Okna dachowe

Montaż okien dachowych – bez problemów

Okna dachowe są tak przygotowane przez producentów, by ich montaż nie sprawiał trudności dekarzom lub ekipom montażowym przeszkolonym przez firmy. Warto jednak poznać zasady, które należy zastosować przy montażu, a także udogodnienia oferowane przez producentów.

Po pierwsze – dobrze dobrane

Okna połaciowe mają rozmaite rozmiary, co służy nie tylko temu, by dopasować je do wielkości poddasza, które mają oświetlać. Zasada, którą należy się kierować dobierając wielkość okna dachowego, mówi, że powierzchnia okna musi pozostawać w stosunku 1:10 do powierzchni podłogi poddasza. Wydaje się, że to już wystarczy, by dobrać właściwe okno do wielkości pomieszczenia.

Ale kluczowe znaczenie dla udanego montażu okna ma nie wielkość poddasza, lecz kąt nachylenia dachu oraz rodzaj pokrycia, bo do niego dopasowane będą odpowiednie akcesoria montażowe. Okna dachowe można montować przy nachyleniu dachu od 15 do 90°, ale sprzedawane są też takie do mocowania w połaciach o kącie nachylenia 15-55° bądź 20-65° lub w dachach płaskich. Kąt nachylenia połaci wpływa na dobór kształtu i wymiarów okna. Zasada jest prosta – im mniejszy kąt nachylenia dachu, tym dłuższe powinno być okno. Dlaczego długość okna ma znaczenie? Bo dla większości z nas ważna jest możliwość wyglądania przez okno. Kupując więc okno dachowe powinniśmy wybrać takie, by mieć przez nie zapewniony podobny widok jak przez okna tradycyjne. Będzie tak, jeśli dolna krawędź okna połaciowego będzie umieszczona na wysokości nie większej niż 90-110 cm, a górna –190 cm lub wyżej.

Podsumowując – okna dachowe dobieramy do wielkości pomieszczenia, które mają oświetlać, a także do kąta nachylenia dachu, w którym mają być zamontowane. Oczywiście ważny jest również aspekt widoku za oknami, dlatego wybierając okna zwracamy też uwagę na ich długość. W najbardziej popularnych modelach okien połaciowych szerokość zaczyna się od 54, kończy na 134 cm, najmniejsza długość to 78, a największa 160 cm. Podczas doboru okien bardzo ważna jest informacja o obu tych wymiarach.

Montaż zgodnie z zasadami

Wymiary okien dachowy dostosowane są do najbardziej typowych rozstawów krokwi stosowanych w więźbach dachowych. Dlatego nie jest tak trudno znaleźć okno, które będzie mogło zostać zamocowane między krokwiami.

Montaż okien dachowych – bez problemów

Kiedy okno jest znacznie węższe od rozstawu krokwi, przed montażem okna mocuje się do krokwi właściwych krokwie pomocnicze.

Podczas montażu odpowiednie odstępy trzeba pozostawić między oknami a pokryciem dachowym. Odległości te zależą od rodzaju pokrycia dachowego. Jeśli jest ono płaskie, czyli wykonane z papy, gontu bitumicznego lub blachy płaskiej – odstęp pomiędzy deskowaniem a ościeżnicą okna połaciowego powinien wynosić od 0 do 4 cm, a przy pokryciu dachówką lub blachodachówką – od 4 do 9 cm.

W przypadku pokrycia o profilu, którego wysokość przekracza 5 cm, odstęp ten powinien wynosić 9 cm. Przy układaniu dachówki wzdłuż boków okna należy pozostawić od 3 do 7 cm wolnej przestrzeni, a nad oknem – od 6 do 15 cm.

Mocowanie uproszczone

Producenci okien dachowych upraszczają ich montaż i mocowanie do więźby dachowej. Wybierać można spośród trzech wariantów montażowych. Większość okien dachowych ma kątowniki montażowe na górze i na dole ościeżnicy służące do przymocowania okna do łat. Niektóre okna skonstruowane są tak, że ich ościeżnice przytwierdza się do krokwi.

Produkowane są też okna uniwersalne, z szerokimi kątownikami narożnymi, które umożliwiają opieranie ościeżnicy okna zarówno na krokwiach, jak i na łatach.

Wykończenie wnęki

Montaż nie kończy się w momencie, gdy okno znajdzie się w więźbie przymocowane do niej. Konieczne jest jeszcze odpowiednie wykończenie wnęki okiennej od strony pomieszczenia. Robi się to po to by nie powstawały mostki termiczne oraz by do pomieszczenia wpadało jak najwięcej światła. Po to właśnie należy wyprofilować odpowiednio wnękę – jej górna część musi być równoległa, a dolna prostopadła do podłogi. Takie ukształtowanie wnęki okiennej pozwala na większy dostęp światła dziennego do pomieszczenie i pozwala na właściwą cyrkulację ogrzanego powietrza we wnęce. Dzięki temu w narożnikach okna nie gromadzi się wilgoć.

Konieczne jest właściwe ocieplenie okna od wewnątrz – polega ono na umieszczeniu dookoła zewnętrznych krawędzi ościeżnicy materiału termoizolacyjnego.

Wnękę można wykończyć płytami gipsowo- kartonowymi lub gipsowo-włóknowymi, które montuje się na drewnianym bądź stalowym ruszcie. Producenci okien oferują też specjalne ramy do wykańczania tych wnęk, tak zwane gotowe szpalety.

Gdy okno jest zbyt szerokie i nie mieści się miedzy krokwiami konieczne jest wycięcie fragmentu krokwi i zastosowanie wymianu. Wymian to belka przenosząca obciążenie z wyciętej krokwi na sąsiadujące z nią elementy konstrukcji. Gdy nie wiadomo jak wyciąć krokiew i jak umieścić wymian, należy zasięgnąć porady u konstruktora. Powinien on obliczyć czy ingerencja w konstrukcję dachu nie spowoduje jej osłabienia.
4/5 - (1 vote)

Data publikacji: 26 kwietnia, 2013

Autor:

4/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły