Montaż okna

Montaż okna
Montaż okna 

Okna dachowe Roto mają fabrycznie zamontowane katowniki montażowe (13.1) i po rozpakowaniu są gotowe do wstawienia w połać dachu. Do montażysty należy jedynie wybór metody montażu.

Można zamontować osobno ościeżnice, montaż skrzydła wykonując później lub od razu wstawić okno w całości (zalecane). Wybór metody zależy od kilku czynników, m. in. od wielkości okna, dostępnego miejsca i liczby montażystów. Okna wysokoosiowe Designo R7 i uchylno-wysokoosiowe Designo R8 dzięki większemu niż w oknach obrotowych kątowi otwarcia umożliwiaja wygodne wykonywanie wszystkich prac bez konieczności demontowania skrzydła, co pozwala na bardzo dokładne dopasowanie i ustawienie ościeżnicy (16).

Należy też zwrócić uwagę na oparcie wypustek kątownika na łacie montażowej. Jeśli powstają przekoszenia (tj. na rysunku), eliminuje się je za pomocą dołączonej do okna wielostopniowej podkładki dystansowej, dobierając wielkość stopnia w zależności od wielkości przekoszenia. Przesuwając odpowiednio górną część ościeżnicy, ustawia się równoleglość szczelin pionowych. Po prawidłowym wyregulowaniu całego okna można przykręcić na stałe górne kątowniki.

Montaż okna

Montaż kołnierza rozpoczyna się od wywinięcia rogów elastycznej uszczelki EPDM na ościeżnicy. Następnie dolny zespół kołnierza jest wsuwany pod uszczelkę i przymocowany za pomocą agrafek do listwy naramowej z PVC w oknach Designo R8/R6 (22), natomiast w przypadku okien Designo R7/R4 (21) przykręcany do ramy dwoma wkrętami. Dzięki brakowi mocowania kołnierza na całym obwodzie ościeżnicy, unika się przenikania wilgoci w głąb drewna przez zrobione wkrętami otwory. Taka możliwość daje zastosowanie wyjątkowo trwałej uszczelki EPDM. Elementy boczne i górny także wsuwane są pod uszczelkę okna, która następnie odwijana jest z powrotem w ten sposób, aby zakotwiczyła się w rowku. Całość mocuje się do łat za pomocą załączonych blaszek i gwoździ. Należy zwrócić uwagę, aby krawędź rynienki w bokach nie była spłaszczona. Elementy kołnierza nie mogą wystawać ponad krawędź ościeżnicy i powodować deformacji uszczelki.

Montaż oknaMontaż oknaMontaż okna

Data utworzenia: 28.06.2012


Komentarze

 • tutka napisał(a):

  Montaż okna dachowego nie powinien sprawić osobie montującej większego problemu. Są na to dwa sposoby. Zamontowane okno pozwoli nam w naturalny sposób doświetlić pomieszczenie a poza tym ładnie prezentuje się w dachu.

 • Mario napisał(a):

  Widać, że wraz z postępem czasu niesamowicie rozwija się technika. Nie dość, że okna są już gotowe do wstawienia, to jeszcze można sobie wybrać odpowiednią ścieżkę montażową. Bardzo kusząca oferta firmy Roto, bez dwóch zdań jedna z lepszych jakie ostatnio widziałem.

 • kamil napisał(a):

  Jakby opierać się tylko na rysunkach to można by pomysleć że montaż jest prosty :) W rzeczywistości wymagana jest ogromna precyzja, wypoziomowanie, docięcia, dobra izolacja. Samą uszczelkę trzeba montować z rozwagą, aby nie deformowała się i nie przeciekała, zwłaszcza w oknie dachowym.

 • irfor napisał(a):

  Na rysunkach i instrukcji przedstawionej wyżej wygląda, ten montaż, BARDZO PROSTO. Nie dość że wysoko i pod kątem to już nie wspomnę. Nie dawno pomagałem wstawiać nieduże okienko dwuskrzydłowe (na parterze i w pionie), ile żeśmy się nakombinowali, no wyszło. Nie mam lęku wysokości, ale sprawy na wysokości lepiej aby robili fachowcy. Pozdrawiam.

 • Renatka napisał(a):

  Montaż okien zawsze lepiej oddać w ręce fachowca który zna się na swojej pracy. Dokładny opis montażu w powyższym artykule może nam pomóc sprawdzić i poszerzyć wiedze na temat jego zakładania. Okno dachowe Roto pięknie się prezentuje po poprawnym zamontowaniu i w 100 % spełnia swoje funkcje.

 • Norbert napisał(a):

  Okna dachowe Roto to ciekawa alternatywa dla okien innych producentów okien dachowych. Uproszczony sposób montażu tego okna poprzez fabryczne zamontowanie kątowników montażowych z pewnością jest czynnikiem decydującym o jego zakupie. Pomimo jednak iż montaż tego okna wydaje się łatwy, ja mimo tego montaż swojego okna powierzę jednak fachowcom.

 • kos napisał(a):

  Okna dachowe są bardzo przydatne dla dobrego naświetlenia pomieszczeń na poddaszu,takie okna aby mogły służyć wiele lat muszą być dobrej jakości oraz spełniać określone wymagania dla danego budynku.Montaż okien dachowych najlepiej powierzyć fachowcom specjalizującym w się w tego typu pracach,ja osobiście nie podjął bym się montażu takich okien dachowych.

 • Ania Mal napisał(a):

  Bardzo dobry producent okien, dla mnie ważny jest łatwy montaż. Okna dachowe Roto są bezkonkurencyjne.

 • Łukasz napisał(a):

  Montaż okien dachowych Roto staje się co raz łatwiejszy. Fajnie, że firma Roto pomyślała o tym aby jak najbardziej uprościć zakładanie okna. Należy jednak wiedzieć jaką metodę montażu wybrać w każdym przypadku i to bym to zlecił fachowcom od tego tematu.

 • Iwko24 napisał(a):

  Mamy okna Roto i bardzo sobie chwalimy.Bardzo szczelne,energooszczędne.Polecam.

 • Jarek napisał(a):

  Dla mnie montaż okien dachowych jest prawdziwym wyzwaniem. Należy przecież zadbać o wiele istotnych i ważnych szczegółów dlatego starannie dobieram sobie ekipę, zespół specjalistów, którzy wszystko doskonale sprawdzą, wymierzą, dokładnie zamontują i zabezpieczą. Okno musi być sprawne, bezpieczne i funkcjonalne przez lata. Oczywiście można skorzystać tutaj z rad, opisów montażu ale ja wolę jak zajmują się tym specjaliści mający swój fach w rękach od lat, ci ludzie doradzą, podpowiedzą co zrobić i co kupić, co jest niezbędne do montażu oraz po pracy i odbiorze dadzą nam gwarancję. Dla mnie to ważny aspekt montażu. Ale dobrze, że takie materiały jak w tym artykule sa dostępne można sobie przeczytać z jakimi problemami mamy do czynienia w tedy łatwiej jest podjąć decyzję montujemy sami czy dajemy montaż firmie.

 • Felek napisał(a):

  Przy dzisiejszej technice montaż okien staje się co raz to łatwiejszy.Okna dachowe firmy Roto są tego przykładem, mając fabrycznie zamontowane kątowniki montazowe..Pozostaje tylko dokładnie zamontować zgodnie z instrukcją

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły