Narzędzia skrawające – co warto o nich wiedzieć?

Narzędzia skrawające
Narzędzia skrawające 

Narzędzia skrawające inaczej nazywane są narzędziami do obróbki ubytkowej i, jak wskazuje już sama ich nazwa, służą po prostu do skrawania. Proces ten polega na zdejmowaniu niewielkich fragmentów obrabianego materiału. Narzędzia skrawające są to bardzo popularne urządzenia, używane zarówno przez fachowców, jak również amatorów.

Podział narzędzi skrawających

Narzędzia skrawające można podzielić na kilka różnych sposobów. Pierwszy z nich to podział ze względu na sposób działania. Występują narzędzia z napędem ręcznym, a także z napędem maszynowym. Kolejne rozróżnienie jest ze względu na sposób obróbki. I w ten sposób wyróżniamy m.in. piły, noże oraz wiertła, ponieważ każde z nich pracuje w inny sposób, a także jest odpowiednie do innych typów materiałów. Narzędzia skrawające można sklasyfikować również ze względu na rodzaj i tak wyróżnia się urządzenia do obróbki zgrubnej oraz wykańczającej. Czwartym sposobem na rozróżnienie narzędzi skrawających jest podzielenie ich ze względu na sposób kształtowania się powierzchni: zwykłe, kształtowe oraz obwiedniowe. Na koniec podział ze względu na zastosowanie, czyli narzędzia uniwersalne oraz specjalne.

Budowa narzędzi skrawających

Narzędzia skrawające dzielą się na trzy części. Pierwsza z nich to część robocza, czyli ta, która ma bezpośredni związek z procesem skrawania. Druga to część prowadząca (przednia – wprowadzająca lub tylna – wyprowadzająca część roboczą ze strefy obróbki). Trzecia część to natomiast część chwytowa, która pozwala na połączenie narzędzia z napędem.

Rodzaje narzędzi skrawających

Występuje także podział na rodzaje narzędzi skrawających. Dzielą się one na sześć różnych rodzajów: noże (tokarskie, strugarskie, a także dłutownicze), frezy (walcowe, czołowe, walcowo-czołowe, tarczowe, kątowe, kształtowe, do gwintów oraz modułowe do kół zębatych), narzędzia do otworów (wiertła, nawiertaki, rozwiertaki, pogłębiacze oraz głowice wiertarskie), przeciągacze (do otworów, jak również do powierzchni zewnętrznych), przepychacze, narzędzia do gwintów (gwintowniki maszynowe i ręczne, narzynki oraz głowice gwinciarskie).

narzędzia skrawające

To bardzo bogata klasyfikacja, która pozwala na szczegółowe rozróżnienie wszystkich rodzajów narzędzi skrawających. Dzięki temu każdy fachowiec, jak również amator może z łatwością dopasować odpowiedni rodzaj narzędzia skrawającego do swoich indywidualnych potrzeb. Taki podział sprawia, że rozróżnienie tego rodzaju sprzętów nie powinno przysporzyć już żadnych, nawet najmniejszych kłopotów. Jeśli szukasz miejsca, gdzie dostępny jest bogaty wybór narzędzi skrawających, koniecznie zajrzyj na stronę https://www.ebmia.pl/narzedzia-skrawajace-c-1805_1349.html

Lider w produkcji narzędzi skrawających

Wśród producentów narzędzi skrawających bardzo dużą popularnością, jak również niemałym uznaniem cieszy się firma YG-1. Można śmiało stwierdzić, że jest to światowy lider w tej branży. Ich produkty można znaleźć w sklepach na całym świecie. Obecnie kupimy je już w ponad 75 krajach. Jeśli chodzi o Europę, jest to aż 40%, z kolei w Azji – 35%. Natomiast w USA oraz Ameryce Południowej – 25%. W Polsce również możemy kupić narzędzia od YG-1.

Wysokiej jakości narzędzia znajdziesz w sklepie techniczno-narzędziowym EBMiA.pl

narzędzia skrawające

Data utworzenia: 20.06.2019


Komentarze

  • gusla napisał(a):

    Doskonałej klasy narzędzia skrawające znajdziecie u Optima-Tools. Narzędzia wysokiej klasy, znakomicie spełniające swoje funkcje. Świetni specjaliści, którzy potrafią odpowiednio doradzić.

  • obywatel napisał(a):

    Aby dobrać dla siebie najodpowiedniejsze narzędzie skrawające należy kierować się przynajmniej ogólną wiedzą odnośnie klasyfikacji takich narzędzi.Ja osobiście z narzędzi skrawających używam :wierteł,rozwiertaków,gwintowników i narzynek i to mi jak na razie wystarcza.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły