Realizacje

Niecodzienna architektura jednoosobowego domu

Coraz częściej single decydują się na zamieszkanie w jednoosobowym domu. Mieszka się w nim niezwykle dobrze, gdy nietypowy projekt dedykowany jest singlowi. Taki projekt zrealizowany został w Krakowie.

Jednoosobowy dom zaprojektowany przez biuro Architekt Lemański w Krakowie zwraca uwagę zarówno na mieszkaniowy koncept, jak i zaskakujący, fantazyjny kształt bryły, z dopasowanymi do niego wnętrzami i niecodzienną aranżacją.

Jednoosobowy dom zaprojektowany przez biuro Architekt Lemański w Krakowie Jednoosobowy dom zaprojektowany przez biuro Architekt Lemański w Krakowie Jednoosobowy dom zaprojektowany przez biuro Architekt Lemański w Krakowie 

Liczy się pomysł

Wyjątkowa bryła budynku nie poddaje się żadnym konwenansom. Zaprojektowana dzięki zaawansowanym programom umożliwiającym projektowanie w trójwymiarze-staje się zupełnie wyjątkowa. Budynek  poddano plastycznej obróbce. Bryłę rozciągnięto i bawiono się jej kształtem. Efekt? Dom wpisujący się w zabudowę osiedla przy swej unikatowości i niespotykanym charakterze.

Innowacja na dachu

Lokalne przepisy nakazywały architektom zaprojektowanie dachu dwuspadowego, obowiązującego w okolicy. Tak zrobili. Zaangażowali wyobraźnię i stworzyli dach, będący jednocześnie częścią zabudowy. Ta innowacja zaowocowała powstaniem bryły, która stanowczo zerwała z architektoniczną sztampą.

Ach! Fasada

Projektując fasadę budynku, kierowano się tym, by podstawa budynku różniła się zasadniczo od wygiętego w łuk pokrycia dachowego. Zastosowano zatem odmienne kształty i różne materiały, które kontrastowały teksturą i kolorem. Blacha tytanowo – cynkowa (doskonale nadająca się dzięki swoim właściwościom do nietypowych form architektonicznych)pokryła fantazyjny, łukowaty dach. Podstawę budynku pokryto białym piaskowcem. Materiały, ich kolory i sposób ułożenia wyraźnie wyodrębniają poszczególne części bryły.

Front budynku

Rozróżnienie na podstawę i nadbudowę łukowatą dokładnie widać od frontu. Pokryta piaskowcem, dolna część budynku jest garażem o powierzchni 22 m². Podjazd wyłożono naturalnymi kamieniami. Z tego miejsca można też dostrzec tyły ogrodu z drzewami, krzewami i trawnikiem.

Od strony ogrodu

Z tej strony widzimy tylko początek nadbudowy w kształcie łuku. Jej całą tylną ścianę zajmuje otwierające dom na ogród wielkopowierzchniowe okno. Z domu można wyjść na drewniany, prosty taras. To doskonałe miejsce na relaks i wspaniały widok na zieleń wokół domu.

Wchodząc do domu

Kiedy popatrzymy na budynek od strony frontu, po lewej stronie dostrzeżemy wejście. Prowadzi do niego kładka i szklane zadaszenie w którym umieszczono oświetlające drzwi halogeny. Garaż jest odrębną strefą, przeznaczoną na parkowanie auta i nie jest połączony wejściem do domu.

Co z kuchnią?

 Powierzchnia użytkowa wewnątrz domu to jedynie 40 m²! Klient chciał, by budynek zaaranżowano w taki sposób, aby na małej przestrzeni stworzyć  funkcjonalne i wygodne wnętrze. Znajdziemy tu zatem komfortową i przytulną przestrzeń dzienną, aneks kuchenny, a także sypialnię i łazienkę.

Do wykonania wnętrza użyto jasnych kolorów i naturalnych materiałów. Mieszkanie zyskało dzięki temu przestronności. W kuchni znajduje się czerwona lodówka o codziennym kształcie, przełąmująca doskonale biel pomieszczenia. Podłoga pokryta została wylewką żywiczną  – to materiał, używany  coraz częściej w nowoczesnych, nietypowych  wnętrzach.

Jeszcze klatka schodowa

Parter budynku to strefa dzienna, wyższy poziom  obejmuje część prywatną z sypialnią.  Niekonwencjonalność bryły sprawiła, że  na piętrze wytworzyła się przestrzeń, która idealnie pasowała na przytulną sypialnię. Prowadzące do niej schody, wykonano z drewna dębowego. Zabudowa mebli na parterze i poddaszu wykonana jest także z tego surowca.  Przez liczne okna wpada słoneczne światło, które sprawia, że dom jest jasny i przestronny.

Sypialnia

Usytuowana na pierwszym piętrze sypialnia także  utrzymana jest w bieli, dominującej na pozostałej przestrzeni. i Mimo niewielkiej powierzchni, znalazło się w niej miejsce na narożnikową kanapę, telewizor, niewielkie meble i lampę podłogową. Pokryta szarą wykładziną podłoga świetnie współgra z resztą sypialni.

W ogrodzie

Niecodzienna architektura jednoosobowego domu widoczna jest także w ogrodzie. To  pięknie zaprojektowana zieleń  i przeplatające się z liczne skalniaki i ścieżki wysypane białym kamieniem. Całość tworzy  z fantazyjną bryłą budynku piękno i harmonię.

Jednoosobowy dom zaprojektowany przez biuro Architekt Lemański w Krakowie Jednoosobowy dom zaprojektowany przez biuro Architekt Lemański w Krakowie

Jednoosobowy dom zaprojektowany przez biuro Architekt Lemański w Krakowie Jednoosobowy dom zaprojektowany przez biuro Architekt Lemański w KrakowieJednoosobowy dom zaprojektowany przez biuro Architekt Lemański w Krakowie Jednoosobowy dom zaprojektowany przez biuro Architekt Lemański w Krakowie  

 

Źródło: Homify
Zdjęcia: Architekt Lemański

5/5 - (28 votes)

Data publikacji: 3 czerwca, 2019

Autor:

5/5 - (28 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Leon K.
    wtorek, 4 czerwca, 2019

    Doskonały projekt. Zawsze marzyłem o nietypowym miejscu do zamieszkania. Niestety do chwili obecnej nie udało mi się tego zrealizować ale nadal kibicuję innym, którym to się udaje. Gratulacje dla pracowni Architekt Lemański. Świetnie zaaranżowane wnętrze, wkomponowanie domu w otoczenie, ogród. Gratulacje !!

  2. obywatel
    wtorek, 4 czerwca, 2019

    Jak dla mnie projekt jest oryginalny i nowatorski jeśli chodzi o nasz rodzimy rynek.Według mnie praktyczne i jasne wnętrze jest równie ważnym atutem tego budynku jak niepowtarzalny styl fasady budynku.Osobiście cieszyłbym się gdyby w mojej okolicy pobudowano taki oryginalny dom,sam bym mógł nawet w nim zamieszczać gdybym był singlem.

Podobne artykuły