Fotowoltaika

Najwydajniejsze panele fotowoltaiczne

Jakie są najlepsze panele fotowoltaiczne? Z pewnością te, które mają jak największą wydajność. Wbrew pozorom to twierdzenie wcale nie musi być prawdziwe, choć pierwsze skojarzenie instynktowne wydaje się logiczne. Sprawdzamy zatem, od czego zależy wydajność paneli fotowoltaicznych, po czym można rozpoznać dobre panele solarne i które wybrać!

Co to jest wydajność paneli fotowoltaicznych?

Wydajność paneli fotowoltaicznych określa stosunek pomiędzy ilością wygenerowanego prądu (najczęściej w kilowatach; kWh) a czasem i innymi zasobami potrzebnymi na jego wyprodukowanie. Tak ogólnie przyjęta definicja wydajności energetycznej fotowoltaika ma zastosowanie do analizy efektywności pracy całego systemu PV. Jeśli jednak chodzi o same panele fotowoltaiczne, to sprawa zaczyna być bardziej skomplikowana. Dlaczego?

Przede wszystkim wydajność można rozumieć na kilka sposobów. Pierwszy to wydajność energetyczna sprzętowa, która w przypadku paneli oscyluje na poziomie 14% – 23%. Ten czynnik w dużym stopniu zależy od marki oraz zastosowanej technologii. Można też dostrzec, że niektóre rodzaje paneli, np. monokrystaliczne, mają ogólnie wyższą wydajność od innych, np. polikrystalicznych (z reguły też są one droższe, więc nie przesądza to jeszcze o wyborze najlepszego produktu).

Wydajność pracy paneli fotowoltaicznych zależy zarówno od powyższej wydajności „sprzętowej”, jak i od sprawności energetycznej urządzenia. Na ten ostatni czynnik wpływają takie kwestie, jak sposób i rodzaj montażu fotowoltaiki (strona świata, kąt nachylenia), warunki klimatyczne (częstotliwość zachmurzenia) i atmosferyczne (ilość opadów śniegu, ich intensywność, temperatury – wbrew pozorom zbyt wysokie źle działają na panele oraz ograniczają ich wydajność).

Zdecydowałeś się na zakup fotowoltaiki? Zobacz przygotowany przez nas poradnik ułatwiający wybór odpowiednich paneli fotowoltaicznych.

Najwydajniejsze panele fotowoltaiczne – zestawienie producentów

Nie istnieje jedna reguła, która pozwoliłaby odrzucić jakiś rodzaj producentów fotowoltaiki. Wśród wszystkich ofert znaleźć można zarówno mniej, jak i bardziej wydajne panele słoneczne.

Najbardziej wydajne panele fotowoltaiczne produkowane są między innymi przez LG, Panasonic, Ja Solar, LONGi, ML System (polska firma), Sharp, REC czy ZNSchine. Nie jest to jednak reguła, dlatego wszelkiego rodzaju rankingi wydajności paneli fotowoltaicznej, które znajdziemy na stronach internetowych, siłą rzeczy nie będą nigdy całkowicie kompletne. Oferta producentów zmienia się kilkukrotnie w ciągu, a ich liczba – biorąc pod uwagę najpopularniejszą czołówkę – dochodzi do stu.

Wydajność paneli fotowoltaicznych a gwarancja

Wydajność instalacji fotowoltaicznej to parametr, który często jest weryfikowane przez nabywców – bez względu na to, czy dokonują samemu wyboru i montażu, czy korzystają z wiedzy firmy fotowoltaicznej, skracając czas procesu. Czasem jednak w gąszczu różnych decyzji, które należy podjąć, zapomina się o gwarancji. Trzeba pamiętać, że w przypadku paneli fotowoltaicznych mamy do czynienia z dwoma rodzajami gwarancji:

gwarancja sprzętowa – dotyczy działania panelu fotowoltaicznego; zasadniczo nie różni się wiele od gwarancji innych sprzętów elektronicznych,

gwarancja na wydajność – kluczowy rodzaj gwarancji przy zakupie paneli fotowoltaicznych; określa maksymalny możliwy spadek wydajności energetycznej kupowanych modułów PV, np. 1,5% / rok.

Wybierając panele fotowoltaiczne z kilkunasto lub – lepiej – kilkudziesięcioletnią, atrakcyjną gwarancją na wydajność, ma się pewność, że wybiera się najlepsze produkty. Dzięki temu bowiem nasza inwestycja zyskuje dodatkową ochronę, a wszelkie obliczenia dotyczące tego, za ile lat zwróci się inwestycja, nabiorą wiarygodności. W przypadku, gdyby wydajność paneli zaczęła spadać szybciej, niż przewidział producent w gwarancji (zdarza się to bardzo rzadko), będzie można rozpocząć proces reklamacyjny i zyskać nowe panele bez konieczności inwestowania dodatkowego kapitału.

3.3/5 - (3 votes)

Data publikacji: 6 lutego, 2021

Autor:

3.3/5 - (3 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Patryk
    poniedziałek, 8 lutego, 2021

    mogłoby się wydawać, że im większy panel to będzie bardziej lepszy i wydajny. najlepiej zwrócić uwagę na parametry techniczne i warunki gwarancji aby mieć spokój na długie lata użytkowania fotowoltaiki.

  2. Jan
    czwartek, 18 marca, 2021

    Jestem właśnie po spotkaniu z przedstawicielem OZE w sprawie fotowoltaiki. O ile sama idea jest atrakcyjna i nośna, to nadal pomimo zachęt w postaci dotacji dosyć droga. Nie mniej czekam na decyzję odnośnie dofinansowania. Paneli będę mieć sporo i tutaj pojawia się problem, bo te o większych wymiarach, a tym samym większej mocy, trudniej umieścić na dachu. Zatem wybrałem te o mniejszej mocy (tym samym o mniejszych wymiarach) . Warunki gwarancji są podobne i na ten moment słabo weryfikowalne, gdyż rynek cały czas ewoluuje. Ale zobaczymy. Oferta jest spora i jak ktoś może to warto skorzystać.

Podobne artykuły