Elektronarzędzia

Największe i najmniejsze pilarki tarczowe Mafell

Program pilarek tarczowych firmy Mafell składa się z kilkudziesięciu modeli pogrupowanych w kilka kategorii. W obrębie każdej z nich klienci znajdą oczywiście modele sieciowe, jak też zasilane z akumulatora. Mając tak szeroką ofertę elektronarzędzi trudno nie pokusić się o zestawienie modelu najmniejszego z największym, które tutaj okazuje się być niezwykle ciekawym zabiegiem.

Kilka ogólnych uwag o pilarkach Mafell

Pilarki tarczowe są narzędziami, bez których pracę przy drewnie i materiałach drewnopochodnych trudno sobie wyobrazić. Firma Mafell wyposażyła większość swoich sieciowych pilarek w silniki CUprex, które przy stosunkowo kompaktowych rozmiarach osiągają zwiększony moment obrotowy. Ten ruch okazał się niezawodnym rozwiązaniem, ponieważ tarcza tnąca musi pokonywać duże opory materiału – szczególnie jeśli narzędzie stosowane jest w ciesielce przy belkach o dużych średnicach. Największa pilarka Mafell – model MKS 185 Ec z tarczą tnącą o średnicy 450 mm – zasilana jest właśnie takim silnikiem. Natomiast filigranowa KSS 300 MaxiMax to przeciwny biegun na skali wielkościowej pilarek Mafell, ponieważ jej tarcza tnąca ma zaledwie 120 mm średnicy. Dlatego w tym modelu napędem stał się kompaktowy uniwersalny silnik Mafell zaprojektowany z myślą o narzędziach jak najmniejszych i jak najlżejszych.

Ciesielska pilarka tarczowa Mafell MKS 185 Ec

Ta pilarka to ogromne narzędzie o niespotykanej stabilności. Wbrew pozorom liczba 185 użyta w jej nazwie nie oznacza wcale średnicy jej tarczy tnącej – ta wynosi 450 mm – lecz głębokość cięcia, jaką narzędzie oferuje. Dlatego MKS 185 Ec bardzo szybko po swojej premierze została uznana przez branżę za doskonałe narzędzie do prac zarówno ciesielskich jak i ogólno-stolarskich, znajdując zastosowanie przy cięciu drewna litego, materiałów izolacyjnych, płyt kompozytowych czy laminowanych belek. Rozmiar tarczy i moc silnika Cuprex na poziomie 3000 W wymusiły niejako z automatu wyposażenie piły w układ soft start oraz bardzo skuteczny hamulec elektryczny. Dla większego bezpieczeństwa użytkownika, jak też samego narzędzia, piłę wyposażono też w elektronikę utrzymującą obroty na stałym poziomie (przy zmiennym obciążeniu) w zakresie 1400-1700 obr./min. i stale monitorującą poziom obciążenia napędu, by uruchomić odpowiedni wyłącznik gdyby doszło do nadmiernego wysilenia silnika. Głębokość cięcia w pilarce MKS 185 Ec regulowana jest w zakresie od 105 do 185 mm, zaś pochylanie tarczy odbywa się w zakresie do 60 stopni. Łatwość jej obsługi odczuwalna jest m.in. podczas nastawiania systemu ograniczników równoległych oraz przy ustawianiu głębokości cięcia, w czym pomaga czytelna i precyzyjna skala naniesiona na pokrętło. Docenić należy też niski poziom generowanego hałasu, jak też uchylną dolną osłonę tarczy i ogromną wręcz stabilność piły podczas najbardziej obciążających prac, w czym pomaga masa własna na poziomie 19 kg.

Pilarka tarczowa Mafell KSS 300 MaxiMax
Pilarka tarczowa Mafell KSS 300 MaxiMax

Wykończeniowa pilarka ukośna KSS 300 MaxiMax

Ten model – z tarczą o Ø wynoszącej zaledwie 120 mm – to zupełnie inna kategoria, niż omówiona wyżej pilarka ciesielska. KSS 300 MaxiMax to kompaktowa i uniwersalna pilarka zamocowana na listwie prowadzącej i tworząca system do jednoręcznego cięcia ukośnego. Wygoda korzystania z niej polega na tym, że gdy cięcie zostaje już wykonane, pilarka automatycznie powraca do swojej początkowej pozycji. Użyte wcześniej określenie „system” jest tu bardzo uzasadnione, bowiem KSS 300 MaxiMax służy zarówno do cięć ukośnych, jak też może sprawdzać się w roli pilarko- -zagłębiarki, pilarki do dylatacji, pilarki z szyną prowadzącą do długich cięć rozkrojowych (zwijana szyna FLEXI-guide), jak też uniwersalna pilarka prowadzona z ręki bez użycia szyny. Spektrum jej zastosowania w pracach wykończeniowych jest rzeczywiście szerokie – jej domena to płyty, boazeria, drzwi, blaty, parkiety oraz panele podłogowe i licówka.

Ważącą zaledwie 3,0 kg pilarkę KSS 300 wyposażono w napęd o mocy 900 W, o stałych obrotach na poziomie 8800 obr./min. O jej kompaktowości świadczy już to, że umożliwia przycinanie krawędzi i wycinanie szczelin dylatacyjnych w odstępie zaledwie 13 mm od ściany. Maksymalna głębokość cięcia, jaką oferuje ta pilarka wynosi 42 mm – przy pozycji pionowej 90°, zaś przy cięciu pod kątem 45° głębokość cięcia redukuje się do 27 mm. Na uwagę zasługuje możliwość podłączenia do niej worka na wióry lub zewnętrznego odciągu, dla zapewnienia bezpiecznych warunków pracy, a także wykorzystanie stopu magnezu jako materiału na jej obudowę. Ten zabieg pomógł uzyskać jej niską wagę, dzięki której prowadzenie pilarki z wolnej ręki przy wszelkich pracach wykończeniowych nie stanowi żadnego problemu. Warto też docenić fakt, iż punkt obrotu tarczy tej pilarki znajduje się na dolnej krawędzi płyty. Dzięki temu operator potrzebuje tylko jednego punktu oznaczenia kąta na maszynie – obojętne czy prowadzi cięcie przy użyciu prowadnicy, czy też tnie bez niej.

Porównanie podstawowych parametrów MKS 185 Ec i KSS 300 MaxiMax

Przedstawione powyżej dwie pilarki tarczowe to skrajne modele w gamie pilarek firmy Mafell. Ekstremalne wręcz różnice między nimi najlepiej uwidacznia zestawienie ich najważniejszych parametrów w formie poniższej tabeli.

MKS 185 EcKSS 300 MaxiMax
Ciężar (kg)19,03,0
Pobór mocy (W)3000900
Ø tarczy tnącej (mm)450120
Maks. głębokość cięcia (mm przy 90°)18540
Maks. głębokość cięcia (mm przy 45°)13127
Prędkość obrotowa (obr./min)1400-17008800

Pomiędzy nimi nabywcy znajdą ponad 20 innych modeli, które tworzą bardzo szeroką ofertę pozwalającą dobrać optymalne narzędzie dla każdych wymagań – wystarczy wejść na stronę www producenta lub skontaktować się z jednym z wielu lokalnych dystrybutorów.

Lista dystrybutorów dostępna na stronie www.mafell.pl

MAFELL Service Center Polska – ANDREMA P.W.
ul. Głogowska 78, 60-741 Poznań
tel. 61 661-11-52
mafell@mafell.pl

4.9/5 - (8 votes)

Data publikacji: 6 sierpnia, 2021

Autor:

4.9/5 - (8 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły