Kominy

Niepalna i kompleksowa obudowa komina systemowego

Aktualnie na polskim rynku budownictwa mieszkaniowego obserwujemy znaczące ożywienie. Owe wzrosty dotyczą zarówno segmentu jednorodzinnego i wielorodzinnego. Rozwój budownictwa w tym obszarze pociąga za sobą zastosowanie coraz to nowocześniejszych technologii budowlanych, których celem jest uatrakcyjnienie aspektów wizualnych i usprawnienie procesów realizacyjnych. Istotnym jest, by stosowane materiały dekoracyjne spełniany również wymagania bezpieczeństwa użytkowania.

Każdy obiekt budowlany powinien być zaprojektowany i wykonany w pełnej zgodności z przepisami, a poszczególne jego elementy powinny spełniać podstawowe wymagania, tzw. „sześć podstawowych wymagań” Prawa Budowlanego. Są to:

  • Bezpieczeństwo konstrukcji,
  • Bezpieczeństwo pożarowe,
  • Bezpieczeństwo użytkowania,
  • Odpowiednie warunki higieniczne i zdrowotne oraz ochrona środowiska,
  • Ochrona przed hałasem i drganiami,
  • Oszczędność energii, odpowiednia izolacyjność cieplna przegród.

Wentylacja i odprowadzanie spalin

W artykule tym skupmy się na bardzo istotnym elemencie dla każdego budynku, jakim jest wentylacja i odprowadzanie spalin pochodzących od systemów grzewczych. Każdy z tych aspektów jest niezmiernie istotny dla komfortu i bezpieczeństwa mieszkańców. Elementami odpowiedzialnymi za poprawną gospodarkę wymiany powietrza oraz odprowadzanie trujących gazów i dymu z kotłów spalinowych, są kominy. To bardzo ważne urządzenia w każdym budynku i powinno się dołożyć wszelkich starań, aby wykonać i wykończyć je w sposób poprawny technicznie, tak aby bezpiecznie pełniły swoją funkcję.
Przyspieszenie procesów budowlanych i rozwój nowych technologii doprowadziły do tego, iż tradycyjne kominy murowane z cegły pełnej powoli stają się historią. Prym na rynku wiodą kominy tzw. systemowe, oparte na pustakach keramzytobetonowych z wkładem izolowanym. Przewagą takiego rozwiązania w porównaniu do tradycyjnych technologii jest szybkość i prostota samego ich wbudowania. Niestety, części komina systemowego powyżej połaci dachowej należy dodatkowo wykończyć, ponieważ same pustaki konstrukcyjne do estetycznych nie należą. Najpowszechniejszym sposobem ukrycia surowych części komina jest ich zabudowanie materiałami, które oprócz efektu estetycznego zapewniają ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Kompleksowy system niepalnych zabudów kominów systemowych zgodny z Warunkami Technicznymi.
Kompleksowy system niepalnych zabudów kominów systemowych zgodny z Warunkami Technicznymi.

Płytka włókno-cementowa Cedral

Przed podjęciem decyzji, czym i w jaki sposób zabudujemy komin systemowy należy rozważyć kilka istotnych aspektów, które będą miały wpływ na poprawne użytkowanie. Pierwszy z nich, to materiał jakim chcemy zabezpieczyć komin. Musi on być odporny na wieloletnie oddziaływanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, a technologia montażu powinna być bezpieczna. Świetnie do tego nadaje się płytka włókno-cementowa Cedral. Jest odporna na warunki atmosferyczne tj. deszcz, śnieg, mróz i intensywne nasłonecznienie. Do obróbki komina stosuje się zwykle mniejszą płytkę o wymiarach 20 x 20 cm, co pozwala na precyzyjne ułożenie oraz minimalne straty materiału. Płytki Cedral czy innych materiałów wykończeniowych, nie stosuje się bezpośrednio na samym pustaku keramzyto-betonowym komina systemowego. Głównym przeciwwskazaniem metody mocowania bezpośredniego jest zastosowanie wielkopunktowej ingerencji mechanicznej, która nie jest dopuszczalna przez większość producentów kominów systemowych. Wymagane zatem jest przeniesienie płaszczyzny kotwienia, poprzez zastosowanie stelażu zmniejszającego do minimum ingerencję mechaniczną ze stabilnym i bezpiecznym poszyciem. Każdy z tych elementów musi być bezpieczny w zakresie odporności na warunki atmosferyczne i posiadać klasę niepalności A1 lub A2. Wymagania niepalności wszystkich materiałów z jakich wykonywane są kominy regulują przepisy krajowe, a dokładnie Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Przepisy

W paragrafach § 266.1 i § 267.1. mowa jest iż „przewody wentylacyjne i spalinowe lub obudowy tych przewodów powinny być wykonywane z wyrobów niepalnych”. W związku z tym zakazane jest stosowanie płyt drewno-pochodnych, takich jak np. OSB pod wykończenie kominów, ponieważ jest to wyrób palny oraz nie jest odporny na destruktywne odziaływanie warunków atmosferycznych.

Jaki zatem system zastosować?

Jednym z kompleksowych systemów obudowy kominów, który spełnia wszystkie restrykcyjne wymagania, jest niepalna obudowa składająca się z dwóch produktów, włókno-cementowych od Cedral i włóknisto-cementowych od Siniat. Zabudowa taka wykonana jest z odpornych na warunki korozyjności elementów rusztu stalowego (profile Nida CD60 C5, Profile Nida UD27 C5 + łączniki Nida ES60 C5), do którego mocujemy konstrukcyjne płyty włóknisto-cementowe Cementex w klasie palności A1 firmy Siniat.

Płytki włókno-cementowe Cedral

Tak wykonana podkonstrukcja to bezpieczne i trwałe podłoże pod niepalne płytki włókno-cementowe Cedral.
Płytki dachowo-elewacyjne Cedral to nowoczesny design, trwały, ponadczasowy materiał i co najważniejsze, niepalny produkt o klasie niepalności A2.

Montaż

Ich montaż jest prosty i nadaje unikatowy charakter każdemu dachowi, a dla dekarza jest to możliwość pokazania swoich umiejętności i kunsztu dekarstwa. Stosując ten duet idealny, mamy pewność, że komin ma estetyczne wykończenie płytkami, a cały system jest poprawny w zakresie spełnienia wymogu niepalności oraz oferuje bezpieczeństwa użytkowania na długie lata.

Inż. Radosław R. Kowalski
Kierownik Rozwoju Technicznego Produktów i Systemów
Siniat Sp. z o.o. / Etex Group

4.9/5 - (28 votes)

Data publikacji: 7 czerwca, 2021

Autor:

4.9/5 - (28 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. behapowiec
    wtorek, 8 czerwca, 2021

    Właściwa i skuteczna wentylacja oraz skuteczne
    odprowadzenie spalin z urządzeń są warunkiem bezpieczeństwa mieszkańców. Dlatego też powyższe instalacje winny spełniać bezwzględnie właściwe przepisy prawa budowlanego. W pierwszej kolejności w zakresie niepalności, szczelności i trwałości a i warto również dodatkowo zadbać o estetykę.

  2. Piotr
    wtorek, 8 czerwca, 2021

    patrząc na komin raczej nie zastanawiamy się z czego jest zbudowany, tylko widzimy, że taki element dachu jest i spełnia swoją funkcję. dzisiejsza budowa kominów jest realizowana z nieco bardziej nowoczesnych materiałów spełniających normy budowlane.

  3. Norbi
    poniedziałek, 12 lipca, 2021

    A co myślicie o takich płytkach jakie ma Elastolith? Są niepalne z tego co czytałem. Więc może da radę w takim przypadku.

Podobne artykuły