Naturalnie piękna rezydencja

Naturalnie piękna rezydencja
Naturalnie piękna rezydencja 

Projekt rezydencji pod Gdynią powstał na indywidualne zamówienie. Życzeniem inwestora było wykorzystanie wyłącznie naturalnych materiałów. Wybierając ceramiczną karpiówkę na pokrycie dachowe architekt nie tylko spełnił te wymagania, ale stworzył rezydencję stylem związaną z historyczną architekturą regionu.

Rezydencja usytuowana na rogatkach Trójmiasta nie mogła być kolejnym typowym projektem. Realizacji pomysłu podjęła się firma Promopack, znana z nietuzinkowych projektów nawiązujących formą do tradycyjnej, lokalnej architektury. Do budowy domu wykorzystane zostały naturalne, ekologiczne materiały – kamień i łupek, drewno, klinkier, bruk klinkierowy oraz dachówka ceramiczna – karpiówka.

Karpiówka tworzy styl

Do wykonania pokrycia dachowego nieprzypadkowo wybrano angobowaną dachówkę Koramic w kolorze miedzianym. W projekcie zaproponowano trzy wole oka, dosyć często występujące w regionalnej architekturze Pomorza. Nawet w opinii fachowców jest to niełatwy w realizacji element architektoniczny i konstrukcyjny. Jego wykonanie wymaga idealnej wręcz współpracy cieśli z dekarzem oraz niezwykłej staranności i precyzji prac. Jednak w ten sposób stosunkowo prosta bryła budynku została zwieńczona stylowym dachem. Celowym zabiegiem było też zastosowanie wyrazistej barwy pokrycia. Miedziany kolor sprawił, że powierzchnia dachu nabrała szczególnego znaczenia w otoczeniu istniejącej naturalnej zieleni topól i brzóz – zachowanych na działce i wykorzystanych przy aranżacji ogrodu. Harmonia jednobarwnej powierzchni dachu z materiałami użytymi do wykończenia elewacji lepiej podkreśla wyjątkowe cechy rezydencji i niejako wydobywa piękno zrealizowanych detali architektonicznych.

Naturalnie piękna rezydencja

Mądrze i konsekwentnie

Przy budowie domu zastosowano tradycyjną, drewnianą konstrukcję słupowo-ryglową. Z ciekawych elementów projektu warto wymienić ozdobne starociesielskie aplikacje w postaci kroksztynów czy mieczy widocznych np. na zdobionym drewnianym balkonie umieszczonym na charakterystycznym wykuszu. Wygląd zewnętrzny rezydencji jest harmonijnie uzupełniony przez stylistykę wnętrza. Szczególnie podkreśla ją antresola na litym drewnianym stropie. Wystrój dopełniają pastelowe kolory i drewniane, masywne meble. W stworzeniu przyjaznej atmosfery całego domu, od dachu po wnętrze, inwestycja pod Gdynią może służyć za wzór. Projekt: Dom jednorodzinny, Gdynia Architektura: Biuro projektowe Promopack Sp. z o.o., www.promopack.pl Wykonanie: Promopack Sp. z o.o. Dachówki ceramiczne: Karpiówki półokrągłe Koramic, 18 x 38 cm, miedziana angoba

Data utworzenia: 19.03.2013


Komentarze

  • Piotrek napisał(a):

    Świetnie zaprojektowany dom z mnóstwem szczegółów przykuwających uwagę. Użycie naturalnych materiałów, dachówka ceramiczna karpiówka- sztuka ciesielska - to główne atrybuty. Wszystko współgra i nawiązuje do historii. Lubię takie niebanalne projekty. Gratulacje dla architektów i inwestora.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły