Montaż okna dachowego VELUX CVP i CFP w 60 minut

Fot. 1.
Fot. 1. 

Nowoczesne okna dachowe nie tylko pozwalają doświetlić naturalnie pomieszczenia od góry, ale stały się ostatnio elementem dekoracyjnym wpływającym na wewnętrzną i zewnętrzną estetykę budynku. W ofercie VELUX znajdziemy prawdziwą perełkę: okna do płaskiego dachu – VELUX CVP i CFP. Ten najwyższej jakości produkt oferuje dodatkowo izolacyjność cieplną i stwarza nowe możliwości aranżacji przestrzeni. Dziś zajmiemy się szczegółowo jego montażem.

Montaż zdjęcie po zdjęciu

Zdjęcie 1. Przede wszystkim należy przygotować otwór w dachu o wymiarach dostosowanych do wybranego rozmiaru okna. Sposób wykonania otworu zależy od rodzaju konstrukcji dachu. Jeśli warstwa spadkowa stropodachu składa się z materiału izolacyjnego, trzeba wykonać pod wymiar drewnianą konstrukcję, która umożliwi zamocowanie okna do stałych elementów dachu.

Zdjęcie 2.Kompletny produkt składa się z 2 opakowań: w jednym znajdziemy okno, w drugim zaś zewnętrzną akrylową lub poliwęglanową kopułę. W każdej paczce dołączona jest obrazkowa instrukcja montażu. Przed podjęciem prac należy ją przeczytać, a w trakcie postępować zgodnie z jej wytycznymi.

Zdjęcie 3. Okno umieszczamy w otworze w taki sposób, aby jego ościeżnica równomiernie zachodziła na pokrycie dachowe na całym obwodzie okna – 90 mm licząc od krawędzi zewnętrznej ościeżnicy do krawędzi otworu. Należy pamiętać, że nieprawidłowe ułożenie może uniemożliwić prawidłowe wykończenie wewnętrzne wnęki na późniejszym etapie budowy, gdyż w ościeżnicy jest specjalny wrąb na płytę gipsowo-kartonową. W przypadku okna CVP otwieranego elektrycznie istotnym jest odpowiednie ułożenie okna – musi się ono otwierać się w kierunku spadku dachu.

Zdjęcie 4. Kolejny krok to przykręcenie ościeżnicy do konstrukcji dachu. Wkręty trzeba umieścić w przygotowanym wgłębieniu w ościeżnicy pod kątem prostym do konstrukcji dachu po uprzednim nawierceniu otworów wiertłem o średnicy 5 mm. Trzeba zachować odpowiednie odległości między wkrętami: minimum 15 cm od naroży ościeżnicy i maksymalnie 35 cm odległości pomiędzy nimi.

Fot. 2.Fot. 2.

Zdjęcia 5, 6 i 7. Gdy już zamocujemy okno do konstrukcji dachu możemy przystąpić do zaizolowania ościeżnicy – wykonania połączenia z materiałem pokryciowym. W tym celu szczelnie obkładamy ościeżnicę na około pasami papy termozgrzewalnej układanej zgodnie ze spadkiem dachu i odpływem grawitacyjnym wody i zgrzewamy z materiałem pokryciowym. Uwaga! Nie kierujemy palnika bezpośrednio na ościeżnicę okna. Należy też zwrócić szczególną uwagę, aby pasy papy były docięte na wysokość ościeżnicy okna, jeśli sięgają niżej trzeba koniecznie uzupełnić je do wysokości profilu.

Fot. 3.Fot. 3.
Fot. 4.Fot. 4.
Fot. 5.Fot. 5. Fot. 6.Fot. 6. Fot. 7.Fot. 7.

Zdjęcie 8. Pora na umieszczenie czujnika deszczu. Robimy to w zaznaczonym na ościeżnicy miejscu na specjalnym uchwycie. Na tym etapie skupiamy się na prawidłowym poprowadzeniu przewodu zasilającego czujnik oraz zablokowaniu zaczepów uchwytu pod gumową uszczelką ościeżnicy.

Fot. 8.Fot. 8.

Zdjęcie 9. Zanim zamontujemy kopułę ISD musimy pamiętać o zdjęciu folii zabezpieczającej szybę okna.

Fot. 9.Fot. 9.

Zdjęcie 10, 11. Przed nami ostatni etap montażu: instalacja kopuły ochronnej ISD. Kopułę należy ułożyć równomiernie na ościeżnicy tak, aby czarne zaczepy mocujące trafiały w specjalnie wyprofilowany rowek w ościeżnicy. Po zdjęciu folii ochronnej i lekkim dociśnięciu przekręcamy zaczepy i montujemy kopułę ISD do ościeżnicy okna. Dołączony kluczyk przeznaczony jest do montażu i należy zachować go do celów konserwacyjnych.

Fot. 10.Fot. 10.
Fot. 11.Fot. 11.

Zdjęcie 12. Finiszujemy. Po 60 minutach od rozpoczęcia montażu prace zewnętrzne zostają zakończone ( nie licząc przygotowania otworu w dachu ) Przed nami już tylko roboty wewnętrzne, czyli podłączenie okna do zasilania i wykończenie wnęki okiennej płytami gipsowo-kartonowymi.

Fot. 12.Fot. 12.

Zdrowy rozsądek oraz firma VELUX rekomenduje montaż przez profesjonalną ekipę dekarską. Zaś w przypadku zakupu 5 szt. Firma zapewnia bezpłatne szkolenie montażowe na budowie.

Źródło: VELUX Polska Sp. z o.o.

ASZ

Data utworzenia: 01.08.2012


dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły