Rynny

Montaż orynnowania w domach bez okapu

Nowoczesne domy, z jednolitą bryłą, pozbawione okapu, są obecnie coraz częściej spotykane w budownictwie jednorodzinnym. Nowoczesny i minimalistyczny trend w architekturze determinuje też rozwiązania budowlane, w tym sposób odprowadzenia wody deszczowej. Wychodząc naprzeciw potrzebom inwestorów i architektów, firma Galeco, producent systemów rynnowych, już kilka lat temu wprowadziła na rynek innowacyjne, niewidoczne orynnowanie.

Prace związane z planowaniem ukrytego systemu rynnowego muszą rozpocząć się na etapie projektu domu. Pierwszym krokiem jest wyznaczenie wnęk dla pionów spustowych o szer. min. 30 cm, które zostaną następnie zabudowane w warstwie elewacji, oraz odpowiednie docięcie krokwi. System musi w przekroju budynku „chować się” za maskownicą w licu elewacji. Schemat takiego wyliczenia jest załączony w instrukcji montażu.
Właściwy montaż rozpoczyna się od zainstalowania pasa podrynnowego, który zabezpiecza termoizolację przed wodą. Pas powinien być sklejony na zakład za pomocą uszczelniacza. Jego wysunięcie względem elewacji jest równie istotne: zbyt bliskie równa się zaciekom na elewacji, zbyt wysunięte to brak efektu „schowania” całego systemu.

Fot. 2. Pas podrynnowy to niezbędny element systemu, który zabezpiecza termoizolację przed wodą.
Fot. 2. Pas podrynnowy to niezbędny element systemu, który zabezpiecza termoizolację przed wodą.

Kolejnym etapem jest montaż haków doczołowych w odległościach max 60 cm od siebie, oraz na 15 cm od obu stron odpływu, łącznika i narożnika. Następnie za pomocą nożyc do metalu wycina się w pasie podrynnowym otwór o rozm. 70×80 mm, przez który będzie przechodzić rura spustowa.
Łączenie rynien ze sobą, jak i połączenie poziomu rynnowego z odpływem, dopuszcza się w dwóch wariantach: na tzw. „zakład” – za pomocą kleju elastycznego lub przy użyciu łączników dylatacyjnych, które wyposażone są w uszczelki. Przy łączeniu rynien „na zakład” należy pozostawić dylatację ok. 5-10 mm.
Połączone ze sobą oraz z odpływem rynny można osadzić w uprzednio zamocowanych hakach doczołowych. W pierwszej kolejności należy zaczepić przednim wywinięciem rynny za hak, wkładając rynnę pod kątem, a następnie dociskając „tył” rynny, zagiąć listek montażowy w haku. Miejsca, w których odpływ przechodzi przez pas podrynnowy oraz łączy się z mufą uszczelkową, należy zabezpieczyć klejem.

Fot. 3. Rynny w systemie Galeco BEZOKAPOWY można łączyć na "zakład" lub przy użyciu łącznika dylatacyjnego.
Fot. 3. Rynny w systemie Galeco BEZOKAPOWY można łączyć na “zakład” lub przy użyciu łącznika dylatacyjnego.

Kolejnym etapem jest montaż pionu spustowego rozpoczynający się od montażu górnej obejmy, która powinna się znaleźć ok. 15 cm poniżej otworu wykonanego w pasie podrynnowym. Wszystkie kolejne zaleca się instalować w odległości około 180 cm od siebie.
Łączenie rur odbywa się przy użyciu mufy z uszczelką. Zarówno mufę jak i kolanka wklejamy w rurę spustową przy użyciu kleju do PVC. Ostatni etap montażu to nałożenie maskownic i narożników.

Damian Dylewski
Doradca Techniczno – Handlowy Galeco

4.9/5 - (37 votes)

Data publikacji: 7 października, 2019

Autor:

4.9/5 - (37 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Wojtek
    poniedziałek, 7 października, 2019

    Galeco jest liderem w tego typu systemach rynien. Ze względu na liczną ilość dostosowań dachu zastosowanie widzę raczej w nowych konstrukcjach. Efekt minimalizmu zachwyca, nie widać rynny a odpływ wody działa.

  2. Jacek K
    piątek, 11 października, 2019

    Orynnowanie jest bardzo ważnym elementem dachu i warto je wykonać z dobrych materiałów i zrobić to dokładnie.Furma Galeco jest jedną z lepszych na rynku i warto montować systemy rynnowe tej firmy oczywiście taki montaż powinien przeprowadzać sprawdzony fachowiec aby uniknąć przykrych niespodziane w trakcie eksploatacji.

Podobne artykuły