Montaż rolety zewnętrznej VELUX

Zewnętrzna roleta solarna VELUX SSL.
Zewnętrzna roleta solarna VELUX SSL. 

Montaż rolety zewnętrznej VELUX jest prosty i szybki. W zależności od modelu (manualna, elektryczna lub solarna) zajmie niewiele ponad godzinę. Co więcej, po demontażu skrzydła okna, roletę zewnętrzną można bez problemu zamontować od środka pomieszczenia, bez konieczności wchodzenia na dach.

MONTAŻ ROLETY ZEWNĘTRZNEJ VELUX – KROK PO KROKU

Demontaż skrzydła okna Przed przystąpieniem do montażu rolety zewnętrznej najlepiej wyjąć skrzydło okna. Teoretycznie roletę można zamontować bez wyjmowania skrzydła, ale wtedy można nieco utrudnić sobie pracę. Aby wyjąć skrzydło okna obracamy je o 180 stopni, następnie wciskamy bolce w zawiasach i wyjmujemy skrzydło okna. Uwaga! Skrzydło jest dość ciężkie – wyjmując je, należy zwrócić uwagę, by niczego nie uszkodzić.

Mocowanie dolnej części oblachowania rolety

Kasetę rolety umieszczamyw górnej części profili prowadnic.
Kasetę rolety umieszczamy w górnej części profili prowadnic.

 

Po demontażu skrzydła okna, rozpoczynamy mocowanie dolnej części oblachowania rolety, które będzie chronić roletę przed podwiewaniem przez wiatr. Trzeba zwróć uwagę, by odległości od oblachowań bocznych były takie same po obydwu stronach. Następnie, przez otwory w dolnym oblachowaniu, należy zrobić znak szpikulcem, w wyznaczonym miejscu wywiercić otwory o średnicy 3 mm i przy pomocy wkrętów zamontować dolne oblachowanie.

Montaż kasety rolety zewnętrznej

Tymczasowo zdejmujemy górne oblachowanie ościeżnicy po obydwu stronach. Następnie odkręcamy wszystkie wkręty z bocznego oblachowania i w otworach zakładamy uszczelki bitumiczne. W górnej części oblachowania, w zaznaczonych miejscach, robimy dodatkowe otwory do zamocowania prowadnic rolety. Przykręcamy z powrotem oblachowanie okna. Kasetę rolety umieszczamy w górnej części profili prowadnic. Sprawdzamy, czy gumowa uszczelka prawidłowo przylega do zewnętrznej, górnej części okna. Kasetę rolety obniżamy do takiego poziomu, by nie dociskać jej do pokrycia dachowego.

Prowadnice wkładamy od góry.
Prowadnice wkładamy od góry.

Montaż prowadnic bocznych rolety

Prowadnice wkładamy od góry, w wyznaczonym do tego miejscu. Po opuszczeniu w dół prowadnice automatycznie blokują się.

Montaż rolety elektrycznej (SML)

Jeżeli montujemy roletę elektryczną, po zamontowaniu prowadnic i kasety, należy przeciągnąć przewód zasilający pod górną częścią oblachowania okna. Jeżeli został zainstalowany czujnik deszczu, oba przewody należy przeciągnąć obok siebie. Przewód podłączamy do kostki podłączeniowej, do której z drugiej strony doprowadzone jest zasilanie rolety. Po podłączeniu do sterownika, prosimy o przeczytanie załączonej do niego instrukcji.

Zewnętrzna roleta elektryczna VELUX SML.
Zewnętrzna roleta elektryczna VELUX SML.

Po zakończeniu montażu wkładamy skrzydło w ościeżnicę, zamykamy okno i uruchamiamy roletę przy pomocy pilota. Należy pamiętać, by przy pierwszym uruchomieniu nie zatrzymywać rolety, aż do pełnego zamknięcia i otworzenia.

Montaż rolety solarnej (SSL)

W przypadku rolety solarnej należy pamiętać, by przed zakończeniem montażu zaprogramować pilot zdalnego sterowania. W tym celu zdejmujemy plastikową obudowę pilota, przesuwamy metalowy przełącznik zgodnie ze strzałką i czekamy około 10 sekund. Następnie naciskamy przycisk P, do momentu, aż roleta wyda trzy razy krótki, brzęczący dźwięk. Rejestracja musi zostać zakończona w ciągu 10 minut.

Zewnętrzna roleta solarna VELUX SSL.
Zewnętrzna roleta solarna VELUX SSL.

Usuwamy pasek z pilota zdalnego sterowania i ostro zakończonym przedmiotem naciskamy na krótko przycisk RESET, znajdujący się z tyłu pilota zdalnego sterowania. Jeżeli przekroczony zostanie czas 10 minut, system należy zresetować naciskając ponownie przycisk P.

Po zakończeniu montażu wkładamy skrzydło w ościeżnicę, zamykamy okno i uruchamiamy roletę przy pomocy pilota. Bateria jest fabrycznie częściowo naładowana, a po pewnym czasie osiąga swoją pełną moc. W pełni naładowana bateria umożliwia 100 pełnych cykli obsługi, a zabezpieczenie przed pełnym jej rozładowaniem powoduje, że w akumulatorze zawsze pozostaje tyle energii, aby podnieść roletę.

Montaż rolety zewnętrznej VELUX

Montaż rolety zewnętrznej VELUX
5 (100%) 13 głos[ów]

Komentarze

 • Marek napisał(a):

  Taka roleta to świetna sprawa. Mamy idealną możliwość popracowania czy odpoczynku w słoneczny dzień a jednocześnie korzystamy z uroków pokoju na poddaszu i jasnego pomieszczenia. Myślę że w każdym domu z takim oknem sprawdza się ona w 100%. Dokładnie opisany montaż wskazuje że jej założenie nie jest jakąś skomplikowaną czynnością.

 • Robert Ka napisał(a):

  Właśnie rozważamy z żoną zainstalowanie rolet w oknach dachowych. I proszę jest artykuł o tym. Co prawda myśleliśmy o innych, ale teraz zastanawiamy się na tymi zewnętrznymi. Wygląda że nie jest to duży problem.

 • Karol napisał(a):

  Super artykuł. Autor bardzo dokładnie i szczegółowo opisuje montażu rolety, aż kusi aby samemu podjąć się montażu. Podejmuje wyzwanie.

 • Yeti napisał(a):

  Super instrukcja. Roleta zewnętrzna jak najbardziej na plus, tylko montaż wydawał się skomplikowany. Jednak okazuje się, że wcale tak nie jest.

 • irek napisał(a):

  Artykuł INSTRUKTAŻOWY bardzo pomocny. Nasuwa się zasadnicze pytanie: Czy przy samodzielnym montażu roleta nie traci gwarancji?

 • poldek napisał(a):

  Takie rolety są naprawę przydatne szczególnie latem. chronią pomieszczenie przed nadmiernym nasłonecznieniem opis dokładny w tym artykule pozwala na samodzielny montaż super sprawa

 • Jacek napisał(a):

  Ten artykuł utwierdził mnie,ze warto zainstalować roletę zewnętrzną Velux i taką roletę zamontuję.Jesze w tym roku dzięki informacjom z tego artykułu podejmę się instalacji takiej rolety.

 • Tiger napisał(a):

  Z tak dokładnym opisem czuję, że będę w stanie sam dokonać montażu tej rolety. Niezwykle precyzyjnie wyjaśnione krok po kroku co należy zrobić, na co uważać i jak dalej postępować. Dzięki temu człowiek nie musi wzywać fachowca a przy okazji sam się nieco dokształca i zbiera cenne doświadczenie. Warto przeczytać artykuł i czegoś się nauczyć samemu.

 • Paweł napisał(a):

  Rolety zewnętrzne VELUX do okien dachowych zapewniają ochronę termiczną, pełne zaciemnienie okna. W miarę szybki montaż, dobra instrukcja krok po kroku.

 • Iwona Ka. napisał(a):

  Po takim szczegółowym instruktarzu z pewnością mąż sam da radę zamontować.Zaraz pokazę mu ten artykuł bo na wiosnę zaplanowaliśmy montaż takiej rolety,wolę zaciemniona sypialnię.

 • TomekS napisał(a):

  Nie wiedziałem, że montaż jest taki prosty i nie wymaga wchodzenia na dach. Teraz o wiele łatwiej będzie mi podjąć jakie rolety zamontować u siebie. Bardzo pomocny i ciekawy artykuł.

 • bogutek napisał(a):

  Rolety zewnętrzne to niewątpliwie bardzo praktyczne rozwiązanie zabezpieczenia okna, a także jego przysłonięcia w okresach dużego nasłonecznienia. Jak wynika z artykułu ich montaż nie jest nadzwyczaj trudnym przedsięwzięciem. Warto z pewnością zastosować je, a montaż wykonać we własnym zakresie.

 • janek napisał(a):

  Rolety zewnętrzne maja fajne i praktyczne zastosowanie.Pozwalaja na kontrolowanie światła wpuszczanego do wewnątrz jak i zaciemniania .

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Zobacz także