Montaż rolety zewnętrznej VELUX

 

Montaż rolety zewnętrznej Velux jest prosty i szybki. W zależności od modelu (manualna, elektryczna lub solarna) zajmie niewiele ponad godzinę. Co więcej, po demontażu skrzydła okna, roletę zewnętrzną można bez problemu zamontować od środka pomieszczenia, bez konieczności wchodzenia na dach.

Korzyści ze stosowania rolet zewnętrznych

Bez względu na porę roku, rolety zewnętrzne zapewniają optymalny komfort termiczny na poddaszu. W chłodniejsze dni poprawiają izolacyjność okna nawet o 27 proc. i zapobiegają stratom ciepła. Z kolei w lecie zatrzymują aż 97 proc. ciepła i tym samym obniżają temperaturę w pomieszczeniu. Do konstrukcji pancerza rolety zewnętrznej Velux zastosowano wysokiej jakości, wytrzymałe aluminium z wypełnieniem izolacyjnym, które pozwala zintegrować roletę z dachem. Takie rolety doskonale chronią przed hałasem z zewnątrz, tłumią odgłosy padającego deszczu, zabezpieczają okno podczas trudnych warunków pogodowych oraz zapewniają dodatkowe bezpieczeństwo. Co ważne, po jej zamontowaniu okno nie traci swoich właściwości i funkcjonuje bez żadnych ograniczeń. Można je uchylić nawet przy całkowicie lub częściowo zasłoniętej rolecie. Gdy roleta jest zwinięta, okno można również obrócić o 180°, zablokować i umyć szybę zewnętrzną z wewnątrz pomieszczenia.

Rolety zewnętrzne Velux dostępne są w czterech wariantach: obrotowym, manualnym obsługiwanym za pomocą korby oraz w wersjach sterowanych pilotem – Velux SML zasilana elektrycznie i SSL zasilana solarnie.

Montaż rolety zewnętrznej VELUX – krok po kroku

Demontaż skrzydła okna
montaz-rolety-zewnetrznej-velux_1
Przed przystąpieniem do montażu rolety zewnętrznej najlepiej wyjmij skrzydło okna. Teoretycznie roletę można zamontować bez wyjmowania skrzydła, ale wtedy możesz nieco utrudnić sobie pracę. Aby wyjąć skrzydło okna obróć je o 180°, następnie wciśnij bolce w zawiasach i wyjmij skrzydło okna. Uwaga, skrzydło jest dość ciężkie – wyjmując je, zwróć uwagę, by niczego nie uszkodzić.

Demontaż oblachowania i montaż oblachowań bocznych
montaz-rolety-zewnetrznej-velux_2
Tymczasowo zdejmij górne oblachowanie ościeżnicy po obydwu stronach. Następnie odkręć wszystkie wkręty z bocznego oblachowania i w otworach załóż uszczelki bitumiczne. W górnej części oblachowania, w zaznaczonych miejscach, zrób dodatkowe otwory do zamocowania prowadnic rolety. Przykręć z powrotem oblachowanie okna.

Montaż kasety rolety zewnętrznej
montaz-rolety-zewnetrznej-velux_3
Kasetę rolety umieść w górnej części profili prowadnic. Sprawdź, czy gumowa uszczelka prawidłowo przylega do zewnętrznej, górnej części okna. Kasetę rolety obniż do takiego poziomu, by nie dociskać jej do pokrycia dachowego.

Montaż prowadnic bocznych rolety
montaz-rolety-zewnetrznej-velux_4
Prowadnice włóż od góry, w wyznaczonym do tego miejscu. Po opuszczeniu w dół prowadnice automatycznie blokują się.

Mocowanie dolnej części oblachowania rolety
montaz-rolety-zewnetrznej-velux_5
Teraz rozpocznij mocowanie dolnej części oblachowania rolety, które będzie chronić roletę przed podwiewaniem przez wiatr. Zwróć uwagę, by odległości od oblachowań bocznych były takie same po obydwu stronach. Następnie, przez otwory w dolnym oblachowaniu, zrób znak szpikulcem, w wyznaczonym miejscu wywierć otwory o średnicy 3 mm i przy pomocy wkrętów zamontuj dolne oblachowanie na skrzydle.

Montaż skrzydła
montaz-rolety-zewnetrznej-velux_6
Po zakończeniu montażu włóż skrzydło w ościeżnicę, zamknij okno i uruchom roletę przy pomocy pilota. Bateria jest fabrycznie częściowo naładowana, a po pewnym czasie osiąga swoją pełną moc. W pełni naładowana bateria umożliwia 100 pełnych cykli obsługi, a zabezpieczenie przed pełnym jej rozładowaniem powoduje, że w akumulatorze zawsze pozostaje tyle energii, aby podnieść roletę.

Uruchomienie rolety solarnej (SSL)
montaz-rolety-zewnetrznej-velux_7
W przypadku rolety solarnej pamiętaj, by przed zakończeniem montażu zaprogramować pilot zdalnego sterowania.
W tym celu zdejmij plastikową obudowę pilota i przesuń metalowy przełącznik zgodnie ze strzałką i poczekaj około 10 sekund. Następnie naciśnij przycisk P, do momentu, aż roleta wyda trzy razy krótki, brzęczący dźwięk. Rejestracja musi zostać zakończona w ciągu 10 minut. Usuń pasek z pilota zdalnego sterowania i ostro zakończonym przedmiotem naciśnij na krótko przycisk RESET, znajdujący się z tyłu pilota zdalnego sterowania. Jeżeli przekroczony zostanie czas 10 minut, system należy zresetować naciskając ponownie przycisk P.

Uruchomienie rolety elektrycznej (SML)
Jeżeli montujesz roletę elektryczną, po zamontowaniu prowadnic i kasety, przeciągnij przewód zasilający pod górną częścią oblachowania okna. Jeżeli został zainstalowany czujnik deszczu, oba przewody należy przeciągnąć obok siebie. Przewód podłącz do kostki podłączeniowej, do której z drugiej strony doprowadzone jest zasilanie rolety. Po podłączeniu do sterownika, prosimy o przeczytanie załączonej do niego instrukcji. Po zakończeniu montażu włóż skrzydło w ościeżnicę, zamknij okno i uruchom roletę przy pomocy pilota. Pamiętaj, by przy pierwszym uruchomieniu nie zatrzymywać rolety, aż do pełnego zamknięcia i otworzenia.

Dotykowy panel zdalnego sterowania
montaz-rolety-zewnetrznej-velux_8
W roletach elektrycznych zarówno zasilanych tradycyjnie, jak i na baterię słoneczną, niezwykłym udogodnieniem jest dotykowy panel zdalnego sterowania, działający na fale radiowe w systemie io-homecontrol®. Roletami można sterować z dowolnego miejsca w domu, mogą być także zintegrowane z innymi instalacjami, jak brama garażowa czy ogrzewanie, pod warunkiem, że działają w systemie io-homecontrol®

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Zobacz także