Blachodachówka

Na co zwrócić uwagę wybierając blachodachówki

Lekkie, dostępne w wielu kolorach i stosunkowo tanie blachodachówki są atrakcyjną alternatywą dla dachówek ceramicznych. Stosowane są jako pokrycie zarówno na domach jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych.

Blachodachówki posiadają szereg zalet. Dzięki niewielkiej wadze materiału często wykorzystywane są podczas renowacji istniejących budynków. Jeden metr kwadratowy pokrycia blaszanego waży około 4,7 kg, czyli 10- krotnie mniej niż tradycyjna dachówka ceramiczna.

Dostępne w szerokiej gamie kolorów blachodachówki umożliwiają dopasowanie dachu do każdego stylu domu i otoczenia. Konserwacja pokrycia blaszanego nie jest trudna, a odpowiednio pielęgnowanie blachodachówki są długowieczne i odporne na czynniki atmosferyczne.

Na co warto zwrócić uwagę wybierając dachówki blaszane?

Kąt nachylenia dachu

Blachodachówki są uniwersalnym rozwiązaniem, ponieważ można je montować na dachu już z 9-stopniowym kątem nachylenia (dla zwykłej blachodachówki) i powyżej 12-stopniowym dla blachodachówki z posypką kamionkową.

Kształt więźby dachowej

Jeżeli projekt dachu jest prosty, na przykład dwu- czy czterospadowy, montaż blachodachówki jest prosty, szybki i – co szczególnie istotne dla osób wybierających ten rodzaj pokrycia – tani. Arkusze blachy można łatwo dopasować do konkretnych płaszczyzn, warto jednak pamiętać, że blachodachówki montowane są na zakład, zatem zamówione arkusze blachy powinny mieć większą powierzchnię niż powierzchnia dachu.

Im bardziej skomplikowany kształt więźby dachowej i im większa liczba dekoracji architektonicznych (lukarn, wykuszy, załamań połaci itp.), tym wyższy będzie koszt budowy dachu. Wiąże się to nie tylko z wyższymi kosztami robocizny, ale również większą liczbą odpadów. Arkusze należy przycinać do konkretnych rozwiązań na dachu, w przypadku więźby o wielu załamaniach warto więc stosować mniejsze arkusze blachy, które łatwiej dopasować i zmniejszyć odpady materiału.

Powłoki ochronne blachy

O trwałości blachodachówki decyduje grubość rdzenia (stalowego) i rodzaj oraz grubość powłoki. Powłoka zapewnia blachodachówce zwiększoną odporność na korozję, oddziaływanie promieni UV, a także zarysowania i uszkodzenia mechaniczne powstające na przykład od uderzenia gradu.

Warto pamiętać, że od rodzaju zastosowanej powłoki zależny jest okres gwarancji udzielanej przez producenta, a także koszt zakupu materiału dekarskiego.

Rodzaju powłoki nie warto jednak uzależniać od ceny blachodachówek, a między innymi od terenu, na jakim zostanie wybudowany dom (dom pod lasem będzie bardziej narażony na zarysowania gałęziami niż na przykład dom w środku miasta).

Rodzaje powłok ochronnych blachy:

• powłoka poliesterowa standard – blakną pod wpływem słońca, nie są też zbyt odporne na uszkodzenia mechaniczne. Ich zaletą jest niska cena oraz największa oferta kolorystyczna
• powłoka poliesterowa matowa – matowa powłoka jest grubsza niż powłoka standard, wyglądem przypomina dachówki ceramiczne, cena takiej blachodachówki jest jednak wyższa
• powłoka polesterowa uszachetniona – jeszcze grubsza powłoka, znacznie odporniejsza na uszkodzenia mechaniczne czy korozję. Im grubsza powłoka, tym blachodachówka jest odporniejsza, ale wiąże się z tym także też wzrost ceny
• powłoka puralu – cienka powłoka, a mimo to odporna na zarysowania, korozję oraz promienie UV. Blachodachówki pokryte puralem są znacznie droższe od poliestrowych
• PVDF – powłoką PVDF pokryte są najdroższe blachodachówki, jednak w zamian otrzymujemy pokrycie blaszane wysoce odporne na blaknięcie, wytrzymałe i trwałe

Konserwacja dachu blaszanego

Właściwa pielęgnacja dachu blaszanego przedłuża żywotność dachu i podkreśla jego estetyczny wygląd.

Raz na 5-7 lat należy zmyć całe pokrycie samą wodą, a w przypadku dużych zabrudzeń wodą – z dodatkiem odpowiednich środków chemicznych dostosowanych do rodzaju pokrycia dachu. Jest to szczególnie istotne w przypadku domów usytuowanych w okolicach wysokich drzew, gdyż są one narażone na ataki glonów czy grzybów. Należy jednak pamiętać, by podczas mycia wystrzegać się szorowania, które może spowodować uszkodzenia powłoki blachodachówki.

Jesienią warto regularnie usuwać z dachu i rynien opadające liście, a zimą zalegający śnieg, który mógłby spowodować wygięcie się blachy.

4.9/5 - (20 votes)

Data publikacji: 26 stycznia, 2015

Autor:

4.9/5 - (20 votes)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Jurek
    czwartek, 28 grudnia, 2017

    Koniecznie trzeba sprawdzić czy blacha pokryta jest powłokami, która mają minimum 0,5 mm grubości. Inaczej będzie zbyt cienka i lekka oraz może okazać się nieodporna w dłuższej perspektywie. Ze swojej strony mogę polecić dachówkę modułową produkowaną przez firmę Budmat. Nie ma żadnych problemów z montażem tej blachy, a do tego ta opcja wychodzi również atrakcyjnie cenowo.

  2. arek
    czwartek, 22 lutego, 2018

    Już sam kąt nachylenia dachu decyduje o tym jakie pokrycie wybrać. Żeby uniknąć gromadzenia się wody warto wybrać się do sklepu z fachowcem. Zdecydowanie polecam powłoki z puralu – mega odporne.

  3. Radek
    czwartek, 22 lutego, 2018

    Na rynku mamy spory wybór dachówek ceramicznych oraz blachodachówek. Wszystko zależy jaki mamy dach, spad dachu, konstrukcja. Mamy również sporo możliwości przy wyborze kolorów blachodachówek ten ustalamy sami lub przy pomocy architekta, który dobierze odpowiedni kolor do już istniejącego otoczenia. Ważnym aspektem jest również prawidłowy dobór powłoki blachodachówki tutaj na rynku jest szeroki wybór opcji oraz jej konserwacja by jak najdłużej służyła nam na dachu. Blachodachówki są dobrym rozwiązaniem szybko można pokryć dach, cena zachęca do wykorzystywania tego rodzaju pokryć dachowych. Prawidłowo pokryty dach będzie na pewno nam służył przez długie lata zabezpieczając nasz dom przed opadami, wilgociom itd.

  4. ikowalska24
    czwartek, 22 lutego, 2018

    Wybór dachówki najlepiej powierzyć fachowcowi.Na dachu prostym montaż blachodachówki jest prosty,dachy o skomplikowanej budowie najlepiej poddac fachowej ocenie.

  5. Ania Mal
    czwartek, 22 lutego, 2018

    Sama mogłabym wybrać kolor, który pasowałaby do domu. Niestety na parametrach technicznych się nie znam, wiec zaufałabym wykonawcy.

  6. Jacek
    czwartek, 22 lutego, 2018

    Ja posiadam na swoim domu blachodachówkę i jestem w pełni z niej zadowolony,w doborze najlepszej blachodachówki do mojego domu pomógł mi dekarz.Dzięki radom fachowca mój dach prezentuje bardzo dobrze w w 100% spełnia swe zadanie.

