Izolacje dachowe

Montaż płyt termoizolacyjnych RECTICEL – dach płaski, układ klejony

Montując płyty termoizolacyjne firmy Recticel na dachu płaskim w układzie klejonym trzeba pamiętać o odpowiednich warunkach pogodowych. Ważne jest również właściwe przechowywanie płyt.

Zgodnie z zaleceniami producenta montaż płyt powinien odbywać się w temperaturze przekraczającej 5°C. Z kolei w odniesieniu do wilgotności powietrza ważne jest, aby paneli nie przyklejać w wilgotnych warunkach. Tym sposobem powierzchnie podłoża (warstwa paraizolacji) i panele izolacyjne muszą być zawsze suche. Wilgotność/zawilgocenie może wpływać na reakcję/utwardzanie kleju oraz wytrzymałość i parametry adhezyjne okładziny.

Wzór ułożenia kleju

Wzór ułożenia oraz potrzebną ilość kleju wskazuje jego producent. W dużej mierze zależy on od rodzaju kleju (bitumiczny, syntetyczny, płynny, piankowy, masa klejąca), a także ssania wiatru. Ssanie wiatru na powierzchni dachu nie jest równomierne, w strefach brzegowych i narożnych jest większe niż w wewnętrznym polu, co przenosi się na zróżnicowane zużycie kleju. W niektórych przypadkach może się okazać, że np. w strefie narożnej należy wprowadzić dodatkowo mocowanie mechaniczne.
Nie mniej ważny jest również rodzaj podłoża. W przypadku, gdy pokryciem będzie blacha trapezowa, klejenie powinno odbywać się na górnych półkach. Z kolei przy podłożu drewnianym lub betonowym przewiduje się placki lub paski, ciągłe pasma lub klejenie na całej powierzchni. Zaleca się rozpoczęcie wzoru kilka centymetrów od krawędzi, aby objąć cały kontur płyty. Ponadto trzeba przestrzegać wytycznych producenta dotyczących warunków klejenia. Chodzi o minimalną temperaturę zewnętrzną, wilgotność czy czas otwarcia kleju.

Eurothane® Bi-4A - Spadkowe płyty na dachy płaskie i tarasy z hydroizolacją bitumiczną
Eurothane® Bi-4A – Spadkowe płyty na dachy płaskie i tarasy z hydroizolacją bitumiczną
Powerdeck® F - Termoizolacja dachów płaskich z membranami typu PVC, TPO, EPDM
Powerdeck® F – Termoizolacja dachów płaskich z membranami typu PVC, TPO, EPDM

Układ płyt

Do układów klejonych można stosować tylko wyroby przeznaczone do takiego zastosowania. Do montażu płyt w układzie klejonym należy stosować tylko małe płyty – 600 x 1200 mm. Połączenia płyt muszą być wykonane zawsze w układzie przestawnym (mijankowym) – pomiędzy płytami w jednej warstwie, pomiędzy płytami układanych w kilku warstwach. Idealne połączenia uzyskuje się przy przesunięciu o pół płyty. Jeżeli to niemożliwe, połączenia należy przesunąć co najmniej o 200 mm.

Montaż płyt termoizolacyjnych RECTICEL – dach płaski, układ klejony

Przechowywanie płyt

Płyty należy przechowywać w suchym miejscu i chronić przed bezpośrednim działaniem słonecznym. Płyty muszą pozostać suche w czasie montażu. Jeżeli okładzina na płytach zawilgotnieje/będzie mokra to traci swoją wytrzymałość i może wystąpić wypaczenie/kurczenie się płyt. Nie można mocować płyt do wilgotnych i mokrych podłoży, na których występuje rosa, szron, bądź inne źródła zawilgocenia. Po przykryciu szczelnym pokryciem, zamyka się tę wilgoć w dachu, co negatywnie wpływa na izolacyjność samych płyt i funkcjonowanie dachu.

Recticel Powerroof oryginalna nakrokwiowa termoizolacja dachu skośnego
4.9/5 - (50 votes)

Data publikacji: 24 października, 2019

Autor:

4.9/5 - (50 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. ciepłownik
    sobota, 26 października, 2019

    izolacja termiczna dachu ma pierwszorzędne znaczenie dla zachowania komfortowych warunków cieplnych poddaszu. Właściwy dobór rodzaju i grubości izolacji decyduje o utrzymaniu właściwej temperatury i wilgotności zarówno w lecie jak i zimie. Również właściwe przechowywanie i ułożenie termoizolacji, jak również zastosowanie odpowiednich klejów ma istotne znaczenie dla osiągnięcia właściwych efektów. Dlatego warto w takich sytuacjach oprzeć się na radach fachowców i solidnych firm wykonawczych.

  2. rafal8647
    niedziela, 27 października, 2019

    ciekawy artykuł

Podobne artykuły