Narigua – dom ponad wierzchołkami

Narigua – dom ponad wierzchołkami
Narigua – dom ponad wierzchołkami 

Dom z widokiem na cały krajobraz bywa… przekleństwem, zwłaszcza dla architektów. Z takim wyzwaniem zmierzył się David Pedroza Castañeda z meksykańskiego studia p+0 arquitectura.

Stworzony przez Davida Pedroza Castañedę obiekt nazywa się Narigua House i powstał na skalistym zboczu w El Jonuco w meksykańskim stanie Baja California. Inwestorzy postawili przed architektem trudne zadanie: stworzyć dom, który perfekcyjnie wkomponuje się w okoliczny, surowy, górski krajobraz, dobrze znany w Meksyku, gdzie miasta w dolinach otoczone są przez wysokie góry.

Dom Narigua powstał właśnie w takim krajobrazie północnego Meksyku, w otoczeniu gęstego lasu. Zdaniem projektanta jednym z poważniejszych wyzwań było tak stworzyć budynek, aby rozpościerał się z niego widok na góry a jednocześnie mógł powstać w poszanowaniu naturalnych zasobów. David Pedroza Castañeda nie naruszył miejscowego ekosystemu, a problem rozwiązał poprzez „wyniesienie” budynku ponad wysokie drzewa cydrowe – w ten sposób obiekt jakby unosi się ponad wierzchołkami. Zastosowane kolory sprawiają, że obiekt doskonale wtapia się w krajobraz.

Obiekt składa się z trzech modułów o różnej wielkości, jakby na siebie warstwowo nałożonych. Każdy z nich pełni inną funkcję: w pierwszym znajduje się garaż oraz rozmaite schowki, w drugim mieszczą się przedpokój, sypialnia oraz klatka schodowa, natomiast w ostatnim z nich właściciele korzystają z kuchni i salonu dziennego. Dom wyposażony jest również w tarasy, znajdujące się w zachodniej części domu.

Narigua - dom ponad wierzchołkami Narigua - dom ponad wierzchołkami Narigua - dom ponad wierzchołkami Narigua - dom ponad wierzchołkami Narigua - dom ponad wierzchołkami Narigua - dom ponad wierzchołkami Narigua - dom ponad wierzchołkami Narigua - dom ponad wierzchołkami Narigua - dom ponad wierzchołkami Narigua - dom ponad wierzchołkami Narigua - dom ponad wierzchołkami Narigua - dom ponad wierzchołkami Narigua - dom ponad wierzchołkami Narigua - dom ponad wierzchołkami Narigua - dom ponad wierzchołkami Narigua - dom ponad wierzchołkami Narigua - dom ponad wierzchołkami Narigua - dom ponad wierzchołkami Narigua - dom ponad wierzchołkami Narigua – dom ponad wierzchołkami Narigua - dom ponad wierzchołkami Narigua - dom ponad wierzchołkami

Więcej na: www.pmascero.com

Źródło: Design Alive
Tekst: Anna Borecka

Data utworzenia: 29.12.2015


Komentarze

  • Czarek napisał(a):

    Genialny pomysł. Gdybym tylko miał kasę to z pewnością przeniósłbym się do takiego domu z widokiem na całą okolicę. Góry, wierzchołki drzew. pofałdowany teren to coś czego pożądam.Ciekawy projekt składający się jakby z kilku modułów, tarasy, różne schowki dają wnętrze równie interesujące. Jestem za.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły