić odpowiedniej wielkości otwór na okno. Instalacja okna w drewnianej więźbie poza wycięciem łat nie wiąże się najczęściej z koniecznością ingerencji w konstrukcję dachu.

Zasady montażu

Na krokwiach – to najłatwiejszy i najmniej ryzykowny rodzaj montażu okien dachowych. Przed zakupem okien połaciowych należy zwrócić uwagę na rozstaw krokwi. Najlepiej jeśli szerokość okien będzie o ok. 5 cm mniejsza niż ta odległość (producenci oferują okna w rozmiarach dostosowanych do powszechnie stosowanych odległości między krokwiami). Najprościej i najłatwiej montuje się okna, które mieszczą się między dwiema sąsiednimi krokwiami.
Na łatach – taki montaż stosuje się, gdy szerokość okna jest znacznie mniejsza niż rozstaw krokwi. Okno mocowane jest do łat przykręcanych do konstrukcji dachu. Montaż jest szybki i prosty, a ponadto daje możliwość przesuwania okna w poziomie podczas dopasowywania jego miejsca montowania.
Na wymianach – ten typ montażu stosuje się, gdy okna są szersze niż rozstaw krokwi. Taki montaż wymaga wycięcia fragmentu jednej krokwi. Obciążenie spowodowane przez okno przenoszone jest przez tzw. wymiany, czyli poziome belki usytuowane w odległości 30–50 cm od dolnej i górnej krawędzi okna.

Montaż okien dachowych – bez problemów i błędów. Fot. Fakro
Fot. Fakro

Jak uniknąć błędów montażowych?

Gdy już wybraliśmy okno i rodzaj montażu, trzeba zadbać, by w efekcie prac nie powstały mostki termiczne oraz nieszczelności. Producenci wiedząc o tym, jak ważne jest trwałe i szczelne połączenie okna z połacią dachu oferują akcesoria montażowe do minimum ograniczające ryzyko popełnienia błędu. Warto jednak pamiętać, że pierwszym czynnikiem pozwalającym zminimalizować możliwości pomyłki jest zatrudnienie kompetentnej ekipy dekarskiej, bo to najczęściej ona zajmuje się montażem okna w nowym dachu. Jeśli okna mają zostać umieszczone w dachu już istniejącym, warto po wyborze firmy, która je produkuje skorzystać z usług ekipy certyfikowanej przez producenta okien.

Jak zadbać o szczelność izolacji przeciwwilgociowej okna połaciowego?

Bardzo ważne jest właściwe połączenie ościeżnicy okiennej z folią dachową. Przy wycinaniu otworu montażowego w folii dachowej, należy przy każdej jego krawędzi pozostawić co najmniej 10 cm (lepiej 15 cm) zapasu potrzebnego do prawidłowego zawinięcia i zamocowania folii. Powinno się ją dokładnie przyklejać do ościeżnicy specjalnymi taśmami samoprzylepnymi. Szczelność izolacji przeciwwilgociowej dachu i okna zapewnia zastosowanie kołnierza paroprzepuszczalnego, o takich samych właściwościach, jak otaczająca go folia paroprzepuszczalna. Zapewniają one szczelne połączenie z ościeżnicą okna.
Wilgoć, która może się znaleźć pod pokryciem dachowym (w wyniku jego nieszczelności, topnienia nawianego pod nie śniegu lub kondensacji pary wodnej pod pokryciem), musi zostać przechwycona przez rynienkę, którą należy zawiesić nad oknem. Służy ona do odprowadzania poza obręb okna skroplin pary wodnej lub wody z przecieków.

Jak zadbać o właściwą termoizolację okna dachowego?

Aby dookoła okna nie powstał mostek termiczny konieczne jest umieszczenie materiału izolacyjnego dookoła ościeżnicy. Producenci oferują gotowe kołnierze termoizolacyjne do uszczelnień tego połączenia – wykonane z naturalnej wełny. Trzeba też pamiętać o prawidłowym wykonaniu paroizolacji we wnęce okiennej i połączeniu jej z paroizolacją pomieszczenia. Istotne znaczenie ma też prawidłowe wykończenie wnęki okiennej od wewnątrz – aby zapewnić właściwą cyrkulację powietrza – górna krawędź wnęki okiennej musi być równoległa do podłogi, a dolna – prostopadła do niej.

5/5 - (5 votes)

Data publikacji: 12 maja, 2017

Autor:

5/5 - (5 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. roberts
    piątek, 6 lipca, 2018

    Jak w życiu, nieważne ile kosztuje – ważne aby tego nie zepsuć na ostatnim etapie. Zaoszczędzone pieniądze na montażu to wyrzucenie pieniędzy w błoto za zakup dobrej jakości okien dachowych.

  2. Elżbieta
    niedziela, 8 lipca, 2018

    Podczas montażu okien dachowych najważniejsze jest fachowe i dokładne ich zamontowanie. Dobrze zamontowane okna posłużą nam przez wiele długich lat bez wpuszczania wilgoci i wypuszczania ciepła.

Podobne artykuły