Nawet Tymczasowy Pawilon może być inny niż zwykle

 

Konstrukcja pawilonu pokrytego okładziną ze złotego stopu miedzi jest na wskroś nowoczesna i z powodzeniem koncentruje uwagę przechodniów na wystawie „Złoty przepych: sztuka zdobnicza średniowiecznej Westfalii” odbywającej się w Münster w Niemczech.

Pawilon, tymczasowy i nowoczesny, ustawiony został w sercu placu Katedralnego (Dormplatz). Wyraźnie kontrastował z historycznym centrum miasta, będąc połączeniem między przestrzenią wystawienniczą muzeum i komnatą sztuki gmachu katedry. Projekt pawilonu powstał w efekcie współpracy pomiędzy Akademią Architektury w Münster oraz pracowni ‚modulorbeat’. Zespół 33 studentów pod kierownictwem Marca Günnewiga i Jana Kampshoffa opracowywał różne wersje wstępne projektu.

Rozwiązanie w złotym kolorze

Jury konkursu ostatecznie przychyliło się do wizji zakładającej złote rozwiązanie i budynek w kształcie gwiazdy na planie stylizowanego krzyża, którego najbardziej charakterystycznymi elementami stały się elewacje ze złotego stopu miedzi. Tymczasowy pawilon mający służyć popularyzacji sztuki to w Munster nic nowego – pięć lat temu pracownia „modulorbeat” zaprojektowała podobny budynek, gdzie także zastosowano powierzchnie ze stopów miedzi.

Nawet Tymczasowy Pawilon może być inny niż zwykleFoto: Christian Richters

Pawilon miał pełnić funkcję warsztatu tętniącego życiem. Stał się miejscem organizacji i edukacyjnych sesji artystycznych towarzyszących wystawie. Możliwość zaglądania do budynku przez oszklone ściany szczytowe sprawiła, że jego prosta, surowa koncepcja architektoniczna przeniosła się do wnętrza. Konstrukcja nośna wykonana z litego lub krzyżowo laminowanego drewna jest kompletnie odsłonięta. W związku z tym powierzchnie posadzek, sufitów i ścian równomiernie połyskują w sposób typowy dla drewna. Podobnie jest w przypadku ośmiu znajdujących się we wnętrzu stołów roboczych, zmontowanych osobiście przez członków zespołu projektanckiego.

Elewacje pionowo modulowane

Elewacje opracowane przez architektów wykonane ze stopu miedzi były modulowane pionowo z zastosowaniem niepowtarzalnych profili o regularnych, falistych kształtach, przypominających miechy. Szybką, tanią i bezproblemową produkcją zajęła się firma specjalistyczna, korzystająca z własnych technologii profilowania. Pawilon wystawy „Złoty Splendor” zyskał bezkompromisową, złotą formę, przełamaną jedynie na ścianach szczytowych konstrukcji na planie krzyża zatopionymi w nich drzwiami i oszklonymi powierzchniami. Choć pawilon został już zdemontowany, nastąpiło jednak odtworzenie z zastosowaniem oryginalnych materiałów na terenie lokalnej szkoły. Tam mogą korzystać z niego nauczyciele, na przykład przedmiotów artystycznych, co pozwoli na koncepcyjnie spójny i zrównoważony efekt. Autor tekstu: Chris Hodson źródło: copperconcept.org

Nawet Tymczasowy Pawilon może być inny niż zwykleFoto: Christian Richters

Data utworzenia: 01.04.2013


Komentarze

  • Ewaryst napisał(a):

    Świetny pomysł z nietypowym pawilonem tymczasowym. Aż przyjemnie się na niego patrzy. Warto propagować i nagradzać takie pomysły dzięki czemu osiągniemy swój cel a świat nie będzie monotonny.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły