Realizacje

Niezwykła elewacja we wrocławskim parku

Zaprojektowany na planie prostokąta budynek ma podcień w parterze od strony południowo-wschodniej. Przykryty jest dachem dwuspadowym z jedną lukarną umieszczoną od strony ogrodu i drugą wysuniętą jak szuflada od strony ulicy. Kalenicą obiekt zorientowany jest równolegle do drogi

Główne wejście do budynku znajduje się w północno – zachodniej elewacji budynku. Od strony południowo-wschodniej zaaranżowano dwa wejścia gospodarcze. Dom otwiera się przeszkleniem na Dwa wejścia gospodarcze zaprojektowane zostały od strony południowo – wschodniej. Dom otwiera się przeszkleniem na duży balkon i ogród od strony północno – zachodniej. Z kolei duże przeszklenia od strony południowo – zachodniej sprawiają, że wnętrze jest dobrze nasłonecznione, a w szybach odbija się zielony park kleciński. Przed nadmiernym ogrzaniem pomieszczeń w okresie letnim ochronią białe zasłony z tkaniny technicznej.

Na parterze znajduje się strefa wejściowa – hall oraz gospodarcza – garaż z dwoma miejscami postojowymi, pomieszczenie gospodarcze, pomieszczenie ogrodnika i pomieszczenie pomocnicze. Na piętrze znajduje się strefa dzienna: salon umiejscowiony od strony południowo-zachodniej, kuchnia z wyjściem na balkon od strony ogrodu (północno-wschodniej) oraz łazienka. Na poddaszu znajdują się prywatne pomieszczenia właścicieli domu: sypialnia stanowiąca antresolę salonu, gabinet, garderoba oraz łazienka.

Ściany i dach budynku wykończone są blachą miedzianą patynowaną. Lukarny otrzymały okładzinę drewnianą. Drewno jako element wykończeniowy pojawiło się także jako element tarasu od strony ogrodu. Posadzka tarasu posiada otwory przez które przechodzą trzy drzewa-namiastka ogrodu zawieszonego nad ziemią, co stanowi idealne rozwiązanie dla zapracowanych architektów – właścicieli domu. Użyte materiały wykończeniowe i starannie zaprojektowana szata roślinna dookoła budynku sprawiają, że doskonale wpisuje się on w sąsiadującą zieleń parkową. Zieleń odbija się też w ogrodzeniu wykonanym ze szkła i surowego betonu architektonicznego przedłużając park łączy się z otoczeniem domu.

4.7/5 - (3 votes)

Data publikacji: 7 marca, 2013

Autor:

4.7/5 - (3 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Wiktor
    poniedziałek, 7 października, 2019

    Ciekawa realizacja budynku pozornie prostego ale wykonanego tak, że zachwyca swoim wyglądem. Patynowana blacha miedziana – moje niespełnione marzenie. Świetny materiał, który nadaje budynkowi głębi, takiej historyczności, trwałości. Inne materiały też są przyjazne drewno, szkło i beton dobrze wkomponowują się w ten projekt. Lukarny, taras, zieleń dookoła – to kolejne plusy. Podoba mi się.

Podobne artykuły