Okna dachowe

Na zimę i nie tylko – dachowe okna energooszczędne

Okna dachowe cieszą się dużą sympatią inwestorów budujących lub remontujących domy z poddaszem użytkowym. Pozwalają lepiej doświetlić i ciekawej zaaranżować wnętrza pomieszczeń na poddaszu. Jedynym minusem wymienianym czasem przez inwestorów jest ich rzekomo mniejsza energooszczędność niż okien tradycyjnych. Obalamy ten mit – okna dachowe są tak samo ciepłe, a może nawet bardziej energooszczędne niż okna tradycyjne!


Energooszczędność liczy się coraz bardziej – to drugi (poza ceną) parametr wymieniany przez inwestorów jako kluczowy przy wyborze okien. Osoby budujące domy są coraz bardziej świadome tego, że warto zainwestować w dobrą stolarkę okienną, gdyż poniesione nakłady zwrócą się w mniejszych kosztach ogrzewania. Producenci okien dachowych odpowiadają na to zapotrzebowanie, oferując produkty o wysokich walorach w zakresie oszczędzania energii. Tym bardziej, że od 1 stycznia 2014 roku w budynkach można montować okna pionowe o współczynniku przenikalności cieplnej Uw nieprzekraczającym 1,3 W/m²K, zaś połaciowe 1,5 W/m²K. Natomiast od 1 stycznia 2017 obowiązywać będą 1,1 W/m²K dla okien pionowych, a 1,3 W/m²K dla połaciowych. W kolejnym etapie, tj. od 1 stycznia 2021 roku współczynnik ten dla okien pionowych ma wynosić 0,9 W/m²K, zaś połaciowych 1,1 W/m²K.

Rama, szyba i parametry

Parametry oraz funkcjonalność wszystkich okien zależą przede wszystkim od zastosowanych pakietów szyb zespolonych. Szkło może zapewniać lepszą ochronę przed hałasem, większe bezpieczeństwo, łatwość użytkowania i oczywiście zyski energetyczne ze słońca zimą. Modele niskoemisyjne w większości są wyposażone w trzy szyby z powierzchnią międzyszybową wypełnioną gazem szlachetnym oraz ciepłą ramką. Wysoka jakość pakietów szybowych musi znajdować uzupełnienie w konstrukcji, a także w samym procesie montażu.
O energooszczędność w produktach Fakro dba nowa technologia thermoPro wprowadzona do okien dachowych klasy PROFI i LUX.
W oknach wykonanych w technologii thermoPro zastosowano wkładki termoizolacyjne w skrzydle i nową powłokę niskoemisyjną szyby, zwiększając w ten sposób energooszczędność całego okna.
Na większą trwałość okna wpływa innowacyjne, opatentowane rozwiązanie – kanaliki odwadniające wprowadzone w dolnych narożach ościeżnicy. Odprowadzają wodę z kondensacji oraz ewentualnych przecieków spowodowanych np. uszkodzeniem lub zabrudzeniem uszczelek. Drewniane profile okna są mniej narażone na działanie wilgoci, co zwiększa ich trwałość.
Okna wykonane w technologii thermoPro mają wyższą szczelność w zakresie przepuszczalności powietrza. Mają 3 i najwyższą 4 klasę szczelności wg EN12207. Oznacza to, że zmniejszona jest ilość niekontrolowanego powietrza, które przenika do pomieszczeń, co jest szczególnie ważne przy wentylacji mechanicznej.
Roto Okna Dachowe proponuje dwa odmienne modele niskoemisyjnych pakietów zespolonych, których parametry techniczne spełniają wymogi budownictwa pasywnego. Okna z serii Designo są dostępne w dwóch wariantach specjalnego zestawu szyb zespolonych Roto blueTec. To 3-szybowy pakiet niskoemisyjny, w którym zewnętrzna i środkowa szyba jest hartowana, a od wewnątrz znajduje się szkło bezpieczne klejone. Szyby wyposażone są w powłokę antyroszeniową. Wariant pakietu z powierzchnią międzyszybową wypełnioną argonem, osiąga współczynnik Ug=0,8 W/m²K. Zestaw z wypełnieniem z kryptonu gwarantuje Ug=0,5 W/m²K.
Linia RotoQ jest z kolei wyposażona w 3-szybowe pakiety Comfort i Premium zbudowane z dwóch szyb hartowanych oraz wewnętrznej bezpiecznie klejonej. Zestaw Comfort zapewnia Ug = 0,7 W/m²K, natomiast Premium Ug = 0,5 W/m²K. Obydwa typy szkleń zespolonych zapewniają trzecią klasę izolacji akustycznej oraz zyski ciepła na poziomie 0,54. Okna Roto wyposażone są w wysokie profile okienne (11,5 cm) oraz dodatkowe docieplenie w postaci termo-bloku WD, który poprawia efektywność energetyczną całego okna (9% dla RotoQ, 15% dla Designo), dzięki czemu okna RotoQ już w standardzie zapewniają współczynnik przenikania ciepła na poziomie Uw = 1,2 W/m²K.
W przypadku firmy Velux, wszystkie oferowane przez nią okna dachowe mają współczynnik Uw niższy lub równy 1,3 W/m²K, co wynika z dostosowania produktów do obowiązujących lub mających obowiązywać norm prawnych. Nowe standardowe okna połaciowe VELUX dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii ThermoTechnology lepiej chronią przed stratami ciepła. Jednym z elementów tej technologii jest polistyren ekspandowany wbudowany w skrzydło i ościeżnicę okna, który wpłynął na obniżenie współczynnika przenikania ciepła Uw do 1,2 W/m²K, czyli o 14 % w stosunku do obecnie oferowanych modeli.

JAK ROZPOZNAĆ OKNA NISKOEMISYJNE?

Okna niskoemisyjne mają stosunkowo wysoki współczynnik przepuszczalności promieniowania słonecznego („g”), który zapewnia pozyskiwanie energii ze słońca. Ponadto mają niski współczynnik przenikania ciepła („Uw”), dzięki czemu temperatura w pomieszczeniach utrzymuje się na stałym poziomie, energia wytworzona wewnątrz nie przedostaje się na zewnątrz, a problem przeciągów nie istnieje. Oprócz parametrów niezbędnych dla podniesienia efektywności energetycznej, nowoczesne modele okien dachowych spełniają wymogi istotne dla komfortu mieszkania, jak np. ochrona przed wilgocią czy wygoda użytkowania. W odniesieniu do okien dachowych i poddaszy użytkowych szczególną uwagę należy poświęcić klasie izolacji akustycznej.

VELUX dzięki zastosowaniu technologii ThermoTechnology lepiej chronią przed stratami ciepła. Fot. Velux

VELUX dzięki zastosowaniu technologii ThermoTechnology lepiej chronią przed stratami ciepła. Fot. Velux

Ciepły montaż – ważna sprawa

Montaż okien dachowych w połaci dachu jest niesłychanie ważny i wymaga staranności – tylko w ten sposób zyskujemy gwarancję, że dach nie stanie się miejscem powstawania mostków termicznych. Dlatego producenci dbają o ułatwienie dekarzom montażu i dostarczenie akcesoriów, które sprawią, że będzie on naprawdę „ciepły”.
W przypadku okien Fakro wykonanych w technologii thermoPro łatwiejszy montaż możliwy jest dzięki zastosowaniu nowych kątowników. Zwiększają one możliwość regulacji okien dachowych oraz skracają czas montażu. Dodatkowo zastosowanie wkrętów Torx usprawnia instalację okien w połaci dachu.
Podobnie Roto oferuje szeroki wybór zestawów przyłączeniowych, które ułatwiają montaż i minimalizują ryzyko wystąpienia błędów wykonawczych. Projektując nową rodzinę okien dachowych Roto, polscy i niemieccy inżynierowie stawiali na intuicyjny i bezawaryjny montaż okien połaciowych RotoQ. I wybrali metodę na kliknięcie, w której charakterystyczny dźwięk jest akustycznym potwierdzeniem właściwego montażu. Montaż zewnętrznego oblachowania bez zastosowania wkrętów oznacza lepszą ochronę drewnianej ramy przed wilgocią oraz ograniczenie ryzyka pojawienia się korozji.
Nowe okna VELUX będzie można montować w konstrukcji dachu na dwóch różnych głębokościach: standardowej lub obniżonej o 40 mm (stosując nowy uniwersalny kątownik montażowy). Niższe osadzenie okna oznacza bardziej estetyczny wygląd połaci dachowej i mniejsze straty ciepła na połączeniu okna z dachem.

5/5 - (17 votes)

Data publikacji: 26 lutego, 2017

Autor:

5/5 - (17 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. AnnaJ
    czwartek, 21 czerwca, 2018

    Już niejednokrotnie spotkałam się z określeniem okien energooszczędnych. W powyższym artykule zawarto tyle ważnych informacji, że wiem już chyba wszystko,a co najważniejsze rozumiem.

  2. Henryk Roch
    czwartek, 21 czerwca, 2018

    Kiedyś okno to było po prostu okno. W dzisiejszych czasach okna dachowe są często skomplikowanym projektem. Często składają się z kilku szyb, czasem nawet wypełnionych gazem. Wszystko to ma nam zapewnić dobrą energooszczędność i izolację cieplną. Dodatkową zaletą jest dosyć prosty i nieskomplikowany montaż.

  3. darek
    czwartek, 21 czerwca, 2018

    Okna podnoszącze wydajność energetyczną to powinien być standard w nowym, ekologicznym budownictwie. Słoneczne zimowe dni mogą dać naprawdę dużo energii, której nie trzeba ddodatkowo pozyskiwać na ogrzanie poddasza. Dużo przydatnych informacji na temat Velux, z pewnością zasugeruję się nimi przy wyborze okien dla moich klientów.

  4. oszczędzacz
    czwartek, 21 czerwca, 2018

    Nadeszły czasy, w których cena nie jest decydującym czynnikiem warunkującym zakup materiałów budowlanych. Coraz częściej patrzymy na koszty eksploatacyjne. I tu idzie nam z pomocą rozwój technologiczny tej branży. Super energooszczędne okna zapewniają oszczędności w ogrzewaniu, nie zmniejszając właściwości użytkowych, to jest doświetlenia pomieszczenia światłem słonecznym. Producenci w pełni nadążają za coraz to bardziej restrykcyjnymi przepisami prawa budowlanego. I to bardzo dobrze.

  5. Domator
    czwartek, 21 czerwca, 2018

    Potwierdzam, że okno dachowe to bardzo istotny element wyposażenia każdego domu z poddaszem użytkowym. Nie zauważyłem abym tracił przez nie więcej ciepła. W jednym z pokoi dołożyłem jeszcze jedno, aby mocniej go doświetlić. Dziś mając do dyspozycji prezentowane okna dachowe chyba zdecydowałbym się na montaż w szeregu kilku okien, aby w pełni korzystać ze światła słonecznego, a nocy mieć piękną panoramę nieba.

  6. ikowalska24
    poniedziałek, 25 czerwca, 2018

    Energooszczędne okna to naprawdę ogromna oszczędność w stosunku rocznym.Sami to zauważyliśmy po wymianie starych okien na nowe.

  7. wania
    poniedziałek, 25 czerwca, 2018

    okna dachowe to dobre rozwiązanie doświetlenia poddasza .Ciekawe rozwiązania sprawiają że okna są energooszczędne i wygodne w użytkowaniu szeroki wybór zestawów przyłączeniowych pozwala na montaż prawie na każdym dachu.

  8. Adrian M.
    poniedziałek, 25 czerwca, 2018

    Pomieszczenia na poddaszu mają swój klimat i jak najbardziej powinny być zastosowane okna dachowe. Pozwalają na stworzenie funkcjonalnej przestrzeni jednocześnie dbając o energooszczędność i doświetlenie. Znani producenci okien obecnie stawiają sobie na wysokie normy energetyczne, a więc nie ma co martwić się, dzisiejsze okna dachowe są takie jak tradycyjne.

  9. kos
    niedziela, 1 lipca, 2018

    Osobiście także byłem przekonany o lepszej jakości okien tradycyjnych od okien dachowych,teraz mój pogląd uległ zmianie.Jeśli będę montował w swoim domu okna na poddaszu,to wybiorę okna dachowe niskoemisyjne ponieważ ich parametry najbardziej do mnie przemawiają.

  10. Kama
    niedziela, 1 lipca, 2018

    No właśnie, nie można zapominać o ciepłym montażu. Nieważne czy to okna dachowe czy zwykłe, okna nie mogą być przyczyną powstawania mostków termicznych i dlatego ten ciepły montaż jest bardzo ważny chociaż jest średnio dwa razy droższy od zwykłego montażu. Ja właśnie ostatnio taki ciepły montaż u siebie robiłam, a kilku znajomych z politowaniem na mnie patrzyło dziwiąc się czemu wydaję tyle pieniędzy na coś tak mało istotnego.

  11. Jacek
    poniedziałek, 2 lipca, 2018

    W ostatnim czasie technologia produkcji okien dachowych jest na bardzo wysokim poziomie. Większość okien znanych producentów spełnia wysokie normy dotyczące bezpieczeństwa jak i parametrów cieplnych oraz energooszczędnych. Nie więc żadnych obaw przed ich montażem, oczywiście najlepiej wybrać te sprawdzone na rynku, a do ich montażu koniecznie trzeba zatrudnić specjalistę. Samo okno to jeszcze nie wszystko dopiero jego prawidłowy montaż pozwoli się cieszyć wszystkimi jego zaletami.

  12. Juryj
    poniedziałek, 2 lipca, 2018

    Okazuje się że, okna dachowe są nawet cieplejsze ,energooszczedniejsze niż okna tradycyjne .Tego nawet sie nie spodziewałem. Faktem jest ze inwestorzy coraz częściej zalecaja montaż takich okien na poddaszu.Jest większa widoczność,poddasze bardziej doświetlone

Podobne artykuły