Więźba dachowa

Jak naprawić więźbę dachową? Poradnik krok po kroku

Zamierzając wyremontować stary dach, należy sprawdzić, w jakim stanie jest więźba dachowa. Może ona okazać się bowiem zagrzybiona, przegnita lub popękana. Jednak nawet taką więźbę można naprawić. Zobacz w poradniku poniżej, jak ocenić stan więźby dachowej i jak zaplanować jej remont.

Sprawdzanie stanu więźby dachowej

Do oceny stanu więźby konieczny jest demontaż pokrycia, ponieważ większość odkształceń ma zwykle miejsce od strony pokrycia. Tam drewno jest bardziej narażone na działanie wody oraz ciężaru dachu. W eternicie ponadto mogą występować trudne do znalezienia mikropęknięcia.

Po zdjęciu pokrycia należy sprawdzić, czy więźba nie jest wypaczona. Oceniamy tutaj także stan drewna: czy występują w nim przegnicia, grzyby lub owady. Elementy, które przegniły są miękkie i sine. Jeżeli drewno jest zaatakowane przez owady, widoczna jest w nim sieć kanalików. Z kolei zagrzybienie objawia się silnym zapachem stęchlizny oraz pokryciem grzybnią.

Jak naprawić więźbę dachową? Poradnik krok po kroku
Jeżeli nie posiadamy doświadczenia ciesielskiego, lepiej zlecić ocenę stanu więźby dachowej konstruktorowi. Taki zabieg jest natomiast niezbędny, gdy stare pokrycie miało mniejszy ciężar niż planowane nowe. Konstruktor po wykonaniu obliczeń przygotuje możliwości krycia dachu oraz wzmocnienia starej więźby. Jeśli jednak zdecydujemy się na samodzielną ocenę, warto poszukać poradników na temat budowy, remontu czy zmian w więźbie dachowej, aby uniknąć popełnienia kosztownych błędów.

Jak naprawić więźbę dachową?

W pierwszej kolejności należy usunąć wszystkie uszkodzone przez powyższe czynniki elementy oraz te, które zlokalizowane są w sąsiedztwie grzybni. Trzeba również usunąć zbutwiałe drewno lub takie, które jest mocno zniszczone przez owady. Łaty natomiast usuwamy ze względu na odkształcenia lub liczne przegnicia.

Często po starej konstrukcji więźby pozostają tylko murłaty i krokwie – te również należy zbadać i jeśli są uszkodzone, usunąć fragment lub element. Pamiętajmy, że wymiana elementów nośnych musi się odbywać dopiero po ich odciążeniu. Jeżeli krokwie nie są całkiem zniszczone, możemy zdecydować się na ich wzmocnienie poprzez obkładanie z dwóch stron deskami grubości ok. 32 mm, następnie skręcając śrubami. Innym sposobem jest dodanie dodatkowej krokwi pomiędzy już istniejącymi.

Jak szybko można wykonać remont więźby dachowej?

Prawidłowe przygotowanie więźby dachowej pod nowe pokrycie, to ok. 70 proc. czasu, jaki przeznaczymy na montaż nowego pokrycia. Na remont więźby, która ma bardzo zły stan, musimy przeznaczyć minimum tydzień do 10 dni.
Jak naprawić więźbę dachową? Poradnik krok po kroku

Wstępne krycie więźby dachowej – jak wykonać?

Po remoncie więźby i jej (koniecznym!) zaimpregnowaniu, możemy przejść do wykonania wstępnego pokrycia. Możemy w tym celu wykorzystać specjalną folię wstępnego krycia, którą układa się na krokwiach, jeżeli dach ma być pokryty sztywnym materiałem (np. blachodachówką). Pasy folii należy montować tak, by napisy były umieszczone na wierzchniej stronie (zapewnimy wtedy poprawny kierunek przepływu pary wodnej). Pasy układa się na ok. 10-15 cm zakład, a następnie mocuje do krokwi. Kolejny krok to przybijanie kontrłat, a do nich prostopadle łat.

Wymiary kontrłat nie są bardzo ważne. Uwagę musimy zwrócić natomiast na wymiary samych łat. Kontrłaty zwykle mają wymiary 2,4×4,8 cm. Przekrój łat natomiast musimy dopasować do:

  • kąta nachylenia dachu,
  • rozstawy krokwi,
  • wagi pokrycia,
  • warunków atmosferycznych.

Dla przykładu, gdy rozstaw krokwi nie przekracza 100 cm oraz mamy lekkie pokrycie dachowe, łata może mieć wymiary 5×4 cm. Jeśli materiał jest ciężki, należy zastosować łaty o przekroju 6×4 cm. Pamiętajmy, że odległości między łatami muszą być takie same. Po ich przybiciu możemy przejść do montażu pokrycia dachu.
Jak naprawić więźbę dachową? Poradnik krok po kroku

Impregnacja więźby dachowej – czy jest konieczna?

Impregnacja więźby nie jest wysokim kosztem inwestycyjnym. Porównując go z kosztami, które mogą wystąpić w przypadku ewentualnych uszkodzeń, warto zdecydować się na dobrą impregnację przeciwko grzybom czy owadom. Po naprawieniu więźby możemy więc pokryć ją specjalnymi środkami ochronnymi. Nanosić można je pędzlem, szczotką lub spryskiwaczem. Warto położyć impregnat na drewnie w kilku warstwach.

Jakie są możliwe zmiany przy remoncie więźby dachowej?

Najczęściej wprowadzaną zmianą przy budowie nowej więźby, jest wykonanie okapu. Starsze budynku (z lat 70. i 80.) zwykle nie posiadają okapów, gdzie rynny są wsparte na gzymsie. Dziś wielu inwestorów modyfikuje więźbę, wydłużając ją o ok. 80 cm. Inną możliwą zmianą, jest wprowadzanie wyłazu dachowego. Remont więźby możemy również połączyć z adaptacją poddasza na mieszkanie. W takim przypadku dach musimy dodatkowo ocieplić i ewentualnie zamontować w nim okna połaciowe.

4.4/5 - (11 votes)

Data publikacji: 12 grudnia, 2017

Autor:

4.4/5 - (11 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły