Montaż rynien na nietypowym dachu – wybór rozwiązania

Orynnowanie nietypowego dachu Galeco
Orynnowanie nietypowego dachu Galeco 

W dzisiejszych czasach architektura nie zna granic, a dotyczy to nie tylko formy budynków ale i dachów. Obok klasycznych pokryć dwuspadowych występują mniej standardowe – mansardowe czy kolebkowe. Nietypowych dachów jest więcej i są one wymagającą kwestią dla inwestorów, którzy już na etapie projektowym muszą pamiętać, że skomplikowana konstrukcja dachowa, musi być skutecznie odwodniana, za co odpowiada dobrze dobrany system rynnowy.

Klasyka w użyciu

Niezmiennie popularne dachy dwuspadowe są także najprostszą konstrukcją pod względem odprowadzania wody. Decydując się na bardziej ozdobne, skomplikowane formy dachowe należy pamiętać o niezmiennych zasadach odpowiedniego orynnowania. Podstawowa zasada doboru systemu rynnowego do konkretnego dachu traktuje o tym, że wielkość średnicy rynny powinna być proporcjonalna do powierzchni dachu i kąta nachylenia jego połaci – mówi Magdalena Gardyła z firmy Galeco, polskiego producenta systemów rynnowych. Jednak każdy bardziej skomplikowany dach potrzebuje indywidualnego podejścia oraz wyliczeń, które zagwarantują optymalne działanie systemu

Dach naczółkowy, wole oko, lukarna

W przypadku dachów wielospadowych odwodnianie powierzchni wymaga skutecznego zbierania wody z jednej połaci oraz przekierowania jej na drugą, gdzie zostanie odprowadzona z dachu. Dach naczółkowy to rodzaj zadaszenia dwuspadowego z charakterystycznymi dodatkowymi trójkątnymi połaciami, połacie te są ukośne, przeważnie umieszczone w górnej części ścian szczytowych. W wypadku takich dachów niezbędne jest zainstalowanie rynny w dolnej części naczółki. Odpowiednio zamontowane narożniki sprawiają, że woda przepływa na górną połać dachu i stamtąd jest odprowadzana przez rury spustowe i rynny główne.

W inwestycjach pojawia się ponadto małe, owalne okno w górnej kondygnacji, które jest pokryte daszkiem dedykowanym tylko tej powierzchni. Ta przestrzeń nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń, zaś sama lukarna powinna być opatrzona rynnami. Pionowe okno doświetlające poddasze z reguły wystaje ponad płaszczyznę dachową, a rynna lukarny zbiera wodę, która jest bezpośrednio kierowana na połać główną dachu. Do orynnowania tej części dachu wybiera się najmniejsze przekroje na przykład Galeco PVC 90/50.

Dachy wielopołaciowe

Dachy wielopołaciowe, zwane również wielospadowymi, to duże wyzwanie kalkulacyjne – aby zapewnić im odpowiednie odwodnienie trzeba dokładnie policzyć wszystkie powierzchnie i zsumować je. Aby wyliczenia były rzetelne i pewne, firma Galeco oferuje na swojej stronie internetowej profesjonalne narzędzie w postaci kalkulatora, który w prosty sposób, po wpisaniu newralgicznych danych, pomoże w określeniu parametrów nietypowej powierzchni.

Orynnowanie_nietypowego_dachu_Galeco1Orynnowanie_nietypowego_dachu_Galeco2


Montaż rynien na nietypowym dachu – wybór rozwiązania
4.5 (90%) 4 głos[ów]


dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Zobacz także