  7. Adam
    piątek, 23 lutego, 2018

    Wybierając blachodachówkę należy zwrócić powłokę ochronną, a później na kolorystykę gdzie jest zazwyczaj duży wybór. Teraz często gwarancja takiej blachy to 30 lat jak na przykład firma Blachy Pruszyński. Zakup na lata, wystarczy zrobić co roku przegląd i umyć dach.

  8. Jan
    piątek, 23 lutego, 2018

    Ze względu na niedużą wagę,stąd blachodachówki mają duże powodzenie .Jest również zaletą ich duży wybór kolorów , co daje końcowy efekt wyglądu dachu.Żeby przedłużyć ich żywotność warto co kilka lat przeprowadzić konserwację.

  9. Łuki
    piątek, 23 lutego, 2018

    Wybór dachówki wbrew pozorom to wcale nie jest prosta sprawa. Ma ona pełnić nie tylko rolę estetyczną ale także sprawdzać się nawet w ciężkich warunkach atmosferycznych. Powyższa ściąga w artykule na co zwracać uwagę na pewno pozwoli nam dokonać właściwego wyboru. Warto ją dokładnie przeczytać bo zawiera naprawdę mnóstwo przydatnych informacji takich jak kształt, rodzaje czy konserwacja.

  10. czemu nie
    piątek, 23 lutego, 2018

    Rynek posiada szeroka gamę pokryć dachowych, a do tego jeszcze dodać kolor plus rodzaj powłoki to od tego wszystkiego można dostać zawrotu głowy. Kiedy kupowałem dachówkę dla siebie miałem jedynie wpływ na kolor, resztę dobrał fachowiec. i nie narzekam. Kilka już lat minęło z dachem nic się nie dzieje. Dekarze przy tym pracują i wiedza jak doradzić.

  11. Kazimierz
    sobota, 24 lutego, 2018

    Obecnie w sprzedaży dostępnych jest bardzo dużo rożnych blachodachówek. Różnią się one od siebie nie tylko wyglądem, ale też technologią wykonania. Uważam iż przy wyborze blachodachówki na swój dach należy się kierować gwarancją jaką daje producent. Lepiej jest trochę dopłacić i wybrać tą, która będzie odpowiednia dla regionu i panujących w nim warunków atmosferycznych. No i oczywiście sama gwarancja to nie wszystko, trzeba też zadbać o odpowiednią konserwację.

  12. Fistaszek
    poniedziałek, 26 lutego, 2018

    Na pewno niewielka waga blachodachówki ułatwia jej transport i to w znacznych ilościach co z kolei przekłada się na krótszy czas montażu. Bez względu na wybór blachodachówki należy pamiętać o jej właściwej konserwacji. W przeciwnym razie nawet najlepsze pokrycie prędzej czy później nie tylko straci swoje walory wizualne, ale także straci jakość i atuty techniczne.

  13. Pawel
    czwartek, 5 listopada, 2020

    Piszę z perspektywy użytkownika domu a zatem i dachu po 25 latach. Budując dom starałem się stosować najlepsze jakościowo, jak na ówczesne czasy, materiały. Zakupiłem blachodachówkę wraz z montażem od renomowanego sprzedawcy. Zamówienie trochę trwało, ponieważ arkusze blachy produkowane były wówczas w Szwecji. Właśnie arkusze, bo pozostałe elementy: obróbki płaskie i gąsiory wytwarzano w Polsce. Problem zaczął się pojawiać po około 16 latach, właśnie z elementami produkowanymi w Polsce. Warstwa, którą jest pokryta blacha- plastizol zaczął się złuszczać. Mimo gwarancji, sprzedawca stwierdził iż nie ponosi odpowiedzialności, gdyż nie jest już tą samą firmą (zmieniono jedno słowo w nazwie firmy i oczywiście REGON) co 15 lat wcześniej. To taka drobna uwaga dla tych, którzy wierzą w 20-30 letnie gwarancje. Obecnie noszę się z zamiarem wymiany pokrycia dachu i szukam sprawdzonego na rynku producenta.

Podobne artykuły